مخبر دزفولی خبر داد

سهم ۴۰٫۳ درصدی علم نانو ایران در جهان اسلام/ تولید ۳۲۱ محصول نانو در کشور

رئیس ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور گفت: تولید ۳۲۱ محصول نانو در داخل و صادرات آن، سرمایه‌گذاری و فعالیت ۱۵۴ شرکت تولیدی نانو در هشت صنعت کشور و فروش بیش از ۱۵۰۰ میلیارد ریال محصولات نانو بخشی از فعالیت‌های نانوفناوری کشور است.

به گزارش عیارآنلاین، جلسه ۷۶۹ شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی برگزار شد.

محمدرضا مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه دستور اصلی جلسه امشب به ارائه گزارش پیشرفت‌های کشور در زمینه فناوری نانو اختصاص داشت، گفت: در نقشه جامع علمی کشور فناوری‌های نانو، زیست فناوری، هوافضا و چند شاخه دیگر از علوم دارای اولویت الف هستند که گزارش آنها به نوبت در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه خواهد شد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در زمینه فناوری نانو بر اساس سند نانو که مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی است یک برنامه ۱۰ ساله تعریف شده بود که در حال حاضر در سال دهم شکل گیری ستاد نانو و فعالیت‌های کشور در این زمینه هستیم.

وی افزود: رئیس جمهور و اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن اعلام رضایت از گزارش ارائه شده، از تلاش‌های همه برنامه ریزان، مدیران و دست اندرکاران به ویژه دانشمندان و محققان نانو که تلاش‌های فراوانی را داشته اند تقدیر به عمل آوردند.

مخبر دزفولی با اشاره به پیشرفت‌های چشمگیر کشور در زمینه نانو گفت: در بخش سرمایه انسانی ۲۶ هزار محقق و ۲۰۵۰ عضو هیئت علمی در کشور به فعالیت می‌پردازند.

وی افزود: در ۴۵ دانشگاه کشور رشته‌های مرتبط با نانو در مقطع کارشناسی ارشد و در ۲۳ دانشگاه نیز در مقطع دکتری پذیرش دانشجو انجام می‌شود.

رئیس ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور با بیان اینکه امروز شاهد توسعه حضور نانو در صنعت هستیم، گفت: تولید ۳۲۱ محصول نانو در داخل کشور و صادرات آن، سرمایه گذاری و فعالیت ۱۵۴ شرکت تولیدی نانو در هشت صنعت کشور و همچنین فروش بیش از ۱۵۰۰ میلیارد ریال محصولات نانو در کشور در سال ۱۳۹۳ بخشی از آن هستند.

عضو پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران با اشاره به حضور نانو در بخش سلامت و محیط زیست، گفت: فعالیت ۳۵ شرکت نانودر حوزه سلامت و بهداشت، حذف آلاینده‌ها از آب آشامیدنی و تصفیه پساب‌های صنعتی، تولید نانو داروی ضد سرطان در کشور و تولید ماسک تنفسی نانوالیاف با قابلیت جذب ذرات مضر در مقیاس نانومتری از اهم اقدامات در این عرصه است.

مخبر دزفولی اضافه کرد: کسب رتبه هفتم جهانی در تولید انتشارات بین المللی نانو در سال ۲۰۱۴، سهم ۴۰٫۳ درصدی انتشارات نانو کشور از کل مقالات بین المللی کشورهای اسلامی تا آگوست ۲۰۱۵، ثبت ۱۵۳ اختراع فناوری نانو در دفاتر ثبت اختراعات بین المللی و انجام بیش از ۲۸۰۰ پایان نامه دکتری و ۱۳۰۰۰ پایان نامه کارشناسی ارشد در حوزه فناوری نانو مهمترین دستاوردهای ما در بخش تولید علم و نوآوری در فناوری نانو است.

وی افزود: در ابتدای سال ۲۰۰۰ میلادی کشور ما تنها ۸ مقاله مستند جهانی داشت که امروز بیش از ۵۰۰۰ مقاله در حوزه نانو در پایگاه‌های استنادی معتبر بین المللی توسط دانشمندان کشور ما نمایه شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: در حوزه ترویج و آگاه سازی عمومی در علم نانو؛ آموزش فناوری نانو به ۴۶۴ هزار دانش آموز در کشور با همکاری بیش از ۲۰۰ نهاد ترویجی، راه اندازی آزمایشگاه‌‌های دانش آموزی با تجهیزات ایرانی در ۴۹ پژوهش سرای کشور و برگزاری هفته‌های استانی و نشست‌های تخصصی برای آگاه‌سازی صنایع از مهمترین دستاوردها است.

وی افزود: درخواست‌هایی از کشورهای مختلف از جمله چین برای انتقال تجربه و الگوی آموزش نانو در سطح دانش آموزی برای دبیرستان‌های چین دریافت شده است.

مخبر دزفولی گفت: محصولات تولید شده با فناوری نانو توسط شرکت‌های ایرانی در بازارهای جهانی به رقابت با محصولات کشورهای دیگر دارند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: رئیس جمهور در جمع بندی جلسه نانو را از اولویت‌های اصلی و کلیدی کشور برای پیشرفت در عرصه علم و فناوری دانست و مقرر شد حمایت پشتیبانی‌های لازم از جمله تسهیل مقررات در این حوزه صورت پذیرد.

وی افزود: برنامه ریزی برای واگذاری فعالیت‌های گوناگون علوم نانو به بخش خصوصی و مشارکت فعال بخش خصوصی در این زمینه از دیگر موارد مورد تاکید رئیس جمهور بود که مقرر شد ستاد نانو پی گیری‌های لازم در این خصوص را انجام دهد.

رئیس ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور گفت: تبادل تجربیات با دیگر کشورها نیز از موارد مورد تاکید بود که مقرر شد موانع پیش رو احصا شود تا برای رفع آن اقدامات لازم صورت پذیرد.

مخبردزفولی گفت: تولید محصول استاندارد و باکیفیت نانو نیز مورد توجه بود که ستاد نانو موظف شد صیانت از حفظ کیفیت و رعایت استانداردهای جهانی را سرلوحه فعالیت‌های خود قرار دهد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در خاتمه با بیان اینکه رسانه‌های کشور از جمله رسانه ملی باید به تبیین این دستاوردها بپردازند، گفت: این گزارش در جلسه هیئت دولت نیز ارائه خواهد شد تا اعضای هیئت دولت ضمن آگاهی از این دستاوردها برای ایجاد تعامل بیشتر دولت با ستاد نانو و شرکت‌های فعال در حوزه برنامه ریزی کنند.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: