در دومين نشست پايگاه‌هاي تخصصي همكار ؛

رویکرد دفتر امور بین‌الملل بنیاد ملی نخبگان در بهره‌مندی از ظرفیت متخصصان ایرانی غیرمقیم تبیین شد

دومین نشست پایگاه‌های تخصصی همکار در طرح همکاری با متخصصان و دانشمندان ایرانی غیرمقیم به ریاست معاون امور بین‌الملل و تبادل فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد.

به گزارش عیارآنلاین، دومین نشست پایگاه‌های تخصصی همکار در طرح همکاری با متخصصان و دانشمندان ایرانی غیرمقیم به ریاست معاون امور بین‌الملل و تبادل فناوری معاونت علمی و فناوری و نمایندگان دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و شرکت‌های منتخب همکار(پایگاه‌های تخصصی) برگزار و روند اجرای طرح همکاری با متخصصان و دانشمندان ایرانی غیرمقیم در ۷ ماه گذشته بررسی شد.
در این جلسه مهندس علی‌مرتضی بیرنگ، معاون امور بین الملل و تبادل فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ضمن تبیین رویکردها و سیاست­های  بنیاد ملی نخبگان در ارتباط با متخصصان ایرانی غیر مقیم از زمان آغاز فعالیت‌های دفتر امور بین‌الملل در بنیاد به ارائه اقدامات صورت گرفته وهمچنین دستاوردهای مثبت ایجاد سامانه همکاری با متخصصان و دانشمندان ایرانی غیر مقیم  پرداخت.
مشاور امور بین الملل بنیاد ملی نخبگان با اشاره به نتایج به‌دست آمده از اجرای طرح مذکور در ۷ ماه گذشته ، میزان استقبال متخصصان و دانشمندان ایرانی غیرمقیم از این طرح را فراتر از حد انتظار دانسته و دلیل این استقبال را بهره‌مندی از ظرفیت انجمن­های تخصصی ایرانیان غیرمقیم، انتخاب دقیق و کیفی پایگاه‌های تخصصی همکار داخلی  و تلاش در ایجاد اعتماد متخصصان ایرانی غیرمقیم به این طرح از طریق بررسی و پاسخگویی سریع و مناسب به درخواست‌ها عنوان کرد.
بیرنگ، خطاب به نمایندگان پایگاه­های تخصصی همکار با اشاره به حساسیت‌های موجود در شکل ارتباط‌گیری و همکاری با متخصصان برجسته ایرانی غیرمقیم، گفت: باتوجه به شرایط مخاطبان این طرح که سالها دور از کشور زندگی و تحصیل کرده­اند و اکنون بعد از کسب تجارب مفید و موفقیت­های چشمگیر قصد بازگشت به کشور و یا انتقال تجربیات و دانش خود را دارند، وظایف پایگاه­ها در نگهداری و حفظ این سرمایه­ها بسیار حساس است.
در ادامه این نشست، نمایندگان پایگاه‌ها ضمن ارائه گزارشی از همکاری‌های شکل گرفته با متخصصان ایرانی غیرمقیم در ماه‌های گذشته به ارائه پیشنهادها و نظارت خود درخصوص اجرای هرچه بهتر این طرح پرداختند.
سامانه همکاری با متخصصان و دانشمندان ایرانی غیرمقیم (international.bmn.ir) از اسفند ماه سال گذشته به منظور انتقال دانش، تجربه و ایده‌های فناورانه به کشور و همچنین ایجاد ارتباط موثر دانشمندان و متخصصان ایرانی غیرمقیم با همتایان داخلی و مراکز علمی و فناوری منتخب توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان ارائه شده و هدف اصلی آن ایجاد ساز و کاری جهت بهره‌مندی از دانش و تجارب ارزشمند دانشمندان و متخصصان ایرانی غیرمقیم با تاکید بر مدل چرخش مغزها تعریف شده است.

منبع: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: