رئیس پژوهشگاه شاخص پژوه عنوان کرد

لزوم جهش از اقتصادهای ناپایدار به اقتصادهای دانش‌بنیان

رئیس پژوهشگاه بحران‌های طبیعی شاخص‌پژوه گفت: پژوهشگاه‌ها باید از اقتصادهای ناپایدار و ناکارمد به سمت اقتصاد‌های دانش‌بنیان بروند و در این زمینه تولید علم داشته باشند.

به گزارش عیارآنلاین،امیر محمودزاده ظهر امروز در سمینار آینده‌پژوهی و آینده‌نگری پژوهشگاه شاخص‌پژوه گفت: مباحث آینده‌پژوهی از مباحث نوین و نوظهور در کشور ما است و می‌تواند در شکل‌دهی آینده‌های مطلوبی که ما به دنبال آن هستیم نقش مؤثری داشته باشد.

وی افزود: پژوهشگاه شاخص‌پژوه به عنوان یکی از پیشتازان حوزه آینده‌پژوهشی، چه در بخش آموزش و چه در بخش پژوهش در حال حاضر این نیاز را احساس کرده که کشور باید با تجارب بین‌المللی در زمینه آینده‌پژوهی آشنا شود؛ به همین دلیل امروز از پروفسور «پلی» مسئول کرسی آینده‌پژوهی در یونسکو از دانشگاه تورنتو دعوت کردیم.

رئیس پژوهشگاه بحران‌های طبیعی شاخص‌پژوه با اشاره به اهداف برگزاری این سمینار خاطر نشان کرد: این کارگاه با حضور دانشجویان ارشد، دانشجویان دکتری، مدیران و متخصصان کشور و علاقه‌مندان به آینده‌پژوهی همراه است که نیاز است ذهن این قشر از نخبگان و مردم با آینده‌پژوهی و پیش‌نگری آشنا شود.

وی در ادامه اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین مباحثی که در آینده کشور باید به آن توجه شود موضوع مدیریت جمعیت است، مدیریت جمعیت از ابعاد گوناگون از جمله کهن‌سالی جمعیت، مدیریت نسل جوان، فضای مجازی و نسل جوان و یا حتی در تخلیه اضطراری جمعیت در فاجعه منا را می‌توان بررسی کرد و موفقیت در این موضوعات تنها با آینده‌پژوهی میسر است.

محمودزاده تصریح کرد: پژوهشگاه شاخص‌پژوه رسالت خود می‌داند که در این موضوعات وارد شود و به همین دلیل سلسله کارگاه‌هایی را برگزار و ۱۰ جلد کتاب و فرهنگ‌لغت آینده‌پژوهی را چاپ کرده است.

وی در ادامه اذعان داشت: این سمینار که امروز با حضور ۱۵۰ نفر از نخبگان کشور از ۳۱ استان برگزار شد به دنبال آن است که آینده‌پژوهی را در سبد مطالعات مردم و جامعه قرار دهد و مردم را علاقه‌مند به مطالعه آینده کند.

رئیس پژوهشگاه بحران‌های طبیعی شاخص‌پژوه بیان کرد: آینده‌پژوهشی باید به یک ظرفیت اجتماعی تبدیل شود و ادبیات آن در جامعه گسترش یابد؛ این پژوهشگاه در حوزه‌های علوم انسانی و علوم فنی و مهندسی فعالیت می‌کند و مهم‌ترین محورهای مطالعه و پژوهش پژوهشگاه شاخص پژوه در زمینه مدیریت بحران‌های طبیعی، آینده‌پژوهی و کارآفرینی است.

وی تأکید کرد: در حال حاضر مطابق با فرمایشات مقام معظم رهبری درباره تولید علم اقتدارآفرین، نافع و ثروت‌آفرین پژوهشگاه شاخص‌پژوه هدف خود را صادرات دانش و تولید علم می‌داند.

محمودزاده با اشاره به رسالت پژوهشگاه‌ها و مراکز علمی تصریح کرد: در شرایط جدید حاکم بر دنیا، باید در علوم مختلف ادبیات تولید کنیم و فرآیند تجاری‌سازی در این زمینه انجام شود؛ بنابراین باید برنامه‌محوری را برای توسعه پایدار کشور در پژوهشگاه‌ها و مراکز علمی شروع کنیم و پژوهشگاه‌ها را موتور توسعه کشور قرار دهیم.

وی با اشاره به اقتصادهای دانش‌بنیان اضافه کرد: پژوهشگاه‌ها باید از اقتصادهای ناپایدار و ناکارمد به سمت اقتصاد‌های دانش‌بنیان بروند و در این زمینه تولید علم داشته باشند.

رئیس پژوهشگاه شاخص‌پژوه ادامه داد: برنامه‌ریزی شده است که در زمینه‌های اقتصاد مقاومتی و مدیریت ریسک در ماه‌های آینده کارگاه‌های جدیدی در این مرکز برگزار شود و رابطه معناداری میان اقتصاد مقاومتی و آینده‌پژوهی و همچنین مدیریت ریسک برقرار شود.

وی در پایان خاطر نشان کرد: پژوهشگاه شاخص‌پژوه در سه محور پژوهش و مشاوره و آموزش فعالیت می‌کند و این سه محور به عنوان سه مسیر موازی برای تولید و ترویج علم به کار می‌رود ولی ما به دنبال علمی هستیم که کشور را از صادرات نفتی بی‌نیاز کند و باید کشور در حوزه پژوهش و فناوری به مرز صادرات و فروش دانش برسد.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: