عدالت حكم مي‌كند كه با تجميع بيمه‌ها همه مردم از شرايط يكساني برخوردار باشند

وزیر بهداشت:اگر قانون اجرا شود،بحران ایجاد می‌شود؟/وزیر رفاه نمی‌تواند قانون را نقض کند

وزیر بهداشت در واکنش به اظهارات وزیر رفاه مبنی بر امکان‌پذیر نبودن تجمیع بیمه‌ها می‌گوید: اگر آب نمی‌آوریم، کوزه را نشکنیم.اظهارات روز شنبه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مبنی بر اینکه تجمیع بیمه‌ها امکان پذیر نیست، توجه رسانه‌ها، وزارت بهداشت و برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی را به‌دنبال داشت.

به گزارش عیارآنلاین،‌ علی ربیعی در حالی روز شنبه از امکان پذیر نبودن تجمیع بیمه‌ها، سخن گفت که وزیر بهداشت همواره از تجمیع بیمه‌ها به‌عنوان رمز ماندگاری و استمرار طرح تحول سلامت یاد کرده و بیمه‌ها را پاشنه آشیل طرح تحول سلامت دانسته است. ماده ۳۸قانون برنامه پنجم به دولت اجازه داده است که همه بیمه‌های درمانی صندوق‌ها را در سازمان بیمه خدمات درمانی ادغام کند. مطابق برنامه پنجم، سازمان بیمه سلامت با هدف تجمیع بیمه‌ها و یکسان‌سازی‌ ارائه خدمات پایه به بیمه‌شدگان تشکیل شد و موضوع تجمیع ۱۷صندوق بیمه‌ای از بیمه تأمین اجتماعی و خدمات درمانی گرفته تا بانک‌ها، شرکت نفت، فولاد، وزارت نیرو، نیروهای مسلح، صدا و سیما نیز از همان زمان در دستور کار قرار گرفت، اما تا به الان که چیزی به اتمام برنامه پنجم توسعه نمانده این امر محقق نشده است و حالا ربیعی آب پاکی را روی دست این قانون ریخته و گفته تجمیع بیمه‌ها قابل اجرا نیست.

دکتر سیدحسن هاشمی در واکنش به اظهارات وزیر رفاه می‌گوید: قانون به هر شکل ممکن باید اجرا شود و نباید نقض قانون صورت گیرد. ظاهرا گفته‌اند اگر تجمیع بیمه‌ها انجام شود، بحران به‌وجود می‌آید، اما آیا اگر قانون اجرا شود، بحران ایجاد می‌شود ؟ اتفاقا با اجرایی شدن قانون، بحران‌ها را پشت سر خواهیم گذاشت. اگر آب نمی‌آوریم، کوزه را نشکنیم. وزیر بهداشت اضافه می‌کند: از نظر من آنچه مهم است سیاست‌های کلی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری است. این سیاست‌ها حاصل ۵سال زحمت و مطالعه است و حتما باید اجرایی شود و همه هم باید در اجرای آن مشارکت داشته باشند.

از روز اول گفتم که بحث بیمه‌ها و تجمیع بیمه‌ها پاشنه آشیل طرح تحول سلامت است و با اجرایی شدن آن مردم نفع و سود می‌برند پس همه باید صادق باشیم؛ منظور من یک دستگاه خاص نیست. همه باید برای بهتر زندگی کردن مردم و حفظ سلامت مردم تلاش کنیم.

وزیربهداشت می‌گوید: در سیاست‌های کلان سلامت، تولیت و مدیریت منابع، به‌عهده وزارت بهداشت گذاشته شده است. بیمه‌ها حتما باید منابع را با نظر وزارت بهداشت هزینه کنند. بنابراین همه موظف هستند که با وزارت بهداشت همکاری کنند اما متأسفانه الان برعکس شده، این وزارت بهداشت است که دارد با همه همکاری می‌کند.

حل مشکلات مردم نه شخصی، نه صنفی و نه سیاسی باید باشد بلکه باید برای رفع دغدغه‌های مردم، مصلحت آنان را درنظر بگیریم.

هاشمی اضافه می‌کند: خوب است در این‌باره تجربه سایر کشورها که در زمینه رفع مشکلا ت مردم در حوزه سلامت موفق عمل کرده‌اند را با دقت ملاحظه کنیم و از تجربه آنها درس بگیریم.

بیمه ۱۰۰سال در دنیا سابقه دارد.با نگاهی گذرا به کشورهایی که در امر سلامت موفق عمل کرده‌اند و مردم در آن کشورها رضایتمندی دارند هم بحث تجمیع بیمه‌ها وجود دارد.

وزیر بهداشت می‌گوید: از سال ۹۳از بیمه‌ها طلبکار هستیم. تا الان فقط ۶درصد به ما داده‌اند. قانون را اجرا نمی‌کنند. بدهی‌ها را هم که پرداخت نمی‌کنند. به مصوبات هیأت دولت هم توجه نمی‌کنند.دیگر چه باید گفت؟

واکنش نمایندگان مجلس
اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس هم نسبت به اظهارات وزیر رفاه واکنش نشان دادند. دکتر حسن تامینی، نایب‌رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی می‌گوید: قانون باید اجرا شود، و وزیر رفاه نه می‌تواند قانون را نقض کند و نه‌ آن را دور بزند. ایشان به‌عنوان وزیر باید بداند که تجمیع بیمه‌ها به قانون تبدیل شده و در برنامه پنجم آمده است. تجمیع بیمه‌ها می‌تواند بسیاری از مشکلات مردم را بر‌طرف کند.

در همین حال، دکتر احمد آریایی‌نژاد عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی هم در واکنش به اظهارات علی ربیعی می‌گوید :تجمیع بیمه‌ها تکلیف قانونی است و حتما باید اجرا شود.در حال حاضر سبک و سیاق بیمه‌ها با هم متفاوت است و این مسئله تبعیض به‌وجود می‌آورد درحالی‌که عدالت حکم می‌کند که با تجمیع بیمه‌ها همه مردم از شرایط یکسانی برخوردار باشند.

اینکه آقای ربیعی می‌گوید تجمیع بیمه‌ها ممکن نیست را درست نمی‌دانیم . همه باید مجری قانون باشند چه وزیر بهداشت و چه وزیر رفاه، اگر نمی‌توانند اجرا کنند باید دلایل منطقی بیاورند که چرا نقض قانون می‌کنند؟

منبع: سلامت‌نیوز

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: