۵۰درصد بیمارستان‌های کشور فرسوده هستند

موضوع فرسوده بودن بیمارستان‌های کشور، موضوع امروز و دیروز نیست و ریشه‌ای طولانی دارد و یکی از دغدغه‌های جدی مردم است.

به گزارش عیارآنلاین،وزرای مختلف آمدند و رفتند اما این معضل همچنان باقی است. وزیر بهداشت هم روز گذشته در همایش نکوداشت مجریان برتر برنامه ارتقای کیفیت خدمات اعلام کرد که ۵۰درصد تخت‌های بیمارستانی فرسوده‌اند و این آمار نشان می‌دهد که نگرانی‌های جدی در این زمینه وجود دارد.

وزیر بهداشت البته چند روز قبل هم اعلام کرد ه بود که وضع کشور از نظر تعداد تخت‌های بیمارستانی خوب نیست وحداقل به نسبت کشورهای همسایه ایران حدود ۷۰هزار تخت بیمارستان درکشور کمبود داریم و با شرایط موجود باید همزمان درمجموع ۱۲۰هزار تخت جدید به بیمارستان دولتی کشور اضافه شود تا شرایط استاندارد وحداقل فراهم شود.اگر شرایط موجود مطابق آهنگی که درگذشته وجود داشت ادامه یابد، هرساله باید ۲هزار تخت در بیمارستان‌های کشور ایجاد شود که با شرایط موجود باید یک دوره حدود ۴۰تا ۵۰ساله سپری شود تا تخت‌های بیمارستانی کشور نوسازی واضافه شود.

وی در عین حال گفت: رضایت از بحث هتلینگ نسبی است. ما در گذشته در نقاط گرمسیر کشور مانند اهواز، بوشهر و هرمزگان در فصل گرما، خنک‌کننده نداشتیم و در فصل سرما هم گرم‌کننده نداشتیم. در حال حاضر ۳۰هزار تخت که مربوط به ۵۰سال قبل بودند، عوض شده و در مقایسه با ۲سال قبل، از وضعیت هتلینگ راضی هستیم، اما با چیزی که انتظار داریم هنوز فاصله داریم.

وزیر بهداشت درباره جذب توریسم پزشکی در بیمارستان‌های دولتی گفت: ما اول باید مردم خودمان را احترام کنیم و کار مردم خودمان را راه بیندازیم. جذب توریسم بماند برای بعد. البته خوب است که بخش خصوصی در این زمینه فعال شود و سازمان میراث گردشگری تسهیلاتی را بدهد، چراکه ما نیروی متخصص و فوق تخصص بسیار توانمند و تجهیزات خوبی داریم، اما در بیمارستان‌های دولتی باید ابتدا کار مردم خودمان را راه بیندازیم.

روز گذشته اما معاون درمان وزیر بهداشت در همین همایش اعلام کرد که ۶۷درصد بیمارستان‌ها ی کشور و بسیاری از تخت‌های بیمارستانی فرسوده هستند. آقاجانی با اشاره به ارتقای کیفیت خدمات هتلینگ ۵۷۰ بیمارستان در کشور، گفت: اکنون ۹۷هزار تختخواب بیمارستانی فعال داریم که بسیاری از آنها فرسوده هستند، همچنین ۶۷درصد بیمارستان‌ها فرسوده هستند. البته با تلاش معاونین توسعه و درمان بیمارستان‌ها توانستیم طرح ارتقای کیفیت خدمات هتلینگ را که پیش‌بینی می‌شد طی ۲۵سال انجام شود ظرف ۱۶‌ماه انجام دهیم.

معاون درمان وزیر بهداشت تصریح کرد: هیچ‌یک از بخش‌های بیمارستانی طی ارتقای کیفیت خدمات هتلینگ تعطیل نشد و ۲میلیون مترمربع فضای بیمارستانی بازسازی شد که بزرگ‌ترین پروژه بازسازی دولتی بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی است.

وی با اشاره به اینکه در شاخص پرستاری در بیمارستان‌ها عقب هستیم، اظهارداشت: با توجه به محدودیت‌های دولت برای تأمین نیروی انسانی، به‌نظر می‌رسد این موضوع مشکل باشد، اکنون پرستاران زحمات زیادی را متقبل می‌شوند و بخشی از خدمات پرستاری را نیز همراهان بیمار انجام می‌دهند. وی خاطرنشان کرد: یکی از چیزهایی که بیمارستان‌های دولتی را در این خصوص عقب انداخته بود کیفیت خدمات هتلینگ مراکز درمانی بود که البته باید گفت خدمات هتلینگ به فضای فیزیکی و نیروی انسانی ختم نمی‌شود و فرایندهای تغذیه و بهداشت هم باید درنظر گرفته شود.

او در عین حال از نوسازی بیمارستان‌های کشور هم خبر می‌دهد و می‌گوید : بیمارستان‌های کشور با اعتبار بیش از ۱۵۰۰میلیارد تومان نوسازی می‌شوند و۲۰هزار تخت بیمارستانی جدید به مجموعه بیمارستان‌های دولتی اضافه می‌شود. به گفته آقاجانی، نوسازی بیمارستان‌های کشور در حالی انجام می‌شود که این بیمارستان‌ها خدمات رسانی به مردم را ادامه می‌دهند و در واقع مانند تعمیر یک قطار در حال حرکت است. با اجرای طرح ارتقای خدمات هتلینگ بیمارستان‌های دولتی، ۲۰هزار تخت جدید ایجاد می‌شود و علاوه بر آن ۷۵۰۰برانکارد، ۱۲هزار یخچال و تلویزیون و اقلام مورد نیاز بیماران خریداری شده است. او می‌گوید: البته ۸۰درصد نوسازی بیمارستان‌ها انجام شده اما مشکلی که هنوز باقی مانده، نوسازی تاسیسات زیربنایی بیمارستان‌هاست که به‌عنوان یک کار زیربنایی به اعتبارات زیادی نیاز دارد. علاوه بر اعتبار ۷۴۰میلیارد تومانی برای نوسازی بیمارستان‌ها، ۷۰۰میلیارد تومان دیگر نیز برای خرید تجهیزات سرمایه‌ای مانند دستگاه‌های سونوگرافی، مانیتورینگ، اتاق عمل و بیهوشی اختصاص یافته و در مجموع یکهزار و ۴۴۰میلیارد تومان برای اجرای این طرح هزینه شده که حاصل آن افزایش رضایتمندی مردم از بیمارستان‌های دولتی به ۸۵درصد است.در عین حال، معاون فنی معاونت درمان وزارت بهداشت هم از تخصیص مبلغی برای آغاز تعمیرات اتاق‌های عمل، تاسیسات و تکمیل اورژانس‌ها به بیمارستان‌ها خبر داد.
سلامت نیوز: ۵۰درصد بیمارستان‌های کشور فرسوده هستند

منبع: سلامت‌نیوز

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: