۱ آبا ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۳۷
سی‌و‌سومین بسته خبری صنعت منتشر شد

ادغام یا تفکیک؛ مسئله این است!

سیاستگذاری صنعت و تجارت از یکدیگر جدا نیستند. در صورتی که این سیاستگذاری جداگانه انجام شود، سیاست های تجاری با سیاست های تولیدی و صنعتی تداخل می کند و باعث تضعیف تولید می شود. بنابراین با یکی بودن متولی صنعت و تجارت، سیاست های تجاری در خدمت تولید قرار خواهند گرفت.

به گزارش عیارآنلاین، سی‌و‌سومین بسته خبری صنعت، معدن و تجارت منتشر شد. بسته خبری این هفته به موضوعات تفکیک تولید از تجارت، وضعیت کد رهگیری GS1 و جوایز صادراتی پرداخته است.

وزارت صنعتادغام یا تفکیک؛ مسئله این است!

پس از بیان رهبر انقلاب در خصوص ابهام ایشان در مورد ادغام وزارتخانه های بازرگانی و صنایع و معادن، بحث های مختلفی در این خصوص صورت گرفت. نوبخت از پیگیری تفکیک دو وزارتخانه خبر داد اما وزیر صنعت اظهار کرد این ادغام کار درستی بوده و در راستای قانون برنامه پنجم صورت گرفت. وی همچنین اضافه کرد توضیحات لازم به رهبر انقلاب ارائه می شود. اما نمایندگان مجلس این موضوع را پیگیری کردند و  هفته گذشته، طرح انتزاع وظایف بخش تجارت از صنعت معدن و تشکیل وزارت بازرگانی در مجلس اعلام وصول شد. در این باره مسئولان و کارشناسان نظرات گوناگونی ارائه می کنند. برخی معتقدند ادغام، باعث گسترده و بزرگ شدن این وزارتخانه شده و یک وزیر توانایی اداره این ساختار حجیم را ندارد. برخی دیگر نیز عدم تمرکز بر بازرگانی را مشکل ایجاد شده می دانند. اما در طرف دیگر گفته می شود سیاستگذاری صنعت و تجارت از یکدیگر جدا نیستند. در صورتی که این سیاستگذاری جداگانه انجام شود، سیاست های تجاری با سیاست های تولیدی و صنعتی تداخل می کند و باعث تضعیف تولید می شود. بنابراین با یکی بودن متولی صنعت و تجارت، سیاست های تجاری در خدمت تولید قرار خواهند گرفت. گفتنی است در طول سالیان گذشته چه قبل از انقلاب و بعد از آن نیز تغییرات متعددی در این دو وزارتخانه صورت گرفته و بارها این دو وزارتخانه تفکیک یا ادغام شده اند.

نظرات نمایندگان نیز در این باره متفاوت است. بیگلری و سلیمانی، از اعضای کمیسیون صنایع و معادن تأکید بر جدایی دو وزارتخانه دارند. برخی دیگر از نمایندگان نیز معتقدند که در پیگیری این طرح، کارشناسی لازم صورت نگرفته و ارائه آن کار منطقی و معقولی نیست.  گروسی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس می گوید با ارائه این طرح هیچ اتفاق کارشناسی رخ نمی دهد و پس از ۴ سال به وضعیت سابق بازمی گردیم. دهقان عضو هیئت رئیسه کمیسیون صنایع و معادن نیز می گوید مشکل کنونی ادغام نیست، بلکه نبود برنامه مشخص عامل اصلی بروز مشکل و تداخل در حوزه ها است.

رهگیری کالاGS1 در آستانه اجرا

پس از اعلام جایگزینی طرح GS1 به جای شبنم و ایران کد برای رهگیری کالاهای وارداتی، هفته گذشته خسروتاج، معاون بازرگانی وزیر صنعت، خبر از بررسی آیین نامه های این طرح در کمیسیون اقتصادی دولت داد. قرار است در فاز اول اجرا، سیگار، پوشاک و موبایل تحت اجرا قرار گیرند. در این راستا معاون بازرسی سازمان حمایت از مصرف کنندگان گفت از ابتدای آبان ماه نصب برچسب بر روی البسه وارداتی الزامی خواهد شد. در صورتی که اجرای این طرح با دقت انجام شده و به مرور نواقص آن برطرف شود، کمک زیادی به حل مشکل قاچاق در کشور خواهد کرد. چراکه با رهگیری هر کالا از مبدأ ورود به کشور می توان از  رسمی یا غیر رسمی بودن آن کالا آگاهی یافت و سپس برخورد لازم را صورت داد. گفتنی است در اقتصاد مقاومتی نیز بر شفاف سازی نظام توزیع، تأکید زیادی شده است.

صادرات وارداتتغییر رویکرد جوایز صادراتی

یکی از دغدغه های چند سال اخیر در کشور، صادرات کالا و خدمات برای ایجاد ارزش افزوده بوده است. یکی از حمایت های دولت ها استفاده از جوایز صادراتی برای کمک و تشویق صادرات است. هر ساله با اختصاص بودجه ای، جایزه به صورت نقدی در اختیار صادرکنندگان قرار می گرفت. افخمی راد؛ رئیس سازمان توسعه تجارت هفته گذشته خبر از توافق با سازمان مدیریت برای اختصاص مبلغ ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیارد تومان برای این امر خبر داد. البته وی گفت در اعطای این جوایز، ۷۰ تا ۸۰ درصد آن به صورت نقدی اعطا می شود و ۲۰ تا ۳۰ درصد آن کمک های پشتیبانی و خدماتی است. افخمی راد معتقد است اعطا به صورت نقدی نتایج مطلوبی در سال های گذشته در پی نداشته و به دنبال تغییر رویکرد اعطای این جوایز از نقدی به سمت خدماتی و پشتیبانی است.

حمایت دیگر از صادرات اعطای تسهیلات ویژه است از این رو هفته گذشته خسروتاج پیشنهاد نرخ سود ویژه تسهیلات صادراتی را عنوان کرد و گفت متأسفانه با یکسان شدن نرخ سود بانکی، بانک توسعه صادرات نیز با نرخ سود بالای ۲۰ درصد تسهیلات به صادرکنندگان اعطا می کند. فعالان عرصه صادرات در خصوص حمایت از صادرات نظراتی را مطرح کرده اند. لاهوتی؛ رئیس کنفدراسیون صادرات  اختصاص تسهیلات ارزان قیمت به صادرکنندگان را راه خوبی برای حمایت از صادرات می داند و معتقد است که اختصاص جایزه صادراتی به صورت فعلی راهگشای حل مشکلات نیست. نورانی عضو هیئت مدیره کنفدراسیون صادرات نیز تسهیل صادرات و کمک به شکل گیری زیرساخت را اولویت حمایت از صادرات دانست.

اخبار مهم هفته

دفتر سرمایه گذاری خارجی در وزارت صنعت تشکیل شد: وزیر صنعت، در حکمی افروز بهرامی را به سمت مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری خارجی منصوب کرد. هدف از تشکیل این دفتر مشارکت سرمایه گذاری و تامین منابع مالی مورد نیاز طرح‌های صنعتی، معدنی و تجاری از طریق موسسات پولی و بانکی خارج از کشور اعلام شد.

صادرکنندگان هندی برقراری توافقنامه تجارت ترجیحی با ایران را خواستار شدند: هفته گذشته، سازمان اتاق های صنعتی هند از دولت این کشور خواست تا مذاکرات برای برقراری توافقنامه تجارت ترجیحی با ایران را آغاز کند. گفتنی است در اسفند ماه سال گذشته، افخمی راد و معاون وزیر صنایع هند دیداری داشتند که در آن در خواست برقراری تجارت ترجیحی مطرح شده بود.

برگزاری همایش سیاست صنعتی با حضور رئیس جمهور و وزیر صنعت: هفته گذشته همایش سیاست صنعتی با حضور مقامات عالی کشور برگزار شد. در این همایش، کارشناسان داخلی و خارجی به ارائه نظرات خود پیرامون سیاست صنعتی و لوازم تدوین آن در ایران پرداختند.

معافیت مالیاتی واحدهای دارای طرح تحقیقاتی: معاونت آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت ضمن تشریح اقدامات خود از معافیت مالیاتی ۱۰ درصدی واحدهایی که دارای طرح تحقیقاتی هستند، خبر داد. توفیق، همچنین تفاهم نامه با وزارت علوم را تشریح کرد که در آن شش طرح پسا دکتری، فرصت های مطالعاتی داخلی، حمایت از پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکتری، کارورزی فارغ التحصیلان جوان دانشگاهی، مشاور مادر صنعتی و حضور نخبگان صنعتی در دانشگاه قرار است اجرایی شود.

حمایت مشروط اتاق بازرگانی از حذف کارت بازرگانی: جلال پور، رئیس اتاق بازرگانی ایران که در یک برنامه تلویزیونی حضور یافته بود گفت اتاق از حذف کارت بازرگانی به شرط ارائه جایگزین حمایت می کند. وی همچنین اظهار داشت حضور چند نفر از اعضای دولت در هیئت رئیسه اتاق مسئله جدیدی نیست!

آمادگی ایران برای مشارکت با ژاپن در تولید: سفر وزیر خارجه ژاپن به ایران با دیدار با وزیر صنعت کشورمان همراه شد. در این دیدار نعمت زاده مشارکت با شرکت های خودروسازی برای تولید قطعه، مشارکت در زمینه لوازم خانگی و تجهیزات پزشکی را مطرح کرد و گفت ایران انتظار دارد تا محصولات ایرانی مشترک با ژاپن در بازار ژاپن و خارج از ایران نیز عرضه شود.

راههای توسعه همکاری ایران و نروژ بررسی شد: در دیدار وزیر صنعت ایران با معاون وزیر خارجه نروژ پیرامون توسعه همکاری دو کشور در زمینه تجارت، صحبت هایی صورت گرفت.

تاسیس فروشگاه‌های بزرگ زنجیره‌ای با مشارکت خارجی: مشکلات نظام توزیع و افزایش قیمت تمام شده، وزارت صنعت را بر آن داشته است تا با ساماندهی نظام توزیع، به سمت افزایش شفافیت و کاهش هزینه ها حرکت کند. خسروتاج؛ معاون بازرگانی داخلی وزیر صنعت ضمن بیان این مطالب، علاقه مندی این وزارتخانه برای تأسیس فروشگاه های بزرگ زنجیره ای با مشارکت خارجی را اعلام کرد.

احتمال خروج شورای رقابت از قیمت‌گذاری خودرو وجود دارد: موضوع قیمت گذای خودرو در شورای رقابت مدتی است که مورد انتقاد وزارت صنعت است و این وزارتخانه مدعی است به دلیل انحصاری نبودن بازار خودرو، شورای رقابت باید از قیمت گذاری خودرو خارج شود. شیوا؛ رئیس شورای رقابت گفت این موضوع در شورا مطرح خواهد شد و در نهایت اگر شورا به این نتیجه برسد، این موضوع اعلام می شود.

تدوین بسته حمایتی برای صنایعی که معوقات بانکی دارند: سیدابریشمی معاون صنایع کوچک وزارت صنعت از تدوین بسته حمایتی برای واحدهای که معوقات بانکی یا چک برگشتی دارند، خبر داد و گفت تا یک ماه آینده این موضوع در شورای پول و اعتبار بررسی و برای اجرا آماده می شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: