۲۹ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۵۸
محمد باقر نوبخت خبر داد

بودجه ۹۵ عملیاتی تنظیم می‌شود

سخنگوی دولت گفت: قانون بودجه سال ۹۵ در مهلت قانونی با روش بودجه‌ریزی بر مبنای عملکرد در حال تهیه و تنظیم است و در مهلت قانونی به مجلس ارائه می‌شود.

به گزارش عیارآنلاین،‌ محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در نشست هفتگی خود با خبرنگاران و در ابتدای سخنان خود اظهار داشت: اجرای برجام طبق برنامه زمان بندی شده و اعلام رفع تحریم‌ها در چارچوب توافقات صورت گرفته از سوی رئیس جمهور آمریکا و اتحادیه اروپا نشان می‌دهد هرچند در این فضای بی اعتمادی باید احتیاط کافی و دقت و مراقبت از سوی مسئولان در امر اجرای برجام صورت گیرد، اما می‌توان امیدوار بود این توافق به نحو کاملی به انتها و به فرجام مطلوبی رسد.
وی با اشاره به اینکه دولت موظف است برای شرایط پساتحریم برنامه ریزی مناسبی داشته باشد، گفت: با توجه به اینکه برنامه ششم توسعه از ابتدای سال ۹۵ در کشور اجرایی می‌شود که در آن سیاست‌ها هم از سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در چارچوب سیاست‌های اقتصاد مقاومتی وجود دارد و در سازمان مدیریت و برنامه ریزی در حال تهیه و تنظیم است.
سخنگوی دولت عنوان کرد: لایحه دائمی شدن احکام برنامه توسعه برای برنامه ششم طی دوره ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۹ در دولت تهیه شده است و در اولین جلسه مجلس شورای اسلامی که پیش بینی می‌کنیم یک شنبه هفته آینده است با قید یک فوریت تقدیم مجلس می‌شود.
نوبخت همچنین درباره قانون بودجه سال ۱۳۹۵ نیز گفت: قانون بودجه سال ۱۳۹۵ در مهلت قانونی با روش بودجه ریزی بر مبنای عملکرد در حال تهیه و تنظیم است که آن نیز در مهلت قانونی به مجلس ارائه می‌شود.
وی با اشاره به برنامه‌های دولت برای اقتصاد کشور برای ماه‌های آینده نیز تصریح کرد: دولت برای ماه‌های باقیمانده تا پایان سال بسته سیاستی متناسبی را برای سرعت بخشی به خروج از رکود و افزایش رشد اقتصادی همراه با مهار تورم را اجرا می‌کند.
سخنگوی دولت تأکید کرد: در جلسه‌ای با حضور همکاران اقتصادی دولت و دکتر سیف و دکتر طیب نیا با حضور اصحاب رسانه چگونگی اجرا، اهداف و روش این بسته سیاستی و مبانی نظری آن توضیح داده شد.
نوبخت در ادامه با اشاره به افزایش پرداختی دولت به طرح‌های عمرانی یادآور شد: در این دوره کوتاه مدت پرداخت به طرح‌های عمرانی و واحدهای غیردولتی از مابه التفاوت سود تسهیلات صورت گرفت.
وی افزود: با توجه به اینکه زمان زیادی برای اجرای این بسته کوتاه مدت نداشتیم. سازمان مدیریت و برنامه ریزی، وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی کار خود را آغاز کردند وطبق برنامه رئیس جمهور هفت هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از آغاز این هفته برای سرعت بخشی و تکمیل طرح‌های عمرانی پرداخت شد.
سخنگوی دولت با اشاره به جلسه شب گذشته خود با معاون خزانه‌داری کل کشور و آخرین گزارش‌ها و اخبار نسبت به پرداخت‌های صورت گرفته به طرح‌های عمرانی که یکی از عوامل خروج از رکود است، اضافه کرد: در پرداخت طرح‌های عمرانی ۱۳۸۰ میلیارد تومان به پرداخت‌های قبولی اضافه شد و به ۹ هزار و ۶۸۰ میلیارد تومان رسید، پرداخت پیمانکاران نیز به سه هزار میلیارد تومان افزایش رفت و دو هزار ۱۵۰ میلیارد تومان از مطالبات پیمانکاران تأدیه شد.
نوبخت گفت: قبلاً دو هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان برای اجرای طرح‌های مهار آبهای مرزی بود که این عدد افزایش پیدا نکرد. آخرین پرداختی ما به طرح‌های عمرانی تا این لحظه ۱۴ هزار و ۸۷۰میلیارد تومان است که نسبت به سال گذشته افزایش نشان می‌دهد.
وی ادامه داد: امسال این رقم بیش از دو هزار میلیارد تومان افزایش یافته و این نشان می‌دهد با وجود محدودیت در منابع مالی پرداخت‌ در طرح‌های عمرانی افزایش یافته است البته باید به این رقم ۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان دیگر هم که تخصیص یافته و خزانه در حال پرداخت است را اضافه کنیم.
سخنگوی دولت تأکید کرد: هفت هزار و ۷۸۰ میلیارد تومان نیز باید افزود که هنوز تخصیص نیافته اما در حال اولویت بندی برای طرح‌هایی است که دستگاه‌های اجرایی اعلام کرده‌اند. این پول بین ۲ هزار و ۹۰۰ طرحی که وجود دارد به نسبت تقسیم نمی‌شود بلکه طرح‌های دارای اولویت و مناطق سردسیر بیشتر بودجه می‌گیرند.
نوبخت با اشاره به اینکه تا چند هفته آینده ۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان نیز در خصوص این طرح‌های اولویت دار توزیع می‌شود گفت: مطالعات اقتصاد سنجی و مدل‌های ما نشان می‌دهد در هر ۹ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومانی که دولت برای طرح‌های عمرانی پرداخت می‌کند یک درصد رشد اقتصادی وجود دارد و اگر تا پایان سال که ما مصمم هستیم که بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان پرداخت کنیم رشد اقتصادی بیش از سه درصد افزایش یابد.
وی با اشاره به اینکه در بخش پولی نیز دکتر سیف و دکتر طیب نیا مشغول فعالیت هستند، تأکید کرد: امیدواریم برآیند مولفه‌های ابزارهای پولی و مالی منجر به رشد اقتصادی شود. البته دولت وارث این شرایط و همه تلاش ما این بود که با افزایش منابع رشد اقتصادی مردم تلاش‌های دولت را در سفره خود احساس کنند.
سخنگوی دولت افزود: اگر شرایط به گونه‌ای نیست که رفاه شایسته مردم را ایجاد کنیم از آنها عذرخواهی می‌کنیم. شاید این توفیق برای دولت مردان دولت یازدهم است که تمام وقتشان برای مراقبت و رصدکردن اقتصاد کشور صرف می‌شود. البته دولت حرف هر کسی که نظرات مناسبی برای کمک به اقتصاد داشته باشد را با تواضع می‌شنود و در سازمان مدیریت و برنامه ریزی هزار کارشناس خبره، رئیس سازمان را کمک می‌کنند اما خود را مستغنی از راهنمایی فعالان اقتصادی و مسئولان بخش‌های علمی و پژوهشی نمی‌دانیم.
نوبخت در ادامه به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه گمانه زنی‌هایی درباره رسیدن دولت به اهداف خود با اجرایی شدن این بسته اقتصادی مطرح است، دولت پیش بینی می‌کند چقدر به اهداف اقتصادی کوتاه بسته خود در اجرای این بسته‌بندی‌ها می‌رسد، گفت: اینکه دولت چقدر به اهداف اقتصادی کوتاه مدت بسته حمایتی می‌رسد شامل دو نکته افزایش رشد اقتصادی و سیاست مهار تورم است. در برخی از رسانه‌ها و اظهارنظرها دیدیم چرا درباره اصلاح ساختارها در این بسته اقدام نشد که باید گفت این بسته بسته کوتاه مدت است و هدف آن این است که بر زندگی مردم در ۴ یا ۵ ماه آینده تأثیر گذارد.
سخنگوی دولت ادامه داد: واقعیت این است که برای اینکه اقتصاد کشور رشد بیشتری ببخشیم باید سرمایه گذاری بیشتری صورت دهیم که این مسئله در صورت ذخیره شدن تولیدات در انبار هرچند سرمایه گذاری وجود داشته باشد محقق نمی شود و باعث توقف عرضه نیز خواهد شد. به همین دلیل در کمتر از شش ماه آینده سیاست ما استفاده از دو ابزار مالی و پولی است.
نوبخت گفت: بسته جدید در راستای بسته اقتصادی قبلی است و سیاست‌های اقتصادی قبل دولت است. البته در شرایط فعلی نیاز بود برای تزریق این منابع به طرح‌های عمرانی و تولیدی تمرکز داشته باشیم و این سیاست‌ها برای چند ماه آینده است که احساس می‌کنیم تحریم‌ها برقرار هستند. همه ما در فضای اجرای برجام صحبت می‌کنیم این درحالی است که همچنان تحریم‌ها برقرار است و نیاز است کار سنجیده‌ای در این ایام صورت گیرد. لذا احساس می‌کنیم روزهای پرکار زیادی را در دولت داریم و بار سنگینی در این شرایط بردوش دولت گذاشته شده است.
وی ادامه داد: امیدواریم اهداف بسته اقتصادی محقق شود و آمارهای سیاستی که باعث افزایش رشد اقتصادی می‌شود نیز به تناسب اعلام می‌شود.
سخنگوی دولت ادامه داد: اگر اصناف، قشرها و تجار و بازرگانان نکاتی در این خصوص دارند به دولت منعکس کنند، سازمان مدیریت و برنامه ریزی نیز آماده دریافت این نظرات است.
نوبخت در ادامه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه تسهیلات خودرو و کالا که در این بسته اقتصادی دیده شده است چه تأثیری در رفع مشکلات اقتصادی و رشد اقتصادی خواهد داشت، گفت: صنعت در رشد اقتصادی سهم قابل توجهی دارد و بخش خودرو در صنعت محرک و اثر آفرین است. بنابراین اگر بخش خودرو فعال شود صنعت نیز فعال می‌شود.
وی تصریح کرد: بیان انتظاراتی که مردم نسبت به خودرو دارند را بارها از جانب بنده شنیده‌اید. بنده روزی که برای دفاع از برنامه اقتصادی دولت به مصاحبه رفتم یکی از سوالات مطرح شده درباره خودرو بود که در همان ابتدا نیز اعلام کردم مردم از صنعت خودرو انتظاراتی دارند که باید محقق شود. اینکه خودرو با کیفیت بهتر و قیمت مناسب‌تر عرضه شود.
سخنگوی دولت افزود: چند هفته پیش در بازدید از ایران خودرو نیز همین سخنان را گفتم و بیان کردم که مطالبات مصرف کننده افزایش کیفیت و کاهش قیمت است. لذا ما به عنوان دولت باید سخنان خودروسازان را نیز بشنویم. در حال حاضر نیز این مطالبات را از آنها داریم که قطعا نسبت به افزایش کیفتی خودروها اقدام شود و ضمن افزایش تولید و ایجاد اشتغال برای تورم نیز باید چاره اندیشی کرد.
نوبخت ادامه داد: شاید این صنعت تا چند ماه رکود را تحمل کند تا منجر به بیکاری نشود، ولی ممکن است کارگران واحدهای کوچک تولید قطعه بیکار شوند. در هفته گذشته که وزیر امورخارجه ژاپن با جمعی از مدیران شرکت بزرگ و نام آور ژاپنی مانند مزدا به ایران آمده بودند همگی اعلام می‌کردند که سابقه خوبی در ایران داریم که ما به آنها گفتیم قصد نداریم که فقط شما از بازار ما استفاده کنید بلکه باید اینجا سرمایه گذاری مستقیم داشته باشید و از نیروی انسانی ما استفاده کنید و اینکه آخرین نوآوری روز و خودروی هیبریدی و کم مصرف بیاورید.
وی با اشاره به اینکه ما نیروی انسانی تحصیل کرده فراوانی در کشور داریم و این نیروها با حضور در دوره‌های کوتاه مدت می‌تواند به صنعت خودرو کشور کمک کنند گفت: با صراحت به آنها سیاست‌های تأیید شده دولت را ابلاغ کردم و آنها نیز استقبال کردند. البته به سایر هیئت‌های اقتصادی نیز این‌چنین می‌گوییم، صنعت خودروسازی و لوازم خانگی باید به افزایش کیفیت توجه کند. و اگر تقاضا زیاد شود روند افزایش تولید و عرضه اتفاق می‌افتد.
سخنگوی دولت در پاسخ به سوال دیگری در خصوص کنترل واردات روغن پالم گفت: روز گذشته در جلسه شورای اقتصاد درباره روغن پالم بحث شد. البته به این معنی نیست که این روغن اساساً مضر باشد، اما مقدار آن باید محدود شود و ما لازم داریم که آن را از خارج وارد کنیم.
نوبخت با اشاره به اینکه وزارت بهداشت سهم و سقفی را برای ورود این روغن اعلام کرده است، ادامه داد: سهم و مقدار اعلام شده نسبت به سالهای گذشته به شدت تقلیل یافته است و بخصوص براساس گزارشات طی ۵ ماه اخیر واردات این روغن به مقدار قابل توجهی کاهش یافته است و در حد مجازی است که از سوی وزارت بهداشت و درمان اعلام شده است.
وی در پاسخ به سوال دیگری درباره حمله مسلحانه صورت گرفته در دزفول و تهدیدایران توسط گروهک‌های تکفیری و اینکه آیا این حادثه از سوی این گروهک‌ها بوده است، گفت:  با فراصت، دقت نیروهای اطلاعاتی و امنیتی جانیان و دست اندرکاران این حادثه دستگیر شدند که جزئیات آن اعلام می‌شود.
سخنگوی دولت ادامه داد: اینکه برخی از گروهک‌های تکفیری و تروریستی ایران را تهدید می‌کنند، مسئله جدیدی نیست بارها اعلام شده گروه‌هایی را برای فعالیت‌های تروریستی به کشور اعزام کردند که به جا و به موقع دستگیر شدند.
نوبخت افزود: مرزهای کشور همچنان با نظارت و دقت کنترل می‌شود و سیستم امنیتی و اطلاعاتی کشور وظایف خود را مبنی بر امنیت بخشیدن به مردم را به خوبی انجام می‌دهد.
وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه آیا فعالیت روسیه در سوریه در مقابله با گروه تروریستی داعش با ایران همپوشانی دارد و یا اینکه ایران قصد ندارد به شکل دیگری به روسیه کمک کند، گفت: قبلاً نیز اعلام کرده‌ایم که در حد مستشاری کمک می‌کنیم در آینده اخبار امید بخشی درباره مقابله با تروریسم در منطقه خواهید شنید که مشاروه‌های ایران نقش موثری در آن داشته است.
سخنگوی دولت در پاسخ به سوال دیگری درباره قیمت خوراک پتروشیمی با اشاره به اینکه قیمت خوراک پتروشیمی ۱۳ سنت است، گفت: این نرخ گزاری براساس قانون و مصوبه مجلس است که از سوی دولت به وزارت نفت واسپاری شد.
نوبخت خاطرنشان کرد: از دی ماه ۹۲ اولین شوک به بورس برای همین مسئله وارد شد دولت با پیشنهادهای مختلف قیمتی که به ریز در مجلس بیان می‌شد مخالفت کرد ولی نمایندگان محترم ۱۳ سنت را تعریف کردند و این قانوناً به شرکت نفت واسپاری شد البته در حال حاضر کمتر از ۱۳ سنت است و نرخ واقعی خوراک پتروشیمی پالایشگاه‌ها ۱۱ یا ۱۱٫۵ سنت است.
وی در پاسخ به سوال دیگری درباره عملکرد دولت در پیگیری فاجعه منا گفت: فاجعه منا را فراموش نمی‌کنیم و دولت از دو مسیر احقاق حقوق مفقودین، جانبازان و بازماندگان را تعقیب می‌کند.
سخنگوی دولت گفت: از طریق سازمان حج موضوع شناسایی مفقوداندر عربستان دنبال می‌شود و تا شناسایی آخرین مفقودین این کار ادامه پیدا می‌کند.
نوبخت تصریح کرد: از ابزارهای دیپلماسی و روابط خارجی و از همه ظرفیت‌های قانونی برای جلوگیری از تکرار این حوادث و پیگیری‌های حقوقی آسیب دیدگان را دنبال می‌کنیم.
وی افزود: در کنار این قوه قضاییه هم اقدام کرد و کانالی را برای پیگیری شکایات افراد مرتبط با این حادثه اعلام کرد که در حال انجام است.
سخنگوی دولت با اشاره به اینکه همه این اقدامات مربوط به جبران اتفاقات امسال است، گفت: ما برای سال آینده نیز زائر برای زیارت خانه خدا اعزام می‌کنیم و حجاج باید امنیت کافی داشته باشند. در آینده با درنظر گرفتن ضعف مدیریتی کشور میزبان برنامه ریزی می‌کنیم و امیدواریم با پیگیری‌های صورت گرفته ضمن جبران خسارت پیشگیری از رخدادهای آینده و عقوبت مقصرین به تأسی از نظر مطاع مقام معظم رهبری تلاش کنیم.
نوبخت  در ادامه سخنان خود در پاسخ به اینکه منابع مالی بسته اقتصادی دولت چگونه تأمین می‌شود تا موجب تورم در کشور نشود، گفت: مراقبت‌های لازم صورت می‌گیرد تا با افزایش تقاضا تولید نیز افزایش یافته و تورم افزایش پیدا نکند.
وی با اشاره به اینکه تورم از طریق چهار روش صورت می‌گیرد، عنوان کرد: یکی از دستاوردهای دولت کاهش تورم است بنابراین ما نمی‌خواهیم دستاورد خود را از بین ببریم. رئیس جمهور حقوقدان هستند ولی درباره مسائل اقتصادی بخصوص تورم به شدت حساسیت دارند و یکی از عوامل مقاومت در افزایش قیمت آقای رئیس جمهورند که قانع کردن ایشان برای افزایش نرخ ها نیز به شدت مشکل است.
سخنگوی دولت در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه به نظر برخی برنامه‌های بودجه‌ای کشور بیشتر معطوف به عمرانی و نه توسعه‌ای، گفت: این حرف درستی است اما از یک دوره‌ای به بعد برنامه‌های توسعه‌ای کشور که از اساس بیشتر عمرانی بود توسعه‌ای تر شد.
نوبخت گفت: ما در کنار توسعه عمرانی، توسعه‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را نیز دنبال می‌کنیم، گفت: در برنامه ششم توسعه همه آسیب‌های برنامه‌های پیش از انقلاب و پس از انقلاب را مطالعه کردیم و نقاط مشکل دار آنها و ضعف آنها را شناختیم.  همه این آسیب ها مورد توجه قرار گرفته است و برنامه ششم با توجه به بررسی نقاط ضعف و قوت از برنامه های قبل تهیه شده است.
وی گفت: هر برنامه‌ای به دولتی منتسب است قطعاً برنامه شش نیز منتسب به دولت تدبیر و امید است که علاقه‌مندیم پایان کار به گونه‌ای شود که بیشترین و عالمانه‌ترین خدمت را به مردم خواهیم داشت.
سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که رهبری در دیدار با نخبگان اعلام کرد که از پیشرفت اقتصاد مقاومتی و سیاست‌های اقتصادی راضی نیستم، گفت: ما نیز اذعان داریم که پیشرفت اقتصادی مقاومتی در این حد ما را راضی نمی‌کند.
نوبخت افزود: یک سال و نیم است که در کشور تغییر در اقتصاد را آغاز کردیم اما ساختارها و ارکان اقتصاد باید متحول شود. در مدت زمان کوتاهی که کار را در دولت تحویل گرفتیم و در تحریم بودیم حجم عظیمی از پول هزینه‌های جاری و سه هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان یارانه را می‌پردازیم.
وی تصریح کرد: بخشی از یارانه از خزانه دولت است البته قانون اجازه داده شش هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان از خزانه دولت برداشته شود. اگر قانون هدفمندی یارانه‌ها اجرا نمی‌شد، ما ۵۰ هزار میلیارد تومان پول از خزانه برنمی‌داشتیم تا در جامعه توزیع کنیم .شب گذشته ۵۰۰ میلیارد تومان دیگر در بین خانواده‌ها توزیع شد اما اگر این پول  به بخش عمرانی و اشتغال فرزندان این ملت می‌رفت آنها راضی‌تر نمی‌شدند.
سخنگوی دولت گفت: تلاشمان این است که برنامه مناسبی پیگیری شود تا اقتصاد مقاومتی اجرایی شود البته پس از مطالبات رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی ستاد راهبردی دیگری را تشکیل دادیم تا به این خواسته و مطالبه رهبری پاسخ دهیم. البته ما هم از پیشرفت اقتصاد مقاومتی راضی نیستیم. اما اگر کسی بگوید دولت با اقتصاد مقاومتی موافق نیست، مطمئن باشید اقتصاد مقاومتی را نخوانده است.
نوبخت عنوان کرد: تمام تجهیزات، منابع و الزامات برای رسیدن به یک اقتصاد مناسب در اقتصاد مقاومتی وجود دارد و ما جز این مسیر راه دیگری برای اقتصاد کشور نداریم. حتی اگر مقام معظم رهبری نیز این مسئله را مطرح نمی‌کردند ما اگر عقل‌ها را روی هم می‌گذاشتیم به همین برنامه و سیاست می‌رسیدیم.
سخنگوی دولت در پاسخ به سوال دیگری درباره اینکه آیا شکایت‌های دولت قبل از اصحاب رسانه در این دولت پیگیری می‌شود گفت: شکایت‌های دولت قبل از اصحاب رسانه یک بار جمع بندی کرده و معاونت حقوقی دولت جهت انصراف از پیگیری این شکایات اقدام کند تصور می‌کنم این مسئله انجام شده است.
نوبخت در پاسخ به واکنش یکی از خبرنگاران درباره شکایت معاون اول از برخی رسانه‌ها گفت: حضرت امام(ره) فرمودند نباید طوری رفتار کنیم که کسی حق تخطئه ما را نداشته باشد البته می‌توانند به ما ایراد بگیرند ولی تهمت و افترا نباید صورت بگیرد. نسبت به آقای جهانگیری مطالبی نوشته شد که قابل تغییر است و برای رسانه‌ای که این مطالب را نوشت فرصتی فراهم شد تا این اسناد را ارائه دهد. البته بنده اطمینان دارم که قوه قضاییه با دقت و عدالت مسائل را رسیدگی  کند و برای آنها فرقی نمی‌کند چه کسی مقابل آنهاست. چه بسا خیلی از صاحبان قدرت با برخورد قانونی قوه قضاییه مواجه شدند.
وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه اعلام دارایی مسئولان گفت: باید همه دارایی‌های مسئولان مشخص و به مرجع مربوطه که قوه قضاییه است، اعلام شود و همه باید تحت مراقبت باشند.
سخنگوی دولت گفت: اما اینکه در رسانه‌ها عنوان شود که مثلاً مسئولان چند جفت کفش یا خانه دارند، مقتضی نیست. بنده نیز مانند سایر مسئولان در اولین روز هر چه که مربوط به شخص خودم، همسر و فرزندان بود را اعلام کردیم و انتظار است موقع خارج شدن از خدمت نیز دارایی‌ها را بررسی شود که معلوم شود چقدر زیاد و یا چقدر کم شده است.
نوبخت در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه برخی اعلام می‌کنند تسریع دولت در اجرای برجام باعث آسیب به زیرساخت‌های هسته‌ای کشور می‌شود، گفت: قطعاً به گونه‌ای عمل می‌شود که قطعات و زیرساخت‌ها آسیب نبینند.آقای صالحی نیز پیش از این گفته بودند قطعه به قطعه تجهیزات شماره گذاری می‌شوند تا اگر خدای ناکرده شرایط برجام به شکل موجود پیش نرفت در مدت زمان مشخصی بتوان آنها را دوباره مونتاژ کرد.
وی در پاسخ به این سوال که آیا بسته اقتصادی دولت باعث افزایش قدرت خرید می‌شود یا نه گفت: این بسته باعث افزایش قدرت خرید می‌شود و برای افزایش قدرت خرید مردم این بسته طراحی شده است.
سخنگوی دولت با اشاره به جلسه امروز شورای پول و اعتبار درباره نرخ سود سپرده‌ها گفت: هر سه دستگاه اقتصادی دولت درباره کاهش نرخ سود اشتراک نظر دارند اما باید سازوکارها به گونه‌ای فراهم شود که هزینه تمام شده کم شود. البته اگر دقت نکنیم و سوابق گذشته را در نظر نگیریم ممکن است تصمیم سنجیده‌ای با اجرای نادرست دچار مشکل شود.
نوبخت همچنین به وظیفه سازمان مدیریت و برنامه ریزی در خصوص نظام پرداخت‌ها نیز اشاره کرد و گفت: رئیس جمهور مأموریتی را به سازمان مدیریت و برنامه ریزی محول کرده است که آن مطالعه نظام پرداخت‌هاست که امسال برای بازنشستگان عزیز برنامه‌ای خواهیم داشت که در فرصت مقتضی اعلام می‌شود.
وی درباره برنامه دولت برای زمستان امسال با توجه به هشدارهایی که نسبت به زمستان سخت برای خاورمیانه اعلام می‌شود، گفت: وزارت نیرو اطلاعیه‌ای را در این خصوص صادر کرده و با توجه به اطلاعاتی که در این زمینه تکمیل می‌شود مراقبت‌های لازم را خواهیم داشت.  قانون اجازه می‌دهد که درصدی از اعتبارات کشور برای حوادث پیشگیرانه لحاظ شود.
سخنگوی دولت در خصوص نظر دولت و شرایط دولت برای برگزاری انتخابات الکترونیک گفت: دولت علاقه مند است که از این سبک انتخابات در جمع آوری ارای مردم استفاده کنیم. اما در شرایط فعلی برای مراکز و برخی استان‌هایی که وزارت کشور اعلام کرده است و منابع آن در نظرگرفته شده این شرایط فراهم می‌شود.
نوبخت درباره تأیید صلاحیت‌ها نیز گفت: تأیید صلاحیت‌های نامزدهای مجلس از وظایف شورای نگهبان است در وزارت کشور هیئت‌های اجرایی برای تأیید صلاحیت نامزدهای مجلس وظایفی را دارند و دولت در چارچوب قانونی به این مسئله ورود می‌کند و اجازه نمی‌دهد حقی از کسی ضایع شود.
وی تأکید کرد: دولت خواهان استیفای حقوق همه مردم است و اعلام می‌کنیم آنچه در خصوص تأیید صلاحیت‌ها در وزارت کشور و هیئت‌های اجرایی صورت می‌گیرد در نهایت دقت خواهد بود زیرا معتقدیم نباید تضییع حقی برای مردم ایجاد شود.
سخنگوی دولت درباره زمان آزمون دوم استخدامی نیز گفت: بنده به خاطر نمی‌آورم هیچ برنامه‌ای را درباره نوبت دوم آزمون استخدامی در سازمان مدیریت و برنامه ریزی امضا کرده باشم که بخواهد آزمون دومی برگزار شود.
نوبخت گفت: سال گذشته آزمونی برگزار شد و بیش از ۳۸ هزار نفر پذیرفته شدند و ما امسال آنها را استخدام کردیم. یک بار نیز در فروردین ثبت نام انجام شد که آزمون آنها برگزار شده است.
وی درباره مطالبات سازمان‌های بیمه‌ای از دولت عنوان کرد: مطالباتی از سوی سازمان‌های بیمه‌ای از دولت وجود دارد که از سالهای گذشته باقیمانده است البته ما ۸۵۰ میلیارد تومان از این مطالبات را هفته گذشته پرداخت کردیم و دقت می‌کنیم تا بیمه‌ها شرایط لازم را در این زمینه داشته باشند. طرح سلامت، طرح موثر و مفیدی است که پیگیری می‌شود و به این مسئله یعنی بدهی دولت به بیمه‌ها مربوط نیست.
سخنگوی دولت همچنین درباره پول‌های بلوکه شده تصریح کرد: اینکه بخشی از پول‌های بلوکه شده ریالش به خزانه آمد درست است قطعا وقتی ارزی آزاد شود و ریالش استفاده شود برای بار دوم قابل استفاده نیست.
نوبخت درپاسخ به سوالی مبنی براینکه در اخباری عنوان شده استقبال از رئیس جمهور در مازندران پرشور نبوده است، گفت: به عنوان یک صحنه به یادماندنی آن را به خاطر دارید.
وی گفت: بنده به خاطر سخنگوی دولت گاهی افتخار همراهی با دولت در سفرهای استانی را ندارم اما وقتی تحت تأثیر عواطف مردم در این دیدارها و حضور پرشور آنها قرار می‌گیریم می‌گوییم این از فضل خداوند است که به دولت مردان ایران چنین مردم با محبتی داده است.
وی گفت: همه شما عکس‌ها و تصاویری که از سفر آقای رئیس جمهور به مازندران رفته‌اند را دیده‌اید. ممکن است عکسی در ساعات ابتدایی مراسم که هنوز مراسم و استادیوم از جمعیت نشده است، گرفته شود. طبیعی است که برای حضور در یک مراسم مردم اندک اندک حاضر می‌شوند.
سخنگوی دولت با اشاره به اینکه عکسی که در این خصوص منتشر شده بسیار سخیف بود، گفت: این نشان می‌دهد که برخی از مخالفان دولت به چه روش‌های سخیفی متوسل می‌شوند. البته این کار باعث آرامش روحی گروهی می‌شود ما نیز خوشحالیم آنچه که در نگاه مردم می‌گذرد را در انتخابات دیدیم نظرسنجی‌ها صورت می‌گیرد و ما لحظه به لحظه از این مسائل باخبریم.
نوبخت افزود: استقبال از رئیس جمهور در مازندران نیز مانند سایر استانها پرشور و مطلوب بود البته دولت هم بخشی از نظام است. اگر مردم به دولت علقه و علاقه نشانه دهند ما این علاقه  را نسبت به نظام می‌دانیم و قطعاً دوستانی که منافع ملی برایشان مهم است، به این مسائل توجه می‌کنند.
وی در پایان در خصوص زمان اجرای برجام نیز گفت: علاقه مندیم به نحو مقتضی و با سرعت در این خصوص اقدام کنیم و در آن واحد با نظرات مختلف و نگاه‌های متفاوت مدارا می‌کنیم.

منبع: بانکداران ۲۴

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: