۳۰ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۵۱
برآورد صندوق بین‌المللی پول از اقتصاد ایران:

رشد ۱۸ درصدی بخش نفت، رشد اندک بخش غیرنفتی و کاهش نقدینگی ایران در سال ۲۰۱۶

صندوق بین‌المللی پول در جدیدترین گزارش اعلام کرد در سال ۲۰۱۶ که سال لغو تحریم‌هاست، روند کاهشی نقدینگی ادامه می‌یابد و بخش نفتی با رشد ۱۸ درصدی مواجه ولی بخش غیرنفتی از رشد اندک برخوردار می‌شود.

به گزارش عیارآنلاین،‌صندوق بین المللی پول در جدیدترین گزارش خود از اقتصاد خاورمیانه و شمال آفریقا، آمار مربوط به شاخص‌های کلان اقتصاد ایران و کشورهای منطقه را بررسی کرده است.

این گزارش با برآورد رشد اقتصادی ۰٫۸ درصدی برای ایران در سال ۲۰۱۵، رشد اقتصادی سال آینده کشور را ۴٫۴ درصد پیش‌بینی کرده است.

بر این اساس، تولید ناخالص داخلی ایران از ۳۹۶٫۹ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۵ به ۴۱۶٫۲ میلیارد دلار در سال آینده افزایش خواهد یافت.

* خروج بخش نفتی از رکود در سال پس از لغو تحریم‌ها/ بخش غیرنفتی رشد چندانی ندارد

در بخش دیگری از این گزارش پیش‌بینی شده است که بخش نفتی ایران پس از رکود سال ۲۰۱۵ در سال بعد با رشد ۱۸ درصدی مواجه شود. بخش نفتی ایران در سال جاری رشد منفی ۰٫۳ درصدی را تجربه می‌کند.

بخش غیرنفتی ایران رشد قابل ملاحظه‌ای را در سال آینده تجربه نخواهد کرد و تنها از رشد یک درصدی امسال به رشد ۲٫۸ درصدی در سال آینده خواهد رسید.

همانطور که انتظار می‌رود پس از برداشته شدن تحریم‌ها در سال ۲۰۱۶ بخش نفتی بیشترین رشد را شاهد خواهد و سود زیادی حاصل بخش غیرنفتی نخواهد شد.

* تولید نفت ایران در سال پس از لغو تحریم‌ها ۳٫۶۸ میلیون بشکه در روز/ صادرات نفت ۱٫۸۱ میلیون بشکه در روز

بر همین اساس، تولید نفت ایران که در سال جاری بالغ بر ۳٫۰۸ میلیون بشکه در روز بوده در سال میلادی آینده به ۳٫۶۸ میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

تولید گاز ایران که در سال جاری معادل ۲٫۷۸ میلیون بشکه در روز بوده در سال ۲۰۱۶ به معادل ۲٫۸۱ میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

بر اساس پیش‌بینی این گزارش، تولید نفت ایران در سال ۲۰۱۶ حدود ۶۰۰ هزار بشکه در روز افزایش خواهد یافت و تولید گاز نیز معادل ۳۰ هزار بشکه در روز افزایش می‌یابد.

صادرات نفت ایران در سال ۲۰۱۵ به ۱٫۲۴ میلیون بشکه در روز می‌رسد. این رقم در سال آینده میلادی برابر با ۱٫۸۱ میلیون بشکه در روز برآورد شده است.

صادرات گاز ایران نیز که در سال جاری معادل ۱۵۰ هزار بشکه در روز برآورده شده است و برای سال آینده بدون تغییر در همین سطح باقی خواهد ماند.

بر اساس برآوردهای صندوق بین‌المللی پول، نرخ تورم ایران در سال جاری میلادی ۱۵٫۱ درصد و برای سال آینده ۱۱٫۵ درصد خواهد بود.

* ادامه کاهش رشد نقدینگی

به‌موازات کاهش تورم رشد نقدینگی نیز در اقتصاد ایران طی سال ۲۰۱۵ کاهش داشته و از ۱۸٫۸ درصد در سال ۲۰۱۴ به ۱۸ درصد در سال جاری رسیده است.

روند کنترل نقدینگی در سال ۲۰۱۶ نیز ادامه خواهد یافت و پیش‌بینی شده است رشد نقدینگی ایران در این سال به ۱۵٫۶ درصد برسد که کمتر از سال قبل است.

*صادرات کاهش و واردات افزایش یافت

این گزارش از افزایش صادرات و واردات ایران در سال ۲۰۱۶ خبر داده است. صادرات ۷۴٫۳ میلیارد دلاری ایران در سال ۲۰۱۵ به ۹۰٫۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶ خواهد رسید و واردات نیز از ۷۵٫۲ میلیارد دلاری در سال ۲۰۱۵ به ۸۸٫۷میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶ افزایش خواهد یافت است.

* افزایش ذخایر ارزی

صندوق بین المللی پول از افزایش ۱۲٫۶ میلیارد دلاری ذخایر ارزی ایران در سال ۲۰۱۶ خبر داده است. ذخایر ارزی ایران که در سال ۲۰۱۵ برابر با ۱۲۹ میلیارد دلار براورده شده است که در سال آینده به۱۴۱٫۶ میلیارد دلار خواهد رسید. ذخایر ارزی ایران در سال ۲۰۱۴ نیز ۱۱۱٫۶ میلیارد دلار عنوان شده است.

تراز حساب های جاری ایران نیز رشد قابل توجهی خواهد داشت و از ۱٫۶ میلیارد دلار در سال جاری به ۵٫۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶ خواهد رسید.

دیون خارجی ایران نیز که در سال ۲۰۱۵ به ۲٫۵ درصد تولید ناخالص داخلی افزایش خواهد یافت. این رقم در سال ۲۰۱۴ برابر ۱٫۴ درصد تولید ناخالص داخلی بوده است.

همچنین این رقم در سال ۲۰۱۶ به ۲٫۸ درصد تولید ناخالص داخلی افزایش می‌یابد.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: