بسته خروج از رکود در نگاه کارشناسان/۱۰

تزریق اعتبار برای تحریک تقاضا به تنهایی جواب نمی‌دهد

یک کارشناس اقتصادی گفت: دولت نمی‌تواند فقط با تزریق اعتبار به بانک‌ها و اعطای تسهیلات خرید کالا و خودرو، رونق اقتصادی به وجود بیاورد بلکه باید درآمدها افزایش یابد و این امر فقط با ایجاد رونق اقتصادی و اشتغال امکان‌پذیر است.

به گزارش عیارآنلاین،‌سید بهاء الدین حسینی هاشمی در گفت وگویی با بیان اینکه سیاست‌های پولی جدید به بخش تقاضا توجه کرده است، اظهارداشت: در گذشته تولیدکننده هدف پرداخت تسهیلات بود اما وقتی تولید با مشکل فروش مواجه می‌شد، نمی‌توانست تسهیلات را بازپرداخت کند و دوباره به دایره کاهش تولید بازمی‌گشت.

وی با اشاره به فروش اقساطی و تنزیل اسناد در بانک‌ها براساس این طرح، افزود: در سیاست جدید اعتباری مصرف کننده مقروض می‌شود و این روش در بسیاری از کشورها به کار گرفته شده است. این روش، روش بهتری نسبت به پرداخت مستقیم به تولید است.

این کارشناس اقتصادی درخصوص برنامه کاهش نرخ سود در بازار بین بانکی گفت: اگر بانک مرکزی به دنبال این است که نرخ سود در این بازار به زیر ۲۰ درصد برسد باید به این نکته توجه کند که کاهش نرخ در بازار بین بانکی متناسب با کاهش نرخ سایر خدمات بانکی باشد، زیرا ممکن است با کاهش نرخ سود در بازار بین بانکی، عرضه تسهیلات در این بازار توسط بانک‌ها کاهش یابد.

* اعطای تسهیلات خرید خودرو ۵ هزار میلیارد منابع نیاز دارد

وی با اشاره به سیاست خرید خودرو به صورت اقساطی و تنزیل اسناد آن توسط بانک مرکزی، گفت: این روش خوبی برای ایجاد رونق است و در قالب خرید دین خودرو به صورت اقساط به فروش می‌رسد اما باید توجه کرد که در صورت ورود بانک مرکزی حداقل ۵ هزار میلیارد تومان در این بخش باید تزریق شود.

حسینی هاشمی تصریح کرد: هم‌اکنون ۱۰۰ هزار خودرو در پارکینگ خودروسازان است و اگر دولت بخواهد برای رونق تولید ۲۰۰ هزار خودرو را تامین مالی کند، در واقع باید حدود ۵ هزار میلیارد تومان در مدت شش ماه تخصیص داده شود.

* کارت اعتباری ابزار بلند مدت تامین مالی نیست

حسینی هاشمی تصریح کرد: کارت اعتبار خرید، ابزار تامین مالی بلند مدت نیست در کشورهایی که کارت اعتباری متدوال است مهلت بازپرداخت ۲ ماه است و بانک مرکزی هم چنین چارچوبی را تعیین کرده است.

* احتمال معوق شدن منابع بانک‌ها در قالب کارت اعتباری خرید

وی گفت: بنده احتمال می‌دهم به دلیل اینکه کارت اعتباری خرید در ایران تاکنون وجود نداشته، بانک‌ها را در وصول آن با مشکل مواجه کند و در نهایت بانک مجبور شود اقساط بلند مدت‌ تعیین کند که با جریمه مشتری همراه خواهد شد.

این کارشناس اقتصادی درخصوص تاکید بانک مرکزی مبنی بر تعدیل سیاست‌های پولی جدید در صورت انحراف در نرخ تورم اظهارداشت: یکی از دستاوردهای دولت مهار تورم بوده هر چند که موجب به وجود آمدن دوباره رکود در اقتصاد شد. اقتصاد ما به دلیل عدم کارایی در ذات خود تورم دارد و تولید یک کالا با هزینه بیشتری نسبت به کشورهای دیگر دارد.

وی ادامه داد: وقتی تورم از ۴۰ به ۱۵ درصد رسید در واقع تقاضا منقبض شد و این کاهش تقاضا سود تولید را کاهش داد و روند تولید نزولی شد. باید تقاضا همیشه وجود داشته باشد.

* اولویت سیاست‌های دولت و بانک مرکزی رونق تولید باشد

حسینی هاشمی با بیان اینکه سیاست‌های جدید پولی قطعا نقدینگی و پایه پولی را افزایش خواهد داد، گفت: این سیاست‌ها مقداری بر تورم اثر می‌گذارد اما با توجه به اینکه فعال شدن تولید عرضه را افزایش می‌دهد، اثرات تورمی آن چندان آزاردهنده نخواهد بود

وی تصریح کرد: دولت باید کنترل تورم را فراموش کند و سیاست‌های درست برای خروج از رکود و افزایش تولید را با نگاه به تورم اجرا کند. در واقع سیاست پولی و مالی دولت به جای اولویت‌دهی به کنترل تورم و در کنار آن توجه تولید، باید رونق تولید با نگاه به تورم باشد.

حسینی هاشمی با بیان اینکه وقتی رونق اقتصادی به وجود بیاید، تورم کاهش خواهد یافت، اظهارداشت: دو دلیل کاهش تقاضا افزایش بیکاری و عدم افزایش درآمدها متناسب با رشد هزینه‌ها از سال ۹۰- ۹۱ تاکنون بوده است و به همین دلیل دولت باید به جای کنترل تورم، باید تمام استراتژی خود را معطوف به رونق اقتصادی کند.

*تزریق اعتبار برای تحریک تقاضا به تنهایی جواب نمی‌دهد

وی افزود: دولت نمی‌تواند تنها با تزریق اعتبار به بانک‌ها و اعطای تسهیلات خرید کالا و خودرو، رونق اقتصادی به وجود بیاورد زیرا در صورت نداشتن درآمد امکان بازپرداخت تسهیلات برای مشتریان وجود ندارد و فقط آنها را مقروض خواهد کرد.

این کارشناس اقتصادی گفت: باید درآمدها افزایش یابد و این امر تنها با ایجاد رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال امکان‌پذیر است.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: