اجرای آزمایشی طرح «توسعه سواد دیجیتال» در ۵ استان آغاز شد

رییس سازمان نهضت سوادآموزی از آغاز اجرای آزمایشی طرح توسعه سواد دیجیتال در ۵ استان کشور خبر داد و گفت: ناگزیریم در دهه‌های آینده به سمت سوادآموزی بر پایه فناوری اطلاعات (آی‌تی‌) حرکت کنیم.

علی باقرزادهبه گزارش عیارآنلاین، علی باقرزاده در مراسم امضای تفاهم‌نامه با سازمان نهضت سوادآموزی پیرامون توسعه سواد دیجیتال با بیان اینکه در مفهوم جدید هر توانایی و قابلیتی که منجر به زندگی بهتری برای انسان‌ها شود را سواد تلقی می‌کنند، گفت: در دهه‌های قبل پایه سواد، خواندن و نوشتن و حساب کردن بود.

وی ادامه داد: در حال حاضر هم هدف اولیه و پایه همین سواد خواندن، نوشتن و حساب کردن است اما تکیه بر این سه مهارت دیگر انگیزاننده نیست و مردم برای زندگی بهتر احتیاج به کسب اطلاعات بیشتر و سوادهای متنوع دارند که از جمله آنها می‌توان به سواد بهداشتی، سواد اقتصادی، سواد اطلاعاتی و سواد فناوری اشاره کرد.

رییس سازمان نهضت سوادآموزی با بیان اینکه سعی کردیم وارد مقوله سوادآموزی اطلاعاتی شویم، اظهار کرد: چندی پیش یک دوره اجرای آزمایشی برای سواد دیجیتال در شهر تهران برگزار شد که استقبال بسیار خوبی از آن به عمل آمد و نشان داد نرخ پایداری آنچه سوادآموزان فرا می‌گیرند از طریق فناوری‌های اطلاعاتی بالاتر می‌رود.

باقرزاده ادامه داد: در همین راستا امسال اجرای آموزشی سواد آموزشی دیجیتال را برای ۵۰۰ نفر در ۵ استان تهران، اصفهان، خراسان‌رضوی، کردستان و کرمان آغاز خواهیم کرد، گفت: دستورالعمل مربوط امروز با امضای این تفاهم‌نامه نهایی شده و به استان‌های مجری ابلاغ خواهد شد.

رییس سازمان نهضت سوادآموزی با اشاره به اینکه ناگزیریم در دهه‌های آینده به سمت سوادآموزی بر پایه فناوری اطلاعات (آی‌تی‌) حرکت کنیم، گفت: این امر از سال گذشته برای افرادی که تلفن همراه و تبلت داشتند شروع شده است. وزارت بهداشت با همکاری ما بحث تولید نرم‌افزاری برای آموزش‌های بهداشتی به افراد کم سواد را آغاز کرده و یک طرح دیگر را در سازمان نهضت سوادآموزی کلید زده‌ایم تا آموزش حقوقی، اجرایی و فنی از طریق تلفن همراه برای سوادآموزان ارائه شود که امیدواریم تا پایان سال به نتیجه برسد.

باقرزاده در ادامه با بیان اینکه در راستای توسعه سواد دیجیتال و در قالب تفاهم‌نامه با سازمان پژوهش سه جلد کتاب در حوزه آشنایی با رایانه و زبان انگلیسی برای سوادآموزان به چاپ رسیده است گفت: از ۶۰۰ ساعتی که در دوره انتقال آموزش می‌دهیم معادل ۱۰۰ ساعت به آموزش‌های مهارت‌های رایانه اختصاص یافته است.

رییس سازمان نهضت سوادآموزی افزود: در برنامه ششم توسعه هدف‌گذاری‌های اولیه انجام شده که نهضت سوادآموزی در قالب نظام آموزشی بزرگسالان کار خود را ادامه دهد اگر این اتفاق بیفتد، همه این فعالیت‌ها در مقیاس‌های بزرگتری انجام خواهد شد.

منبع: ایسنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: