معاون وزیرآموزش وپرورش :سازمان انجمن اولیا ومربیان غیردولتی می شود

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش گفت: در ساختار جدید وزارت ، سازمان انجمن اولیا ومربیان به سمت غیردولتی شدن می رود.

به گزارش عیارآنلاین،‌ سید محمد بطحایی سه شنبه به مناسبت هفته پیوند اولیا و مربیان در همایش ۷۰۰ نفری خانواده ها در بندرعباس افزود: سازمان انجمن اولیا و مربیان به طور کامل دارای ساختار دولتی است که ارتباط خانواده ها با مجموعه آموزش و پرورش در این بستر نیز تابع مقررات دولتی بوده و این امر تحقق اهداف توسعه مشارکت خانواده ها با نهاد مدرسه را با چالش روبرو ساخته است .
وی بیان داشت: اگرخواهان نقش آفرینی موثر سازمان انجمن اولیا و مربیان نه تنها در سطح مدارس بلکه در فرایند کلان هستیم باید به سمتی حرکت کنیم که تصمیم های دولتی را از این عرصه کم کنیم تااین ظرفیت عظیم بتواند در فرایند نظام تعلیم و تربیت نقش آفرینی کند.
این مقام مسئول در وزارت آموزش و پرورش یادآورشد: این مهم به عنوان رویکرد جدی در دستور کار آموزش و پرورش است و برای تحقق آن هدف گذاری لازم صورت گرفته است.
بطحایی خاطرنشان کرد: با نگاهی بر سیر دولتی شدن آموزش و پرورش کشور نشان می دهد که با شروع این سازمان به تدریج نقش آفرینی نهاد خانواده در فرایند آموزشی وتربیتی کمرنگ شد به طوری که در ۵۰ سال گذشته خانواده ها به شکل کامل از این نهاد فاصله گرفتند.
وی تصریح کرد: اگر امروزآموزش و پرورش نتوانسته به توسعه یافتگی مطلوب برسد مهم ترین دلیل آن ، ضعف مشارکت عمومی و کمرنگ شدن نقش خانواده ها درهمراهی با این مجموعه مهم و زیربنایی است.
معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش اظهارکرد: هم اکنون نه مدرسه و نه خانواده به شکل مطلوب در قبال هم پاسخگو نیستند بلکه تنها در حد نیاز خود احساس همگرایی و مسئولیت دارند.
وی در ادامه با اشاره به کمبود نیروی انسانی در آموزش و پرورش یاد آورشد: ورودی نیروی انسانی به آموزش و پرورش به دوشیوه دنبال می شود که علاوه بر استخدام پنج هزار نفر از طریق آزمون استخدامی ، از طریق دانشگاه فرهنگیان نیز جذب نیرو داریم که این کار ادامه می یابد.
مدیرکل آموزش و پرورش هرمزگان نیزگفت: برای داشتن جامعه توسعه یافته به آموزش و پرورش پویا نیاز داریم که داشتن آموزش و پرورش کارآمد نیز در گروی حمایت نهاد خانواده است.
علی کرمپور افزود: خانه و مدرسه تکمیل کننده یکدیگر در تربیت انسان های صالح برای توسعه کشورهستند و پیوند این دو مجموعه مهم رمز سعادت جامعه هستند.
وی اضافه کرد: اولیا معلمان اول و همکاران فرهنگی معلمان دوم هستند که اگر این نقش به درستی ایفا شود ، آموزش و پرورش در رسیدن به اهداف خود موفق می شود.
مدیرکل آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: اگرظرفیت اولیا و مربیان با مدرسه هماهنگ و تجمیع شود ، در یک هم افزایی موثر شاهد تحقق اهداف توسعه خواهیم بود.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: