یک روزنامه هندی مدعی شد

هند، ترکیه و چین در صف اول معامله با ایران قرار دارند

یک روزنامه هندی از سفر وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران به هند در ماه میلادی آینده خبر داد و مدعی شد به‌دلیل همکاری هند با ایران در جریان تحریم‌ها، تهران اولویت خاصی برای این کشور در شرایط پساتحریم قائل شده است.

به گزارش عیارآنلاین،‌روزنامه هندی ایندیا تایمز طی گزارشی نوشت ایران به‌دلیل حمایت‌های هند در جریان تحریم‌های اقتصادی و نظامی غرب علیه این کشور اولویت خاصی برای هند در حوزه تجارت و سرمایه گذاری قائل شده است.

بر اساس این گزارش هند کنار ترکیه و چین سه کشوری هستند که ایران می‌خواهد با آنها در هفت حوزه از جمله معدن، پتروشیمی و مواد غذایی همکاری داشته باشد.

اخیراً هیئتی به‌سرپرستی رئیس انجمن سازمان‌های صادراتی هند از ایران دیدار کرده است و قرار است ماه آینده میلادی وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران از هند بازدید کند.

انتظار می‌رود در ماه ژانویه ۲۰۱۶ نیز نشستی بین مقامات دو کشور تشکیل شود تا جزئیات همکاری‌های میان دو کشور را بررسی کنند.

آجای ساهای، دبیرکل انجمن سازمان‌های صادراتی هند در این باره گفت: ایران می‌خواهد روابط خود را با کشورهایی که در روزهای سخت کنار این کشور ایستادند تقویت کند، بنابراین به‌عنوان عملی متقابل، به همکاری با آنها اولویت می‌دهد.

به گزارش تسنیم، اگرچه هند در پی تشدید تحریم‌های غرب علیه ایران به روابط تجاری خود با این کشور ادامه داد اما شرایط جدیدی را برای ادامه این روابط تعریف کرد که از یک سو تحریم‌های تحمیلی آمریکا را نقض نکرده باشد و از سوی دیگر منافع بیشتری از تجارت با ایران ببرد.

به‌عقیده تحلیلگران خودداری از پرداخت پول نفت ایران و مجبور کردن ایران به سپرده گذاری این پول در بانک‌های هندی بدون پرداخت هرگونه بهره به آن و یا خرید کالاهای هندی با آن پول نوعی فرصت طلبی هند از تحریم‌های ایران بود.

در نتیجه این سیاست صادرات کالاهای هندی به ایران افزایش قابل ملاحظه‌ای پیدا کرد و در سال ۲۰۱۴ به ۴٫۱۷ میلیارد دلار رسید.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: