رئیس سازمان توسعه تجارت خبر داد

“سازمان تجارت جهانی” به ایران چراغ‌ سبز نشان داد

رئیس سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی در دستور کار جدی دولت قرار دارد، گفت: از طرف سازمان تجارت جهانی چراغ سبز لازم برای پیوستن ایران به این سازمان داده شده است و وزارت امور خارجه موضوع را دنبال می‌کند.

به گزارش عیارآنلاین،‌ولی‌الله افخمی‌راد در همایش روز ملی صادرات در سالن اجلاس سران با اعلام این خبر اظهار کرد: الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی در دستور کار جدی دولت قرار گرفته است و از طرف این سازمان نیز چراغ سبز لازم به ایران داده شده است.

وی افزود: از طریق دیپلماسی و وزارت امور خارجه فرایند‌های الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی در حال طی شدن است و آثار آن مورد بررسی قرار می‌گیرد.

افخمی‌راد یادآور شد: مذاکره با گروه‌های کاری برای پیوستن به سازمان تجارت جهانی بزودی در این زمینه آغاز می‌شود اما ما برای تحقق این امر نیازمند اصلاحات گسترده در قوانین داخلی هستیم.

رئیس سازمان توسعه تجارت افزود: در بخش تجاری کشور نیازمند ایجاد شفافیت‌های لازم و ایجاد ثبات نسبی در اقتصاد کشور هستیم.

وی افزود: در فضای قانونی کشور نیز نیازمند حمایت‌ها از صنایع نوپا برای جلوگیری از قاچاق و ایجاد حمایت‌های لازم از صادر کنندگان برای پیوستن به سازمان تجارت جهانی هستم.

معاون وزیر صنعت ادامه داد: چین در فرآیند پیوستن به سازمان تجارت جهانی ۲۳۰۰ از قوانین خود را مورد بازبینی و اصلاح قرار داد همچنین روسیه برای پیوستن به این سازمان ۱۱۶۶ قانون خود را بازبینی کرد به همین منظور ما نیز برای پیوستن به سازمان تجارت جهانی باید تغییراتی را در قانون و مقررات خود ایجاد کنیم.

افخمی‌راد گفت: دولت به دنبال ارتقای بنگاه‌های کوچک و متوسط، ایجاد و ارتقای برند، کمک به تشکیل بنگاه‌های بزرگ برای توسعه اقتصاد و تجارت کشور در دستور کار قرار دارد.

این مقام مسئول با بیان اینکه ایران ۱۰ سال است که عضو ناظر سازمان تجارت جهانی است گفت: اما اقدمات اولیه را نیز هنوز انجام نداده‌ایم. در حالی که افغانستان و عراق مراحل اولیه را در این ارتباط طی کرده‌اند.

رئیس سازمان توسعه تجارت یادآور شد: سازمان تجارت جهانی ۱۶۱ عضو دارد که امسال به ۱۶۳ کشور افزایش می‌یابد و ۹۸ درصد تجارت جهانی را تحت ضوابط خود در اختیار دارد.

وی در پایان با بیان اینکه تجارت فناوری‌های بالا بیشترین سهم را در تجارت‌های بین‌المللی دارند گفت: ۲۴۰۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۲ رسیده که این امر نشان می‌دهد ما نیز باید تمرکز بیشتری برای صادرات کالاها با ارزش افزوده بیشتر داشته باشیم.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: