گندم‌کاران، چشم انتظار نرخ خرید تضمینی

هرچند که طبق قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی، دولت موظف است تا پیش از آغاز فصل زراعی، این قیمت‌ها را تعیین و اعلام کند، اما تا کنون دولت اقدامی در این زمینه انجام نداده است.

به گزارش عیارآنلاین، ماه نخست فصل زراعی در حالی روبه اتمام است که هنوز کشاورزان منتظر اعلام قیمت‌های تضمینی از سوی دولت هستند. هرچند که طبق قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی، دولت موظف است تا پیش از آغاز فصل زراعی، این قیمت‌ها را تعیین و اعلام کند، اما تا کنون دولت اقدامی در این زمینه انجام نداده است.

گندم

در این میان برخی نمایندگان مجلس ضمن اعتراض به تأخیر دولت در اعلام قیمت‌های تضمینی محصولات کشاورزی، از بلاتکلیفی کشاورزان با اعلام نشدن این قیمت‌ها خبر دادند. به گفته این نمایندگان، قیمت مناسب خرید تضمینی گندم در سال جاری ۱۳۵۰ تا ۱۴۰۰ تومان برای هر کیلو تخمین زده شده است.

رئیس بنیاد توانمندسازی گندمکاران ایران نیز با بیان اینکه کشاورزان به دلیل اعلام نشدن قیمت‌های تضمینی بر سر دو راهی تصمیم‌گیری نوع کشت قرار گرفته‌اند، گفت: در اراضی آبی کشت گندم، کشاورزان این امکان را دارند هر محصول دیگری را جایگزین کنند که تأخیر در اعلام قیمت تضمینی این محصول، بر روی تولید در این اراضی موثر است.

تأخیر یک ماهه دولت در اعلام نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی، خصوصاً گندم، در حالی است که وزارت جهاد کشاورزی قیمت پیشنهادی خود را در اواسط شهریورماه به هیئت دولت ارائه کرده است. این قیمت‌ها در شورای اقتصاد و ستاد تنظیم بازار در حال بررسی است که به نظر می‌رسد دلیل اصلی تأخیر یک ماهه نیز اختلاف نظر بر سر قیمت‌های پیشنهادی وزارت جهاد کشاورزی است.

از طرف دیگر برخی مسئولین وزارت جهاد کشاورزی نیز از دولت درخواست کردند که قیمت‌های تضمینی هرچه زودتر اعلام شود؛ در این میان مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه برای حمایت از کشاورزان و افزایش بهره‌وری تولید گندم، اعلام به موقع نرخ خرید تضمینی این محصول ضروری است، از دولت درخواست کرد این قیمت هرچه زودتر اعلام شود.

رشد حدود ۲۰ درصدی حجم تولید و خرید تضمینی گندم در سال زراعی گذشته در نتیجه اعلام به موقع و مناسب قیمت خرید تضمینی این محصول در ابتدای آن سال بود. در همین راستا مجری طرح گندم، کاهش واردات این محصول در سال گذشته که در نتیجه افزایش یک میلیون و ۳۰۰ هزار تنی تولید داخلی بوده را موجب صرفه جویی ۴۰۰ میلیون دلاری برای کشور عنوان کرده است.

تأخیر دولت در اعلام قیمت‌های تضمینی محصولات کشاورزی از یک سو و احتمال اثرگذاری کاهش قیمت‌های جهانی بر نرخ تضمینی گندم داخلی نیز از سوی دیگر موجب نگرانی کشاورزان و کارشناسان این بخش شده است.

هرچند که رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در حاشیه همایش روز روستا از افزایش قیمت تضمینی گندم خبر داده بود اما باید میزان این افزایش و تناسب آن با نرخ تورم سالیانه مورد توجه قرار گیرد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: