احمدی مطرح کرد

توافق برای حضور اساتید دانشگاه‌ها و استخدام دانشجویان در صنعت/ استفاده از تجربیات نخبگان صنعت

معاون پژوهشی وزارت علوم با اشاره به تفاهم‌نامه همکاری این وزارتخانه با وزارت صنعت، معدن و تجارت، گفت: این تفاهم‌نامه به دلیل همکاری‌های مختلف وزارت علوم با وزارت صنعت به امضاءرسیده‌است.

به گزارش عیارآنلاین،‌وحید احمدی معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاهخبرگزاری فارس با اشاره به تفاهم‌نامه همکاری وزارت علوم با وزارت صنعت، معدن و تجارت، گفت: این تفاهم‌نامه برای همکاری‌های مختلف وزارت علوم با وزارت صنعت به امضاء رسیده‌ است و امیدواریم با اجرای این تفاهم‌نامه شاهد همکاری‌های بیشتر صنعت و دانشگاه‌ باشیم.

وی افزود: یکی از بندهای این تفاهم‌نامه در رابطه با فرصت‌های مطالعاتی اساتید دانشگاه‌ها در صنعت است. در گذشته هر استادی می‌توانست از فرصت مطالعاتی خود در خارج از کشور به مدت ۹ ماه تا یک‌سال داشته استفاده کند. اکنون بحث ما با صنعت این است که اساتید بتوانند در صنعت حضور داشته باشند.

احمدی اضافه کرد: با توجه به اینکه صنعت ما در گذشته ارتباط لازم را با دانشگاه نداشته است با این برنامه صنعت می‌تواند از تجربیات اساتید استفاده کند و از طرفی هم با مسائل صنعت آشنا شوند و اساتیدی که از فرصت مطالعاتی خود در صنعت استفاده می‌کنند علاوه بر حقوقی و مزایایی که از دانشگاه می‌گیرند معادل این حقوق و مزایا را هم از صنعت دریافت می‌کنند. البته یکی از توافقاتی که داریم این است که اساتید علاوه بر این بتوانند طبق درخواست استاد و توافق صنعت، یک ماه هم برای تکمیل تجربه به خارج از کشور بروند.

معاون پژوهشی وزارت علوم تاکید کرد: در بحث پسا دکترا هم طبق توافقاتی که صورت گرفته قرار شده اساتید جوان ما بتوانند در بدو استخدام یکسال وارد صنعت شوند و حقوق و مزایا را از صنعت دریافت کنند و بعد از این مدت، تجربه‌ای را که از صنعت گرفته‌اند به دانشگاه بیاورند و دانشگاه‌ها هم باید اولویت بیشتری برای استخدام این افراد در نظر بگیرند.

وی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از بحث‌های ما حمایت از پایان‌نامه‌های دوره دکترا بوده‌است. اکنون حدود ۶۰۰ هزار دانشجوی دوره‌‌های تحصیلات تکمیلی داریم که اگر درصدی از این تعداد هم در قالب پروژه‌های صنعتی شرکت کنند قطعا می‌تواند کمک بسیاری کند که امیدواریم صنعت اعتبار این موضوع را هم در نظر بگیرد.

احمدی تصریح کرد: یکی دیگر از مواردی که توافق شده این است که نخبگان صنعت بتوانند در دانشگاه‌ها برای ارائه کارگاه‌های علمی، سخنرانی‌ها، دوره‌های کوتاه آموزشی و حتی به عنوان مشاورین پایان‌نامه‌ها حضور داشته باشند.

وی گفت: یکی دیگر از مباحث واگذاری مشاوره و حوزه‌های تحقیق و توسعه مراکز صنعتی بزرگ به دانشگاه‌های مرتبط است. بطور مثال در حوزه فولاد، خودروسازی، پتروشیمی و غیره یک دانشگاه مجری محوری و مشاور صنعت می‌شود و یک تعداد دانشگاه دیگر هم همکار این دانشگاه می‌شود.

احمدی اظهار داشت: یکی دیگر از برنامه‌های ما این است که دانشجویان ما پس از فارغ التحصیلی بتوانند شش ماه به عنوان کاروز در صنعت حضور پیدا کنند و حقوق آنها هم تا حدی توسط صنعت پرداخت شود که البته این نیاز به تامین اعتبار دارد.

منبع: فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: