۲۸ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۳۰
مدیر بخش تلفن همراه تبیان :

پیام‌رسان قاصدک بدون فیلترینگ هوشمند کنترل می‌شود

مدیر بخش خدمات ویژه تلفن همراه موسسه تبیان با بیان اینکه پیام‌رسان موبایلی قاصدک به شکل کنترل‌شده در اختیار کاربران قرار می‌گیرد، گفت: مکانیزمی برای کنترل این فضا در نظر گرفتیم تا فرصت استفاده از آن کاهش نیابد اما این مکانیزم فیلترینگ هوشمند نیست.

به گزارش عیارآنلاین،‌سیدعلیرضا حسینی مدیر بخش خدمات ویژه تلفن همراه موسسه تبیان در نشست خبری به فعالیت‌های این موسسه در راستای ترویج فرهنگ عاشورایی اشاره کرد و گفت: نرم‌افزارهای تلفن همراه با موضوعات خورشید نینوا، مراثی تبیان، گنجینه تصاویر، تبیان کلیپ و قاصدک را به مناسبت ایام محرم عرضه کرده‌ایم.

وی در ارتباط با نرم‌افزارهای خورشید نینوا و مراثی گفت: این دو نرم‌افزار به ترتیب شامل حدود ۲۰۰ پرسش و پاسخ از مرکز مطالعات و پاسخگویی به شعبات حوزه علمیه قم با محوریت واقعه کربلا و آدرس‌دهی به محتواهای صوتی عزای ائمه اطهار بوده که حدود ۵ هزار محتوا از ۴۰ هزار مربوط به محرم می‌شود.

او افزود: گنجینه تصاویر دارای بیش از ۱۲۰۰ تصویر و پوستر با کیفیت از کربلا، ۴۰ تصویرنوشته از سخنان مقام معظم رهبری و بزرگان درباره این واقعه و بیش از ۶۰ آلبوم از مراسمات و آیین‌های مذهبی قومیت‌های ایرانی در عزاداری‌ها است.

حسینی با بیان اینکه نرم‌افزار قاصدک با دو محوریت پیام‌رسان و تالار گفت‌وگو فعالیت می‌کند، ابراز کرد: بخش پیام‌رسان این نرم‌افزار جنبه ارتباط افراد با مخاطبان داراست و بخش تالار گفت‌وگو دارای اتاق‌های خصوصی، عمومی، تخصصی و غیرتخصصی است که در ایام‌های مناسبتی مانند محرم کاملا حال و هوای عزای حسینی به خود می‌گیرد.

وی افزود: اکنون در اتاق محرم بیش از ۴ هزار مطلب از کاربران جمع‌آوری شده و به این ترتیب فرهنگ‌های عزاداری در استان‌های مختلف بین کاربران به اشتراک گذاشته می‌شود.

مدیر بخش خدمات ویژه تلفن همراه موسسه تبیان ۷۰ هزار عضو را از کاربران این پیام‌رسان موبایلی دانست که ۴۴۰ هزار مطلب در تالار گفت‌وگویش وارد شده است.

حسینی اشاره‌ای به ارائه محتوا به اپراتورهای تلفن همراه نیز داشت و گفت: از سال ۸۷ با ایرانسل و از سال ۹۱ با همراه اول همکاری‌هایی را داشته‌ایم و محتواهایی نظیر آهنگ پیشواز و آوای انتظار از ۴۰۰ مداح با موضوع محرم که شامل ۳۳۰۰ محتوا معادل ۲۱ درصد در اپراتور ایرانسل، ۲۵۰۰ محتوا معادل ۱۸ درصد در اپراتور همراه اول و ۱۷۰۰ که معادل ۱۳ درصد در اپراتور رایتل می‌شود را داشته‌ایم.

وی عنوان کرد: در کل ۵۵ میلیون دریافت توسط مخاطبان از شبکه اپراتورها را به همراه داشته‌ایم و محصولات فرهنگی، پیامکی نیز در مجموع ۱۱۰ هزار دریافت داشته است.

مدیر بخش خدمات ویژه تلفن همراه موسسه تبیان در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه قرار است تبیان پیام‌رسان قاصدک را با اعمال کنترل و نظارت در اختیار کاربران قرار دهد، آیا این موضوع همان فیلترینگ هوشمند است که قبلا نرم‌افزار آن را نوشته بودید؟ گفت: موضوع کنترل پیام‌رسان قاصدک فیلترینگ هوشمند نیست زیرا فیلترینگ معمولا روی محتوای صوت و فیلم انجام می‌شود و شبکه را کند می‌کند و در صورتی که پیام رسان زیرساخت قوی نداشته باشد از رقابت حذف می‌گردد.

حسینی افزود: به عنوان مثال وایبر در رقابت با تلگرام با توجه به نداشتن زیرساخت قوی در ارتباط با برخی موضوعات نظیر فیلترینگ هوشمند از دور رقابت حذف شد.

وی با بیان اینکه وایبر و تلگرام شیوع بالایی در میان مردم و کاربران موبایل دارند در ارتباط با رقابت قاصدک با آنها گفت: یک نرم‌افزار جدید که پا به میدان می‌گذارد، ممکن است در ابتدا کاربران کمی از آن استقبال کنند به گونه‌ای که اگر یک نفر پیام رسان مربوطه را روی گوشی خود نصب کند ممکن است در لیست تماس خود تنها یکی دو نفر از دوستانش را مشاهده کند که از آن نرم‌افزار مشابه استفاده می‌کنند.

مدیر بخش خدمات ویژه تلفن همراه موسسه تبیان همچنین گفت: بودجه‌هایی که در این زمینه در نظر گرفته می‌شود، بسیار بالاست و به عنوان مثال شبکه‌هایی نظیر تلگرام و امثالهم بودجه‌ای ۱۰۰ میلیارد دلاری جهت سرمایه‌گذاری اولیه اختصاص می‌دهند که این رقم شاید از بودجه یک وزارتخانه نیز بیشتر باشد اما ممکن است ما با محدودیت‌هایی در این زمینه مواجه باشیم.

حسینی اظهار کرد: در تالار گفت‌وگوی قاصدک کنترل انجام می‌شود تا فضا سالم گردد و البته مکانیزم‌هایی نیز برای کنترل در نظر گرفته شده تا شاهد افت سرعت نباشیم.

وی در ارتباط با بودجه این نرم‌افزار به تسنیم گفت: بودجه فرهنگی چند سالی است که به دلیل موضوعات معیشتی مردم کاهش یافته اما با این حال تمام توان خود را برای توسعه و پشتیبانی این نرم‌افزار به کار بستیم. برای قاصدک سالانه ۱۰۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

مدیر بخش خدمات ویژه تلفن همراه موسسه تبیان در ارتباط با حجم اطلاعات در این شبکه گفت: تاکنون ۱۰۰ گیگا بایت لاگ کاربر داشته‌ایم و ۲۰ گیگ محتوا در آن قرار داده شده است. پشتیبانی قاصدک آنلاین است و تاکنون ۴۷ هزار پیام ردوبدل کرده است.

او همچنین افزود: در این نرم‌افزار تمهیداتی اندیشیده شده تا زمانی که محتوا و فایلی از یک کاربر به کاربر دیگر منتقل می‌شود پیشینه آن را در سرور نگهداری نمی‌کنیم زیرا ذخیره این حجم عظیم از اطلاعات کار را مشکل می‌کند.

وی در پایان در ارتباط با این که چرا چنین نشستی پیش از ماه محرم برگزار نشد تا نرم‌افزارهای مرتبط با این حال و هوا زودتر به مردم معرفی گردد، گفت: به دلیل برخی تغییر و تحولات در موسسه تبیان این امکان فراهم نشد و همانطور که شاهد بودید کمتر از یک هفته است مدیر این موسسه تغییر کرده است ولی در کل انتقاد نسبت به این کوتاهی وارد است.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: