۲۹ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۰۰

چرا بسته‌های اینترنت موبایل‌ زود تمام می‌شود؟

کسانیکه معتقدند بسته‌های اینترنتی موبایل نخریده، تمام می‌شود حواس‌شان را جمع کنند تا خدایی ناکرده به اپراتورهای موبایل تهمت ناروا نزنند.

بسته های اینترنتبه گزارش عیارآنلاین، افزایش ضریب نفوذ تلفن‌های همراه هوشمند در جامعه و جذابیت اپلیکیشن‌های موبایلی، هر کاربر هوشمند را به سمت استفاده از اینترنت موبایل سوق می‌دهد اما گاهی این جذابیت‌ها به ضرر کاربران تمام می‌شود.

ممکن است شما هم جزو آن دسته از مشترکان کلافه‌ای باشید که اتمام زودهنگام شارژ اینترنت موبایل، چاره‌ای جز تعجب برایتان نگذاشته باشد.

اما تعجب نکنید زیرا مشترکان بسیاری هستند که براساس تجربه خودشان اقدام به خریداری بسته‌ای اینترنتی با حجمی مشخص به مدت یک ماه می‌کنند، اما اعتبار آنها یک هفته‌ای تمام می‌شود.

برخلاف اینکه عده‌ای این اتکمام زودهنگام شارژ بسته‌های اینترنتی را به استفاده آزاد از اینترنت ربط می‌دهند که هزینه بیشتری به نسبت بسته‌ها دارد، اما باز هم تأکید می‌کنیم که اعتبار بسته‌ها تمام می‌شود.

این مشکل عجیب و البته قدیمی برای مشترکان موبایل همچنان ادامه دارد و کارشناسان مرکز تماس اپراتورها هم جوابی جز اینکه “از اعتبارتان استفاده کرده‌اید و حجم‌تان تمام شده است”، ندارند.

با این حال نظر محمود واعظی –وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- در این باره شنیدنی است زیرا می‌گوید بعید است اپراتورهای موبایل تخلف کنند و از مشترکان شارژ بیشتر کسر کنند.

وی عنوان کرد: اینترنت موبایل در گذشته جان مردم را به لب می‌رساند تا یک صفحه را باز کند اما اکنون در نقاطی که تحت پوشش ۳G و ۴G است، سرعت بالایی وجود دارد و مردم در ارسال فایل‌های خود و انجام امور اینترنتی حس خوبی دارند.

او افزود: نمی‌خواهیم بگوییم که مردم اشتباه می‌کنند، اما چون در این سرعت فعالیت بیشتری در فضای اینترنت انجام می‌شود مردم حس می‌کنند که بسته‌های آنها زودتر تمام می‌شود.

وزیر ارتباطات همچنین تصریح کرد: گاهی ممکن است شرکت‌های اینترنتی کوچک تخلفاتی را مرتکب شوند اما با شناختی که از این مجموعه دارم، تا امروز هیچ تخلفی از اپراتورها ندیده‌ام‌ زیرا درآمد اپراتورهای تلفن همراه آنقدر بالاست که چنین کاری به اعتبار آنها لطمه می‌زند.

به گفته وی هیچگاه یک اپراتور حاضر نمی‌شود از بسته اینترنتی ۱۰ هزار تومانی، دو هزار تومان به نفع خود استفاده کند زیرا چنین درآمدزایی شاید مختص شرکت‌های کوچک باشد که می‌خواهند زودتر به درآمدزایی برسند اما اپراتوری که هزاران میلیارد درآمد دارد، چنین کاری نمی‌کند.

سوختن زودهنگام اعتبار بسته‌های اینترنت موبایل به نظر وزیر ارتباطات معنایی ندارد زیرا وضعیت اپراتورها مشخص و موجه است؛ لذا ممکن است سهل‌انگاری مشترکان کار دست آنها دهد.

علی اصغر عمیدیان –معاون وزیر ارتباطات- هم چنین دیدگاهی دارد و می‌گوید: اکنون در زمینه بسته‌های اینترنتی و هزینه‌های اینترنت آزاد اپراتورهای موبایل تفاوت قیمت قابل توجهی وجود دارد. در گذشته قیمت هر کیلو بایت اینترنت موبایل ۱۵ تومان بود که اکنون این رقم در اینترنت موبایل به حدود نیم ریال و در بسته‌های مختلف قیمت آن به کمتر از یک دهم ریال رسیده است.

وی افزود: بنابراین قیمت اینترنت تا حدود ۳۰ برابر کاهش پیدا کرده اما لازم است مشترکان به این نکته هم توجه داشته باشند هزینه‌هایی که بابت بروزرسانی نرم‌افزارهای موجود بر روی گوشی‌های تلفن همراه صرف می‌شود هزینه قابل توجهی است.

در حالیکه به نظر می‌رسد تا این جای کار مقصر اصلی خود کاربران موبایل هستند که با غفلت از بروزرسانی برنامه‌های موجود بر روی گوشی موبایل‌شان، اعتبار از دست می‌دهند اما قرار است سامانه‌ای برای بررسی لحظه‌ای مصرف پهنای باند مشترکان طراحی و روی پورتال سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی قرار داده شود تا مشترکان در هر لحظه قادر به وضعیت‌سنجی حجم و اعتبار بسته‌های اینترنتی باشند.

منبع: تسنیم

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: