بیست و سومین بسته خبری کشاورزی منتشر شد:

گندم همچنان بلاتکلیف

یک ماه از موعد اعلام قیمت‌های تضمینی گذشت ولی دولت هنوز در این زمینه اقدامی صورت نداده است. در این بسته خبری علاوه بر پرداختن به خبرهای مربوط به قیمت تضمینی محصولات کشاورزی، به برخی سوءمدیریت‌های بخش آب نیز پرداخته شده است.

به گزارش عیارآنلاین، در این بسته خبری، موضوع تأخیر دولت در اعلام قیمت‌های تضمینی محصولات کشاورزی و همچنین سوءمدیریت‌های بخش آب پرداخته شده است.

گندم همچنان بلاتکلیف

ماه نخست فصل زراعی روبه اتمام است ولی هنوز کشاورزان منتظر اعلام قیمت‌های تضمینی هستند. هرچند که طبق قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی، دولت موظف است تا پیش از آغاز فصل زراعی، این قیمت‌ها را تعیین و اعلام کند، اما تا کنون دولت اقدامی در این زمینه انجام نداده است.

گندم

در این میان برخی نمایندگان مجلس ضمن اعتراض به تأخیر دولت در اعلام قیمت‌های تضمینی محصولات کشاورزی، از بلاتکلیفی کشاورزان با اعلام نشدن این قیمت‌ها خبر دادند. به گفته این نمایندگان، قیمت مناسب خرید تضمینی گندم در سال جاری ۱۳۵۰ تا ۱۴۰۰ تومان برای هر کیلو تخمین زده شده است.

رئیس بنیاد توانمندسازی گندمکاران ایران نیز با بیان اینکه کشاورزان به دلیل اعلام نشدن قیمت‌های تضمینی بر سر دو راهی تصمیم‌گیری نوع کشت قرار گرفته‌اند، گفت: در اراضی آبی کشت گندم، کشاورزان این امکان را دارند هر محصول دیگری را جایگزین کنند که تأخیر در اعلام قیمت تضمینی این محصول، بر روی تولید در این اراضی موثر است.

از طرف دیگر برخی مسئولین وزارت جهاد کشاورزی نیز از دولت درخواست کردند که قیمت‌های تضمینی هرچه زودتر اعلام شود؛ در این میان مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه برای حمایت از کشاورزان و افزایش بهره‌وری تولید گندم، اعلام به موقع نرخ خرید تضمینی این محصول ضروری است، از دولت درخواست کرد این قیمت هرچه زودتر اعلام شود.

رشد حدود ۲۰ درصدی حجم تولید و خرید تضمینی گندم در سال زراعی گذشته در نتیجه اعلام به موقع و مناسب قیمت خرید تضمینی این محصول در ابتدای آن سال بود. در همین راستا مجری طرح گندم، کاهش واردات این محصول در سال گذشته که در نتیجه افزایش یک میلیون و ۳۰۰ هزار تنی تولید داخلی بوده را موجب صرفه جویی ۴۰۰ میلیون دلاری برای کشور عنوان کرده است.

قربانی شدن کشاورزی زیرسایه سوءمدیریت بخش آب

تشدید محدودیت‌های منابع آب در کشور به عنوان یکی از مسائل مهم این روزها است که به اذعان بسیاری از کارشناسان دلیل اصلی آن را باید در ناکارآمدی مدیریت این بخش یافت.

توسعه بیابان در سال‌های اخیر را می‌توان یکی از مصادیق تشدید کم آبی عنوان کرد؛ به طوریکه در سه سال اخیر یک میلیون هکتار بیابان در کشور افزایش یافته است. با این وجود اجرای طرح‌های بیابان‌زدایی در قالب توسعه مراتع و جنگل‌های دست کاشت، در مقابل روند توسعه بیابان‌ها بسیار ضعیف و محدود است.

دریاچه ارومیه

به عنوان مثال مجموع طرح‌های بیابان‌زدایی در طول برنامه پنجم فقط ۷۰ هزار هکتار بوده است؛ ویا بر اساس مصوبه هیئت دولت قرار بوده برای اجرای برخی طرح‌های بیابان‌زدایی در استان خوزستان ۱۲۳ میلیارد تومان به سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری تخصیص یابد که به گفته معاون این سازمان این مبلغ هنوز محقق نشده است.

استان خوزستان به عنوان یکی از منابع اصلی تولید محصولات کشاورزی در کشور محسوب می‌شود. طرح احیای ۵۵۰ هزار هکتار از اراضی این استان را، که با هدف بهبود و افزایش بهره‌وری تولیدات کشاورزی مطرح شده، می‌توان به عنوان یکی از مهم‌ترین طرح‌های بخش کشاورزی نام برد.

البته به نظر می‌رسد این طرح نیز متأثر از سوءمدیریت بخش منابع آب کشور، روند اجرایی مناسبی را طی نمی‌کند؛ به طوریکه از ۵۵۰ هزار هکتار اولیه، تخصیص آب از سوی وزارت نیرو برای ۳۱۲ هزار هکتار آن مصوب شده که تا کنون نیز تخصیص آب فقط برای ۱۵۲ هزار هکتار آن محقق شده است.

برای بیان یکی دیگر از مصادیق سوءمدیریت منابع آبی در کشور می‌توان به وضعیت فعلی دریاچه ارومیه اشاره نمود. هرچند که مسئولین ستاد احیای دریاچه ارومیه بر این عقیده‌اند که برداشت بی‌رویه از چاه‌های اطراف و توسعه کشاورزی در حوضه آبریز این دریاچه موجب بروز این وضعیت شده است، اما برخی دیگر از کارشناسان با رد این موضوع، خشک شدن این ریاچه با حفر چاه‌های کشاورزی را غیرمنطقی می‌دانند.

این کارشناسان بر این باورند خشک شدن دریاچه ارومیه در سایه احداث بیش از ۵۰ سد بر مسیر رودخانه‌هایی رخ داده که تا پیش از آن منبع اصلی تأمین آب در این منطقه محسوب می‌شدند.

 

سایر خبرها

تولید سالانه ۵ هزار مقاله توسط سازمان تحقیقات کشاورزی

معاون پژوهش و فناوری سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه سالانه بیش از پنج‌هزار مقاله و طرح تحقیقاتی توسط اعضای هیأت علمی شاغل در مراکز تحقیقاتی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی ارائه می‌شود، گفت: سال گذشته ۲۴ رقم جدید گیاهی توسط محققان مراکز تحقیقات این سازمان معرفی شد و پیش‌بینی می‌شود تا پایان امسال تعداد ۲۰ رقم دیگر معرفی شود.

فائو برنامه مدیریت پایدار منابع را در ایران اجرا می‌کند

نماینده فائو در ایران از راه‌اندازی برنامه یکپارچه استراتژیکی برای مدیریت پایدار منابع از طریق پیوند آب ـ غذا ـ انرژی اقلیم در ایران، توسط این سازمان خبر داد.

کشتار دام‌های مولد به دلیل بی پولی دامداران

رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی گاوداران با بیان اینکه دامداران در این فصل باید علوفه دام‌های خود را تهیه کنند و برای این کار نیاز به نقدینگی دارند، گفت: تولید‌کنندگان شیر‌ خام از آنجا که توان مالی تهیه آن را ندارند برای تأمین پول خرید علوفه، دام‌هایشان را راهی کشتارگاه می‌کنند.

دولت از ترویج استفاده از کودهای غیرشیمیایی حمایت نمی‌کند

دبیر انجمن تولیدکنندگان کودهای آلی و زیستی با اشاره به اینکه باوجود عقد قرارداد با شرکت خدمات حمایتی کشاورزی، این شرکت هنوز ۱۰۰ گرم از این کودها را نیز خریداری نکرده اس، گفت: ۱۰۰ گرم کود بیولوژیک معادل ۱۰۰ کیلوگرم کود شیمیایی است و از لحاظ قیمتی یک بسته ۱۰۰ گرمی آن حدود ۱۶ هزار تومان قیمت دارد، در حالی که کودهای شیمیایی قیمتی بیش از این‌ها دارد.

صادرات تخم‌مرغ‌های بی‌کیفیت صدای عراقی‌ها را درآورد

برخی صادرکنندگان، اقدام به صادرات تخم‌مرغ‌های سردخانه‌ای و با کیفیت پایین به کشور عراق کرده‌اند که به گفته رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم‌‌گذار استان تهران همین مساله باعث شده است عراق قوانین سخت گیرانه‌تری را اعمال کند. از سوی دیگر، کشور ترکیه نیز مجددا به بازار عراق ورود کرده و این امر هم به کاهش صادرات تخم‌مرغ ایرانی دامن زده است.

تغییر الگوی غذایی با در نظر گرفتن شرایط اقلیمی

عضو هیأت علمی معاونت مؤسسه تحقیقات کشاورزی دیم با بیان اینکه متأسفانه فرهنگ غذایی ما با شرایط خشک اقلیمی کشور هماهنگ نیست، گفت: چرا باید در کشوری با این حجم خشکسالی و بحران آب، شاهد مصرف برنج و گندم چندین برابر سرانه جهانی باشیم! وی با بیان اینکه در کشور خشکی مانند ایران نباید برنج دومین محصول غذایی پرمصرف باشد، تصریح کرد: باید بتوانیم محصولات دیم، همچون نخود را که بسیار سازگار با اقلیم خشک ایران هستند و ارزش غذایی‌شان به مراتب بیشتر از برنج است را وارد سفره ایرانی کنیم. در حال حاضر مصرف سرانه برنج ۴۲ کیلوگرم، اما مصرف سرانه نخود سه کیلوگرم است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: