رئیس اتاق تهران: نرخ رشد امسال منفی نشود هنر کردیم

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران با بیان “امسال وضع خوبی در حوزه اقتصاد نداریم” گفت: نرخ رشد اقتصادی پارسال ۳درصد شد اما در ۵ ماه اول امسال واردات ۲۰درصد و صادرات ما ۱۶درصد کاهش داشته است.

به گزارش عیارآنلاین،‌رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران با بیان “امسال وضع خوبی در حوزه اقتصاد نداریم” گفت: نرخ رشد اقتصادی پارسال ۳درصد شد اما در ۵ ماه اول امسال واردات ۲۰درصد و صادرات ما ۱۶درصد کاهش داشته است.

مسعود خوانساری افزود: در ۳ماهه اول امسال، تولید ۸ درصد و فروش هم ۱۲ درصد کاهش داشت و با توجه به این اعداد و آمار در ۳ماهه و ۵ماهه امسال حداقل برای اقتصاد سال ۹۴ سال خوبی به نظر نمی‌آید و فکر نمی‌کنم رشد بالایی داشته باشیم، اگر هنر کنیم شاید نرخ رشد، منفی نشود.

وی اضافه کرد: هنوز سرمایه گذاران و تولید کنندگان داخلی اطمینان ندارند که سرمایه گذاری کنند و نمی‌توان انتظار داشت که خارجی‌ها برای سرمایه گذاری هجوم بیاورند و حداقل امسال این‌گونه نخواهد بود.

خوانساری گفت: امسال رشد مثبت اقتصادی نخواهیم داشت و در سالهای آینده به سیاست‌ها و تلاش دولت بستگی دارد.
وی افزود: اگر قرار باشد اقتصاد روشنی در سالهای آینده داشته باشیم ابتدا دولت باید تکلیف خود را از نظر تعداد کارمند و محدوده دخالت در بازار و اقتصاد مشخص کند.

رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: قیمت حامل‌های انرژی یکی از شاخص‌های مؤثر در اقتصاد است و دولت باید مشخص کند: آیا می‌خواهد آن را تغییر دهد یا خیر؟

خوانساری افزود: وقتی دولت یازدهم آغاز به کار کرد قیمت ارز حدود ۳۵۰۰ تومان بود، اکنون دلار آزاد حدود ۳۴۰۰ است، سال ۹۲ تورم ۴۰درصدی و سال ۹۳ نرخ تورم ۲۰درصدی داشتیم و امسال هم گفته می‌شود تورم ۱۶درصدی خواهیم داشت که ۶ماهه آن ۸ درصد می‌شود.

وی گفت: این عملکرد نشان می‌دهد داریم این فنر ارز را فشار می‌دهیم که در سالهای بعد قیمت دلار جهشی افزایش خواهد داشت.

رئیس اتاق تهران گفت: اگر تورم وجود داشته باشد قیمت دلار این نرخ فعلی نخواهد بود.

خوانساری افزود: حجم نقدینگی کنترل شد اما اگر تورم را در قیمت ارز محاسبه نکنیم و برنامه روشنی برای اقتصاد نداشته باشیم در سالهای آینده نمی‌توان انتظار رشد بالا برای اقتصاد داشت.

وی گفت: کنترل تورم خوب و بسیار مناسب بود اما مهم این است شیب آن چگونه باشد و براساس بررسی‌هایی که در اتاق تهران داشتیم در طول ۳۰ سال گذشته متوسط ۲۲ درصد تورم داشتیم، وقتی تورم ۴۰ درصد را به زیر ۲۰ درصد رساندیم، شوک بزرگی به اقتصاد بود که با توجه به بقیه مؤلفه‌ها، رکود شدیدی در اقتصاد ایجاد کرد یعنی هم نگذاشتیم ارز قیمت واقعی داشته باشد و هم تورم را از ۴۰ درصد به ۱۵ درصد رساندیم که موجب قفل شدن اقتصاد شد.

خوانساری گفت: تورم ۴۰درصدی دو سال گذشته موجب شد خیلی از پولها به‌سمت ساخت و ساز برود که نقدینگی قفل‌شده در ساخت و ساز نمی‌تواند به حرکت خود ادامه دهد.

رئیس بازرگانی اتاق تهران گفت: باید با اقداماتی مانند کاهش یارانه‌ها، واقعی شدن قیمت حامل‌های انرژی، تعیین تکلیف نرخ ارز و جذب سرمایه‌های خارجی؛ موتور اقتصاد را به حرکت درآوریم.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: