کوچکی‌نژاد:

بودجه پژوهشی دستگاه‎های مختلف، جمع آوری و به مراکز تحقیقاتی داده شود

عضو هیات رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه باید مبلغی را که به همه ارگان‌ها برای کار پژوهشی اختصاص داده می‌شود جمع‌آوری کرد، گفت: این مبلغ باید پس از جمع‌آوری با ساماندهی درست، تنها به دستگاه‌هایی که فعالیت اصلی‌شان تحقیق و پژوهش است، اختصاص داده شود.

به گزارش عیارآنلاین،‌جبار کوچکی‌نژاد با انتقاد از اختصاص نیافتن بودجه تحقیق و پژوهش، گفت: وزارت علوم، آموزش و پرورش و حوزه علمیه و بسیاری از دستگاه‌های دیگر نیاز به منابع پژوهشی عمیق دارند به همین دلیل ۱ درصد اعتبارات تمامی دستگاه‌ها به منظور افزایش سهم پژوهش به این بخش اختصاص یافت اما همچنان در این امر هرج و مرجی دیده می‌شود.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قرار بر این بود در قانون چهارم و پنجم توسعه سه درصد از تولید ناخالص صرف پژوهش شود اما این کار انجام نشد، ادامه داد: از آنجا که دستگاه‌ها راه و روش پژوهش را نمی‌دانند هزینه‌ها را به درستی صرف این کار نمی‌کردند و حتی دستگاه‌ها نمی‌دانستند با آن چه کنند؛ اما در بودجه سال ۹۴ این موضوع تاحدودی ساماندهی شد تا این بودجه صرف طرح‌های تحقیقاتی و نوآوری‌های با کیفیت بالا شود.

وی با بیان اینکه خیلی‌ها معتقدند اینکه تمام ارگان‌ها یک درصد از بودجه پژوهشی خود را به این موضوع اختصاص دهند اقدام چندان علمی و کارشناسانه‌ای نیست، اضافه کرد: به همین دلیل باید یک رقم پژوهشی مشخص شود و به دستگاه‌هایی همچون دانشگاه‌ها، سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی و… که اقدامات پژوهشی مهم و اصلی توسط آن‌ها انجام می‌شود اختصاص داده شود.

کوچک نژاد با تاکید براینکه پولی که به تحقیقات اختصاص داده می‌شود فقط باید صرف تحقیقات شود نه خرج مخارج پرسنل این بخش و کارهای جاهای دیگر، افزود: آمارها می‌گویند تنها نیم درصد از بودجه کل کشور صرف پژوهش می‌شود اما واقعیت آن است که همین نیم درصد هم کاملا به این کار اختصاص ندارد و مبالغی از آن برای کارهای دیگر برداشت می‌شود؛ درحالیکه باید در برنامه ششم توسعه حداقل دو درصد از تولید ناخالصی صرف پژوهش شود.

وی با تاکید بر اینکه حتی از پزشکان محقق نیز حمایت نمی‌شود، گفت: وام‌هایی به نوآوران اعطا می‌شود اما این میزان حمایت از نوآوران و شرکت‌های دانش‌بنیان کافی نیست؛ بنابراین باید در برنامه ششم نوع فعالیت دستگاه‌های متولی پژوهش و نوع ارتباط آن‌ها با یکدیگر برای جلوگیری از موازی کاری شفاف‌سازی شود.

عضو هیات رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در پایان گفت: باید در این زمینه یک درصد مبلغ پژوهشی که به همه ارگان‌ها اختصاص داده شده را جمع آوری کرد و با ساماندهی درست تنها به دستگاه‌هایی که فعالیت اصلی‌شان تحقیق و پژوهش است اختصاص داده شود./

منبع:خانه ملت

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: