لزوم افزایش بودجه پژوهش با هدف تبدیل علم به فنآوری/ کم‌رونقی حوزه پژوهش در ۵سال گذشته

عضو هیأت رئیسه کمیسیون آموزش مجلس با انتقاد از اینکه در ۵ سال گذشته شاهد هیچ اتفاق بخصوصی در حوزه پژوهشی نبودیم، معتقد است حوزه پژوهش ارتباط تنگاتنگی با اقتصاد دانش‌بنیان و پایدار دارد؛ از این رو باید نسبت به بودجه این بخش با نگاه عالمانه‌تری ورود پیدا کرد.

به گزارش عیارآنلاین،‌رضا صابری با اشاره به سابقه تخصیص ۳ درصد بودجه پژوهشی در برنامه پنجم گفت: بر اساس برنامه پنجم قرار بود بودجه پژوهشی به صورت پلکانی به ۳ درصد ارتقا یابد؛ با احتساب اینکه در سال نخست این بودجه به میزان ۰٫۵ درصد قرار گیرد.

نماینده مردم آزادشهر و رامیان در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: اما متأسفانه با گذشت ۵ سال از زمان تدوین قانون برنامه پنجساله، همچنان بودجه پژوهشی کشور به میزان ۰٫۵ درصد باقی مانده و ارتقایی نداشته است.

وی در ادامه با بیان اینکه حوزه پژوهش ارتباط تنگاتنگی با اقتصاد دانش بنیان و پایدار دارد، عنوان کرد: با وجود دغدغه ها در حوزه اقتصادی، اعتبار بخش پژوهش متناسب با این دغدغه ها که در جهت توسعه کشور است، دیده نشده است.

صابری ادامه داد: از این رو انتظار می رود در جریان تدوین برنامه ششم توسعه این نگاه نسبت به حوزه پژوهش تغییر کرده، از حالت میل و اختیار خارج شده و تبدیل به یک ضرورت در حوزه قانون گذاری شود.

وی اضافه کرد: دولت باید در جریان نگارش برنامه ششم مسأله پژوهش را به عنوان یک راهبرد ببیند و اقدامات خود را در این حوزه به گونه ای انجام دهد که ۵ سال آینده مثل ۵ سال گذشته نباشد که شاهد هیچ اتفاق به خصوصی در حوزه پژوهشی نبودیم.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در پایان در خصوص آسیب های عدم توجه به حوزه پژوهش اشاره و خاطرنشان کرد: اگر مجددا شاهد بی توجهی به حوزه پژوهش کشور باشیم، روند ایجاد اقتصاد درون‌زا به مخاطره می‌افتد و نمی‌توانیم علم را به فناوری تبدیل کنیم و مجبوریم به تکنولوژی های وارداتی وابسته بمانیم./

منبع:خانه ملت

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: