یک مقام هندی: ایران درنظردارد به هند موقعیت تجارت ترجیحی اعطا کند

مدیرکل فدراسیون سازمان های صادراتی هند گفت : ایران درنظردارد به منظور تقدیر ازروابط هند با ایران در دوران دشوار تحریم، موقعیت تجارت ترجیحی به این کشور اعطا کند.

هند و ایرانبه گزارش عیارآنلاین، اجی ساهای مدیرکل فدراسیون سازمان های صادراتی هند روز پنجشنبه درگفت وگوی خبری افزود : تهران درصدد است با این اقدام از کشورهایی که به ایران دردوران تحریم کمک کرده اند تقدیر به عمل آورد.
سازمان اتاق های صنعتی هند (آسوچم ) نیزهفته گذشته ازدولت این کشور خواسته بود گفت وگو با ایران برای امضای قرارداد تجارت ترجیحی را آغاز کند.
آسوچم دراطلاعیه خود اعلام کرد که لغو تحریم های اعمالی بر روی ایران فرصت مناسبی برای برقراری توافقنامه تجارت ترجیحی را فراهم کرده است .
دراین اطلاعیه آمده است : این قرارداد می تواند زمینه صدور محصولات هندی به کشورهای آسیای میانه و افغانستان را فراهم کند.
«ولی الله افخمی راد» رییس سازمان توسعه تجارت ایران اسفند ماه سال گذشته در دیدار «رانجان راشمی» معاون وزیر صنایع هند با تاکید بر اینکه انعقاد توافقنامه ترجیحی باید دردستور کار هر دو دولت قرار گیرد گفت که باانعقاد توافق ترجیحی درمورد برخی اقلام کالایی که مورد توافق دو طرف است افزایش حجم تجارت دو کشور هدف گذاری می شود.
وی دراین دیدار که در محل سازمان توسعه تجارت کشور برگزار شد با بیان اینکه حجم فعلی تجارت بین ایران وهند متناسب با توان وظرفیت تولیدی دوکشور نیست ، یادآورشد : دراین راستا بهتر است که واردات اقلام کشاورزی ازایران به هند با تعرفه کمتری صورت گیرد تا صادرکنندگان ایرانی راحت تر بتوانند کالاهایی از جمله زعفران، پسته، خرما، کیوی، سیب وانار را به بازار هند عرضه کنند.
راجانی رانجان راشمی معاون وزیر صنایع هند نیز دراین دیدار با تاکید برلزوم اعمال تعرفه ترجیحی بین دو کشور گفت که هند آماده است تا دراین مورد مذاکراتی را با ایران انجام دهد وبا تبادل فهرست کالایی، تجارت ترجیحی را عملیاتی کند.
سوشما سواراج وزیر امور خارجه هند نیز دردیدار ماه گذشته با وزیرامور خارجه کشورمان خواستار فعال سازی موافقنامه تجارت ترجیحی بین دو کشور شده بود.
روزنامه انگلیسی زبان اکونومیک تایمز نیز روز پنجشنبه درگزارشی اعلام کرد ایران قصد دارد برای گسترش روابط تجاری بین ایران و هند به هند موقعیت تجارت ترجیحی اعطا کند.
این روزنامه هندی درادامه نوشت این اقدام دولت ایران برای تقدیر از کشورهایی که روابط خود را در دوران تحریم های اقتصادی، ونظامی امریکا واتحادیه اروپا با ایران حفظ کرده اند، صورت می گیرد.
در این گزارش آمده است که هند در میان کشورهایی چون ترکیه وچین قرار دارد که ایران خواهان همکاری با آنها در زمینه انرژی، معدن، پتروشیمی وصنایع غذایی است .
یک هیات به سرپرستی اس .سی .راهل رئیس فدراسیون سازمان های صادارتی هند (Federation of Indian Export Organizations-FIEO) چندی پیش از ایران دیدار کرد و انتظار می رود که وزیر بازرگانی ایران نیز به زودی از هند دیدار کند.
انتظار می رود که هند وایران نشستی مشورتی را درماه ژانویه سال آینده به منظور نهایی سازی جزئیات همکاری دو کشور تشکیل دهند.
ارزش صادرات هند به ایران در طول سال مالی ۲۰۱۵-۲۰۱۴ به ۴ میلیارد و ۱۷۰ میلیون دلار و ارزش واردات این کشور ازایران به ۸ میلیارد و ۹۵۰ میلیارد دلار بالغ شد.
این ارقام درطول سال مالی ۲۰۰۷-۲۰۰۶ به ترتیب یک میلیارد و ۴۴۰ میلیون و ۷ میلیارد و ۶۱۰ میلیون دلار بودند.
ایران همچنین خواهان همکاری باهند درزمینه های فرآوری محصولات کشاورزی ، فناوری اطلاعات، فولاد و گردشگری می باشد.
هند نیز درصدد سرمایه گذاری دربنادر، ترابری جاده ای، بزرگراه های ایران می باشد ووزیر کشتیرانی، بزرگراه ها وجاده های هند نیتین گادکری گفته است که این کشور درنظر دارد حدود ۲ تریلیون روپیه (حدود ۳۰ میلیارد دلار) در اجرای طرح های گوناگون زیربنایی در بندر چابهار سرمایه گذاری کند.
هند با ایران در مورد احداث یک کارخانه اوره گاز سوز در بندر چابهار که هند آنرا به عنوان یک بندر راهبردی و اقتصادی توسعه می دهد مذاکره می کند.
حجم مبادلات تجاری دو کشور در سال گذشته به حدود ۱۵ میلیون دلار رسید که این میزان باتوجه به توانمندی های دوکشور بسیار ناچیز است وبه گفته کارشناسان این میزان تا بیش از ۲ برابر قابل افزایش است .
منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: