جوایز صادراتی بر روی عملکرد یک بنگاه اقتصادی تاثیر چندانی ندارد

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران معتقد است: اعطای جوایز صادراتی که از اواخر دهه ۷۰ آغاز شد، در واقع از جایگاه معنوی ارزشمند است زیرا در طول این سالها این اقدام تاثیر زیادی بر عملکرد بنگاههای اقتصادی برجای نگذاشت.

به گزارش عیارآنلاین، محمد لاهوتی افزود: بررسی برگزاری دوره های اخیر روز ملی صادرات طی پنج تا ۶ سال گذشته نشان می دهد که این رویداد ملی تحت الشعاع مسایل روز جامعه قرار گرفته، از وعده های بدون عمل دولت های گذشته تا مرحله تهدید معاون اول رئیس جمهور دولت دهم که چنانچه ارز را به کشور بازنگردانید، چه اتفاق هایی رخ خواهد داد؟
وی اضافه کرد: امسال گویا اختصاص ۱۰۰ میلیارد تومان در قالب مشوق صادراتی پیش بینی شده و شیوه اجرای آن روشن نیست.
لاهوتی گفت: کشورهای درحال توسعه براساس یک دوره زمانی هفت تا هشت سال برنامه ریزی کردند و با حمایت از تولید صادرات محور، روند رو به رشدی را طی کرده اند.
وی خاطرنشان ساخت: مقام معظم رهبری بر موضوع تولید درون زا و برون گرا تاکید کردند و این موضوع مهم پایه اصلی سیاست اقتصاد مقاومتی است که با تکیه بر این امر می توانیم جهش صادراتی را انتظار داشت.
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران گفت: سیاست گذاری براساس دستیابی به بالاترین ارزش افزوده و حمایت از صادرات غیرنفتی، می تواند پیامد فعالیت واحدهای تولیدی با حداکثر ظرفیت را به دنبال داشته باشد.
وی افزود: اختصاص تسهیلات بانکی ارزانقیمت برای صادرکنندگان یکی از روشهای تشویق صادرات است، درعین حال مشوق های نقدی نیز می تواند به عنوان یک ابزار مورد استفاده قرار گیرد.
لاهوتی با بیان آنکه دولت یازدهم هدف گذاری اقتصادی را درست انجام داده، گفت: اکنون تورم نسبت به زمان آغاز به کار دولت کاهش یافته که با تدبیر می توان مشکل رکود را حل کرد زیرا اجرایی شدن توافق برجام در واقع می تواند حل این مشکل را به دنبال داشته باشد.
وی یادآور شد: ارزش صادرات غیرنفتی کشور بالغ بر ۵۰ میلیارد دلار است و با اختصاص معادل حدود ۳۳میلیون دلار به عنوان مشوق صادراتی، درحقیقت اتفاق مهمی رخ نخواهد داد.
به گفته این متخصص، اکنون شرایط پساتحریم این فرصت را فراهم می کند که به دنبال تولید کالاهایی برویم که ارزش افزوده بالایی داشته باشند و به این ترتیب اهداف صادراتی را مشخص سازیم.
وی گفت: بیش ازسه دهه از عمر انقلاب اسلامی سپری شده و با دیوار تعرفه نتوانسته ایم از تولید حمایت لازم را به عمل آوریم، بنابراین انتظار می رود سیاست های دولت با هم اندیشی تشکلهای فعال بخش خصوصی شکل اجرایی به خود گیرد تا منشا اثر باشد.
طی ۶ ماهه نخست سال جاری ارزش صادرات غیرنفتی کشور با احتساب میعانات گازی ۲۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار شد و میزان واردات کشور در این دوره ۲۰ میلیارد و ۸۵۲ میلیون دلار به ثبت رسید.
آمارها نشان می دهد در حالی که سال ۱۳۹۳ بالغ بر ۷۴ درصد برنامه صادراتی ۴۷ میلیارد دلاری تحقق یافت، طی نیمه نخست امسال ۶۰ درصد برنامه پیش بینی شده صادرات به ثمر رسید.

منبع: ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: