توسعه دانش سیاست‌گذاری اقتصاد دانش‌بنیان و نوآوری

معاون سیاست‌گذاری ارزیابی راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در پی برگزاری کارگاه بین‌المللی طراحی و ارزیابی سیاست های نوآوری عنوان کرد : حاصل برگزاری این کارگاه آمورشی علاوه بر توسعه دانش کاربردی دانشجویان دکتری و کارشناسان سیاست گذاری نوآوری می تواندین بشد که استاتید داخلی و خارجی با دیدگاه های گوناگونی که دارند ، یک سند سیاستی مشترک به دولت ارائه دهند.

مهدی الیاسی به گزارش عیارآنلاین، مهدی الیاسی معاون سیاست گذاری و ارزیابی راهبردی معاونت علمی و فناوری در توضیح برگزاری کارگاه بین المللی طراحی و ارزیابی سیاست های نوآوری عنوان کرد: برای دستیابی به هدف افزایش مهارت‌های سیاست گذاری اقتصاد دانش‌بنیان دوره‌های فوق لیسانس و دکتری در دانشگاه‌های معتبر کشور راه اندازی شده است، اما با توجه به پیچیدگی‌های اجرایی و همچنین تجربیات موفقی که در سطح بین‌المللی وجود دارد، تلاش کردیم  این موضوع را با همکاری بین‌المللی نیز پیش ببریم.
وی ادامه داد: به همین جهت، معاونت سیاست‌گذاری و ارزیابی راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با همکاری انجمن مدیریت فناوری ایران‌، دانشگاه شهید بهشتی و سازمان پژوهش‌های علمی صنعتی ایران، این کارگاه آموزشی را برگزار می‌کند.
الیاسی در ادامه بیان کرد: در این دوره که به مدت ۴ روز از ۲۶ تا ۲۹ مهرماه در دانشگاه شهید بهشتی برگزار می شود، ۶ استاد بین‌المللی و ۴ استاد ایرانی نیز شرکت دارند. همچنین دانشجویان دکتری یا کارشناسان مدیران اجرایی سازمان‌ها و ادارات گوناگون از جمله معاونت علمی و فناوری در این کارگاه حضور جدی خواهند داشت و در مباحث گروهی به تحلیل موضوعات راهبردی سیاست های نوآوری کشور می پردازند.
به گفته وی، مباحث اصلی این کارگاه را موضوعاتی چون «سامان‌دهی نظام نوآوری ملی ایران»، «مالکیت فکری»، «سیاست‌گذاری توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان»، «نوآوری در بنگاه‌های اقتصادی»، «آینده نگاری ملی» و «پیمایش ملی» در بر می‌گیرد.
معاون سیاست‌گذاری و ارزیابی راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با اشاره به این مسئله که ۶۰ نفر در این کارگاه آموزشی شرکت دارند، آن را یک رخداد معتبر بین‌المللی عنوان کرد و گفت: این دوره دارای ۲ بخش است. هم استاید ایرانی موضوعات روز کشور را توضیح می دهند و هم اساتید بین‌المللی مبانی علمی روز و تجربیات سایر کشورها را ارائه می کنند. ضمن آن‌که شرکت کنندگان به ۶ گروه تقسیم شده‌اند و باهم بحث می‌کنند تا در نهایت یک راهنمای مدیریتی برای کشور تولید شود.
وی نتیجه اصلی کارگاه آموزشی طراحی و ارزیابی سیاست های نوآوری را یک راهنمای مدیریتی عنوان کرد که با درک مشترک استاتید داخلی و خارجی، به دولت پیشنهاد داده می شود.
الیاسی برگزاری این کارگاه را گامی مهم برای گسترش ارتباط بین‌المللی دانست و ابراز امیدواروی کرد که با همکاری اساتید بین‌المللی شرکت یافته در این دوره، ارتباطات مستمر پی گرفته شود.
وی در پایان با اشاره به اینکه این نشست‏ها در راستای ترویج و تثبیت فرهنگ اقتصاد دانش بنیان انجام می‏شود توضیح داد: کارگاه طراحی و ارزیابی سیاست های نوآوری فرصت مناسبی است که اساتید بین المللی شناخت کافی درباره مسائل ایران پیدا کنند تا ما در برنامه‌های آینده، اخذ مشاوره اجرایی و مفید از کارشناسان بین المللی را نیز پیگیری کنیم.

منبع: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: