۲۶ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۰۸
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس خبر داد:

افزایش ٢٠٠ میلیون مترمکعبی ظرفیت پالایش گاز در پارس جنوبی

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با اعلام این که در بخش خشکی پالایشگاههای پارس جنوبی پیشرفت خوبی داشته ایم گفت: براساس وعده داده شده ظرفیت پالایشی در پالایشگاههای بخش خشکی پارس جنوبی افزایش ٢٠٠ میلیون مترمکعبی داشته است.

به گزارش عیارآنلاین، علی اکبر شعبانپور، مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس، گفت: فاز ١۴ پارس جنوبی ١١۵ کیلومتر لوله گذاری دریایی با قطر ٣٢ اینچ نیاز دارد که عملیات لوله گذاری آن آغاز شده است.

وی افزود: ظرفیت برداشت این فاز از میدان گازی پارس جنوبی همچون دیگر فازها، یک میلیارد فوت مکعب است که پس از ورود به پالایشگاه و انجام فرآیند پالایش و فرآورش، ٢۵ میلیون مترمکعب گاز شیرین روزانه به شبکه سراسری تزریق می شود.

شعبانپور ادامه داد: علاوه بر تولید گاز، روزانه ٣٧ هزار بشکه میعانات گازی فاز ١۴ برای طرحهای جدید پالایشگاههای سیراف و تولید اتان و گازهای پروپان و بوتان نیز برای صادرات مورد استفاده قرار می گیرد.

وی گفت: در بخش خشکی با توجه به فعالیتهای انجام شده، ظرفیت پالایشی به بیش از ٢٠٠ میلیون مترمکعب رسیده است.

به گزارش شرکت ملی نفت ایران مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس افزود: در بخش دریا ظرفیت تولید ما تا پایان سال گذشته براساس وعده داده شده به ١٠٠ میلیون مترمکعب رسید، امسال هم در بخش دریا با تکمیل حفاری دوفاز و افزایش تولید فاز ١٢ و تکمیل فازهای ١٧ و ١٨ تا ۵٠ میلیون مترمکعب افزایش تولید داریم و با بهره برداری از یک ردیف از فازهای ١٩، ٢٠ و ٢١ سعی می کنیم به وعده افزایش تولید گاز خود عمل کنیم.

وی اظهار کرد: با وجود محدودیتهای شدید مالی در بخش دریا که بیشتر مربوط به تکمیل سقف پرداخت قراردادها می شود و همچنین تحریم برخی اقلام مورد نیاز، ممکن است امسال با قدری تأخیر در بهره برداری از فازهای جدید مواجه باشیم اما تلاش ما بر این است که تولید ۵٠٠ میلیون فوت مکعب از فاز ١٩ را تا پایان سال عملی کنیم.

منبع: شانا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: