مسؤولان دانشگاهی در حوزه بین‌الملل به گسترش دیپلماسی علمی کمک کنند

ششمین نشست مشورتی معاونان و مدیران بین‌الملل دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی، پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد منتخب کشور با حضور دکتر حسین سالارآملی، قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل و رئیس مرکز همکاری‌های بین‌المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دکتر فخرالدین اصغری آقمشهدی، رئیس دانشگاه مازندران در محل این دانشگاه برگزار شد.

دیپلماسی علم و فناوریبه گزارش عیارآنلاین، دکتر سالار آملی این نشست را مهم‌ترین جلسه‌ مشورتی در بالاترین سطح دانشگاهی معرفی کرد و گفت: هم‌اکنون با شرایط بسیار مثبت بین‌المللی روبه‌رو هستیم که با دارا بودن نیروی انسانی توانمند و جایگاه بسیار خوب کشور ما در دنیا می‌توانیم از آن استفاده بهینه کنیم.

رئیس مرکز همکاری‌های بین‌المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در ادامه گفت: آمادگی مردم و مسؤولان کشور برای استفاده از فرصت‌های بین‌المللی خوب و مناسب است، برای نمونه این آگاهی باعث شده در بسیاری از دانشگاه‌های بزرگ کشور نظیر دانشگاه‌های تهران، صنعتی امیرکبیر و بین‌المللی امام خمینی (ره) قزوین، دفتر همکاری‌های بین‌الملل در حد یکی از معاونت‌های رئیس دانشگاه ارتقاء یابد.

قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل، بین‌المللی کردن دانشگاه‌ها را یک فرصت عنوان کرد و از مسؤولان دانشگاهی در حوزه بین‌الملل در خواست کرد با شناسایی نقاط قوت خود و شرایط محیط بین‌الملل به گسترش دیپلماسی علمی کمک کنند.

سالارآملی در پایان، بکارگیری نیروی انسانی مناسب در حوزه روابط بین‌الملل، مشخص کردن کشورهای هدف، شناسایی ایرانیان نخبه خارج از کشور و برقراری ارتباط با آنها، تاسیس شعبه‌ دانشگاه در خارج از کشور حتی به صورت مشترک و انعقاد تفاهم‌نامه‌های یک ساله و شش ماهه با دانشگاه‌های خارجی را از جمله مراحل عملیاتی شدن فرایند بین‌المللی کردن دانشگاه‌ها عنوان کرد.

منبع: دیپلماسی علم و فناوری

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: