۲۸ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۰۲

۵۰۰ هزار صندلی خالی در دانشگاه آزاد / استقرار ۵۰ درصد رشته‌‌های تحصیلات تکمیلی در شهرستا‌ن‌ها

معاون سنجش و پذیرش و رئیس هماهنگی امور استان‌های دانشگاه آزاد با اشاره به ۵۰۰ هزار صندلی خالی در تمام واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی کشور گفت: ۵۰ درصد تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در شهرستان‌ها است.

دانشگاه آزادبه گزارش عیارآنلاین، مجتبی علوی فاضل امشب در نشست خبری پیرامون فعالیت‌های انجام شده در دانشگاه آزاد در سالن اجتماعات دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد اظهار کرد: نخستین هدف تاسیس دانشگاه آزاد توسعه آموزش عالی در نقاط محروم و عدالت آموزشی برای افرادی بود که به امکانات آموزش دولتی دسترسی نداشتند.

وی ادامه داد: بنابراین در این راستا چهار محور عدالت آموزشی و توسعه ملی آموزش عالی، بومی گزینی و تمرکززدایی، حرکت در راستای تحقق سیاست‌های کلی نظام و دستیابی به اهداف چشم‌انداز و نیز حفظ و ارتقای علمی سرمایه‌های انسانی کشور از جمله سیاست‌های این دانشگاه در پذیرش دانشجو محسوب می‌شود.

فاضل پیرامون تامین نشدن هزینه‌های واحدهای کوچک دانشگاه آزاد در سراسر کشور افزود: برای رفع این مشکلات به محدود شدن ساختار اداری، کاهش هزینه‌ها و از همه مهم‌تر کوچک‌سازی تشکیلات واحدها پرداختیم چراکه به نظر می‌رسد با توجه به کاهش عظیم دانشجو در دو مقطع کارشناسی و کاردانی از طریق کوچک‌سازی ساختار دانشگاه‌ها می‌توان مشکلات مالی آنها را رفع کرد.

معاون سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به ۵۰۰ هزار صندلی خالی در تمام واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی کشور تاکید کرد: تقاضای انتقالی بانوان با اولویت متاهلان به محل سکونت خود با هدف سیاست بومی‌گزینی (نگاه تقویت بنیان خانواده، کاهش تردد و هزینه دانشجویان) انجام شد و بر اساس موافقت‌های انجام شده، قرار است سایر درخواست‌های متقاضیان نیز برای انتقال در بهمن ماه صورت گیرد.

رئیس هماهنگی امور استا‌ن‌های دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر اینکه تا دو سال گذشته، بالغ بر ۷۰ درصد تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد در تهران و برخی استان‌های برخوردار مستقر شده بود، خاطرنشان کرد: در حال حاضر این نسبت تغییر قابل توجهی داشته چراکه بالغ بر ۵۰ درصد تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در شهرستان‌ها است.

علوی فاضل در پاسخ به این سئوال که جایگاه دانشگاه آزاد اسلامی در گفتمان‌سازی نقشه جامع علمی کشور چگونه است؟ تصریح کرد: بر اساس نقشه جامع علمی کشور که پیرو منویات مقام معظم رهبری تدوین شده در سال ۱۴۰۴ باید ۵۰ درصد تولید ناخالص ملی کشور از محل شرکت‌ها و  اقتصاد دانش‌بنیان تامین شود و در این راستا مهم‌ترین مخاطب سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری، دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی هستند.

وی گفت: این دانشگاه در راستای عملیاتی‌شدن گفتمان‌سازی نقشه جامع علمی کشور، دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی را به سمت تولید ثروت از علم هدایت می‌کند.

معاون سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه در این راستا، سیاست‌گذاری این حوزه شروع شده است، تاکید کرد: در نخستین گام، شورای اقتصاد دانش بنیان دانشگاه آزاد با حضور افراد نخبه تشکیل شد و چند طرح در قالب سامانه‌های کشوری از جمله سامانه یکپارچه آزمایشگاهی، بزرگ‌ترین شبکه کتابخانه‌های این دانشگاه و شهرک‌های شفا طراحی و راه اندازی شد.

رئیس هماهنگی امور استا‌ن‌های دانشگاه آزاد اسلامی پیرامون سامانه یکپارچه آزمایشگاهی دانشگاه آزاد با عنوان «ساها» اظهار کرد: این طرح امکان استفاده تمام دانشجویان در ۴۰۰ نقطه دانشگاه آزاد اسلامی را برای نخستین بار فراهم می‌کند و تاکنون ۱۲ هزار آزمایشگاه و کارگاه در آن ثبت‌نام کردند.

علوی فاضل پیرامون اشتغال‌زایی دانشجویان و فارغ‌التحصیلان این دانشگاه خاطرنشان کرد: این دانشگاه زیرساخت‌های لازم را برای فعالیت و اجرای طرح‌های دانشجویان مستعد فراهم می‌کند تا در قالب طرح شفا (شهرک‌های فناوری آزاد) امکانات لازم را برای فعالیت‌های واحدهای فناور و شرکت‌های دانش بنیان در اختیار آنها قرار دهد.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: