۲۶ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۱۸

نتایج رتبه‌بندی دانشگاه‌ها از سوی پایگاه تایمز اعلام شد

استاد علم اطلاعات و دانش‌شناسی رتبه بندی تایمز نتایج رشته‌های کلینیکی، پیش کلینیکی وبهداشت و سلامت را منتشر کرد.

جعفر مهرادبه گزارش عیارآنلاین، جعفر مهراد، استاد علم اطلاعات و دانش‌شناسی کشور و بنیانگذار ISC گفت: پایگاه رتبه بندی تایمز نتایج رشته‌های کلینیکی، پیش کلینیکی وبهداشت و سلامت را منتشر کرد، دانشگاه‌های اروپا در این رتبه بندی موضوعی موقعیت ممتازی بدست آورده‌اند به طوریکه تعداد دانشگاه‌های ممتاز اروپا در بین ۱۰۰ دانشگاه ممتاز جهان ۳۱ دانشگاه است که نسبت به سال قبل که تعداد آنها ۲۴ دانشگاه بود هفت مورد افزایش نشان می‌دهد.

وی افزود: آلمان در این جدول رتبه بندی ۶ دانشگاه و هلند ۷ دانشگاه ممتاز دارد. برترین دانشگاه قاره اروپا بعد از دانشگاه‌های انگلستان و امریکا در رشته های پزشکی و علوم وابسته انستیتو کارولینسکا در سوئد است که رتبه ۱۳ جهان را در اختیار دارد. رقیب این دانشگاه یعنی دانشگاه اوپسالا برای نخستین بار با کسب رتبه ۴۸ در بین ۵۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفته است.

چهره ماندگار کشور عنوان کرد: انستیتو کارولینسکا با توسعه نظام نوآوری و همکاری با صنعت بیوتکنولوژی جایگاه خود را تحکیم بخشیده است. در حالیکه دانشگاه آکسفورد رتبه نخست این رتبه بندی موضوعی را بدست آورده است، انگلستان در بین ۱۰ دانشگاه اول جهان دارای ۵ دانشگاه ممتاز است. این کشور در مجموع و در مقایسه با سال قبل که دارای ۱۶ دانشگاه ممتاز بود، اکنون دارای ۱۴ دانشگاه ممتاز است.

به گفته مهراد، دانشگاه‌های آمریکا نیز از ۳۶ دانشگاه  به ۳۵ دانشگاه در مقایسه با سال قبل کاهش یافته است. دانشگاه‌های هاروارد، برکلی، استنفورد، جانز هاپکینز، کلمبیا، دوک، یو سی ال ای، ییل، پنسیلوانیا و کورنل ۱۰ دانشگاه نخست آمریکا است که به ترتیب رتبه‌های ۲، ۵، ۷، ۹، ۱۰، ۱۴، ۱۵، ۱۷، ۱۸، و۱۹ جهان را در اختیار دارند.

وی ادامه داد: در آلمان دانشگاه‌های ال ام یو با رتبه ۲۵، هایدلبرگ با رتبه ۲۸، توبینگن با رتبه ۵۷، فنی مونیخ با رتبه ۶۱، گوتینگن با رتبه ۷۸ و بن با رتبه ۱۰۰ نسبت به سایر دانشگاههای این کشور و جهان در گروه دانشگاههای ممتاز این رشته موضوعی قرار دارند.

مهراد با اشاره به رتبه‌ دانشگاه‌های آسیایی گفت: در قاره آسیا دانشگاه‌های هنگ کنگ، ژاپن، سنگاپور، کره جنوبی و تایوان تنها دانشگاه‌هایی هستند که در این رتبه بندی موفق به کسب رتبه‌های برتر پزشکی و علوم وابسته شده‌اند. دانشگاه هنگ کنگ دارای رتبه ۴۰ و دانشگاه چینی هنگ کنگ دارای رتبه ۸۰ جهان است.

مهراد اظهار داشت: در ژاپن نیز دانشگاه‌های توکیو و کیوتو به ترتیب رتبه‌های ۴۲ و ۵۳ را بدست آورده‌اند. دانشگاه ملی سنگاپور تنها دانشگاه این کشور پیشرفته است که در این رتبه بندی موفق به کسب رتبه ۳۲ جهان شده است. در کره جنوبی دانشگاه ملی سئول رتبه ۵۴ و دانشگاه سانگ کیون کوان رنبه ۸۸  دانشگاههای برتر جهان را در اختیار دارند. دانشگاه ملی تایوان نیز رتبه ۹۳ را بدست آورده است.

چهره ماندگار عنوان کرد: در استرالیا دانشگاه ملبورن رتبه ۱۵ دانشگاه‌های برتر جهان را در دست دارد. دانشگاه سیدنی رتبه ۳۳، موناش رتیه ۳۵، کوئینزلند رتبه ۴۳، و نیوساوت ولز رتبه ۹۴ را از آن خود کرده‌اند.

مهراد اظهار داشت: تعداد دانشگاه‌های ممتاز فرانسه در بین ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان در این رتبه بندی موضوعی تنها ۳ دانشگاه است: پی یر و ماری کوری رتبه ۵۵، پاریس دکارته و پاریس-سود مشترکا رتبه ۷۳ را بدست آورده‌اند. بلژیک با دانشگاه کولوون رتبه ۴۱، اتریش با دانشگاه پزشکی وین رتبه ۵۸، فنلاند با دانشگاه هلسینکی رتبه ۷۵، نروژ با دانشگاه اسلو رتبه ۸۳ و جمهوری ایرلند با یونیورسیتی کالج دوبلین رتبه ۹۹ هر کدام تنها دارای یک دانشگاه ممتاز پزشکی و رشته‌های وابسته‌اند.

به گفته وی، در دانمارک دانشگاه‌های کپنهاک رتبه ۷۰،و آرهوس رتبه ۱۰۰، در سوئیس دانشگاه‌های زوریخ رتبه ۵۱، برن رتبه۷۱ و باسل رتبه ۹۱، در اسپانیا دانشگاه‌های بارستونا رتبه ۶۵ و اتونوموس بارسلونا رتبه ۹۷ را در اختیار دارند. در کانادا دانشگاه‌های تورونتو رتبه۱۱، مک گیل رتبه ۲۰، مک ماستر رتبه ۲۷، بریتش کلمبیا رتبه ۳۱، موترال رتبه ۶۲ و آلبرتا رتبه ۷۱ را به خود احتصاص داده‌اند.

دانشگاه کیپ تاون در آفریقای حنوبی با رتبه ۶۳ تنها دانشگاه قاره آفریقا در این رتبه بندی موضوعی است.

مهراد گفت: رتبه بندی تایمز از ۱۳ شاخص عملکردی استفاده می‌کند که در ۵ معیار عمده آموزش( محیط یادگیری)، پژوهش (حجم، درآمد و شهرت و اعتبار)، استناد (نفوذ/تاثیر پژوهش)، چشم انداز بین المللی (اعضای هیات علمی و دانشجویان) و درآمد صنعتی (انتقال دانش) دسته بندی می‌شود.

منبع: فارس

 

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: