۲۷ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۰۷

حذف و ادغام مراکز دانشگاهی غیر متعارف

وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری طی سال جاری گفت: جریان‌های سیاسی اجازه حضور در محیط دانشگاه‌ها را ندارند.

به گزارش عیارآنلاین،محمد فرهادی وزیر علوم در گردهمایی روسای دانشگاه‌ها ،پژوهشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری کشور در پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران اظهار داشت: ایجاد همسویی بین دانشگاه‌های کشور، تقویت ارتباط دانشگاه‌ها با بخش‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جامعه و تربیت نیروی متخصص برای کشور از جمله وظایف وزارت علوم هستند که این وزارت می‌بایست این وظایف را در راستای تحقق سند چشم انداز، سیاست‌های علم و فناوری ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری و در راستای توسعه علمی کشور انجام دهد.

وی گفت: بین المللی کردن دانشگاه‌ها، ایجاد دانشگاه‌های کار آفرین، اصلاح آیین‌نامه‌های آموزشی، پژوهشی، دانشجویی و فرهنگی و افزایش تعامل با دانشگاه‌های خارج از کشور  و تقویت ارتباط دانشگاه‌ها  با صنعت از مهمترین اولویت‌های اصلی وزارت علوم است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: در راستای انجام وظایف قانونی، برنامه راهبردی وزارت علوم تدوین شد که در این برنامه راهکارهای گوناگونی برای غلبه بر چالش‌های پیش روی این وزارت مشخص شده است.

فرهادی تاسیس رشته‌های جدید دانشگاهی، حذف و ادغام مراکز دانشگاهی غیر متعارف، برنامه‌ریزی برای جذب نخبگان داخل و خارج از کشور و استفاده از خرد جمعی و مشورت با نخبگان در برنامه‌ریزی‌ها و مدیریت‌ها و فعال کردن هیئت‌های سه نفره نظارت بر تشکل ها در چارچوب قوانین و مقررات و جلوگیری از دخالت ارگان‌های غیر مسئول در دانشگاه‌ها را از جمله محورهای برنامه‌های وزارت علوم عنوان کرد.

وی با اشاره به روند روبه رشد ارتباط دانشگاه‌ها با صنعت، تجاری‌سازی دانش را منوط به ارتباط مناسب با شرکت‌های دانش بنیان دانسته و بر تقویت ارتباط دانشگاه‌ها با پارک‌های علم و فناوری تاکید کرد.

وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری تلاش برای حاکمیت فرهنگ اسلامی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، توجه به پژوهش‌های قرآنی و توسعه فرهنگ قرآنی با هماهنگی با سایر وزارتخانه‌ها را ازدیگر اولویت های وزارت علوم ذکر کرد.

وی با اشاره به برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری در سال جاری ضمن تاکید بر ضرورت پویایی و نشاط در فعالیت‌های سیاسی دانشجویان، گفت: جریان‌های سیاسی در محیط دانشگاه‌ها اجازه حضور ندارند و دانشگاه‌ها هرگز به باشگاه و خانه احزاب تبدیل نخواهند شد.

 فرهادی در پایان از اینکه دانشگاه‌های ایران در رتبه بندی‌های جهانی در حال درخشش هستند، اظهار خوشحالی کرد و افزود: دانشگاه‌های ایران از نظر ارتباط با صنعت از میانگین دانشگاه‌های جهان رتبه بهتری دارند و دانشگاه کار آفرین مورد نظر ما نیز دانشگاهی است که دانشجو در آن بتواند بعد از فراغت از تحصیل هم برای خود شغلی پیدا کند و هم برای دیگران کارآفرینی کند.

منبع: تسنیم

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: