مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران خبر داد

سهمیه‌بندی برداشت آب سدها در استان‌های کشور/ بیش از یک پنجم ذخایر استراتژیک برداشت شده است

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با بیان اینکه از ۵۰۰ میلیارد متر مکعب ذخایر استراتژیک آبهای زیرزمینی متاسفانه ۱۱۴ میلیارد متر مکعب آن برداشت و استفاده شده است، گفت: سالانه ۶ میلیارد متر مکعب کسری در مخازن ذخایر استراتژیک داریم .

به گزارش عیارآنلاین،محمد حاج‌رسولی‌ها با بیان این مطلب در جمع خبرنگاران گفت: در حال حاضر وضعیت برداشت آب از ذخایر استراتژیک کشور وضعیت نامناسبی است به طوری که از ۵۰۰ میلیارد متر مکعب ذخایر استراتژیک تاکنون ۱۱۴ میلیارد متر مکعب آن برداشت و استفاده شده است.

وی با اشاره به اینکه سالانه ۶ میلیارد متر مکعب کسری در مخازن ذخایر استراتژیک داریم، گفت: با اجرای طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی تلاش داریم تا در یک برنامه ۵ ساله ششم توسعه، کسری مخازن استراتژیک را به صفر برسانیم.

حاج‌رسولی‌ها با تاکید بر اینکه سالانه ۳۰ میلیارد متر مکعب از آبهای سطحی و ۶۰ میلیارد متر مکعب از منابع آب تجدید پذیر استفاده می‌شود، گفت: این آمارها نشان می‌دهد ۱۰ درصد برداشت‌ها خارج از توان سفره‌های آب زیرزمینی بوده است.

حاج رسولی‌ها با بیان اینکه بارش‌ها در سال آبی ۹۳ و ۹۴ ، ۱۹۷ میلیمتر بوده است، گفت: این آمارها نشان می‌دهد که میزان کاهش بارندگی‌ها در سال آبی ۹۳ و ۹۴ حدود ۲۲ میلیمتربوده است و نسبت به دراز مدت ۱۸ درصد و نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد کاهش داشته است.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران ادامه داد: میزان بارندگی‌ها در حوزه خلیج فارس و دریای عمان با ۳۸ درصد کاهش، وضعیت خیلی حساسی دارد و آمارها نشان می‌دهد که میزان کاهش‌ها در فلات مرکزی ۱۸ درصد بوده است.

به گفته وی، بدترین استانهای کشور از لحاظ بارندگی و بارش مربوط به استان خوزستان با ۴۵ درصد کاهش و هرمزگان با ۵۶ درصد کاهش است البته هرمزگان جزء حساس‌ترین استانهای کشور از لحاظ بارندگی است.

حاج‌رسولی‌ها با اشاره به اینکه ۸ سال پیاپی بارندگی‌ها در کشور پایین‌تر از نرمال بوده و همین موضوع باعث وخیم شدن اوضاع شده است، گفت: ۱۱ استان کشور دارای تنش آبی ، ۱۶ استان دارای تنش آبی شدید و ۴ استان بوشهر، فارس، گلستان و هرمزگان دچار کمبود آب هستند.

وی با اشاره به اینکه در کشور ۱۵۱ سد را به طور مرتب مانیتورینگ می‌کنیم، گفت: طی برنامه‌ای که امسال در نظر داریم منابع و مصارف سدهای کشور را پیش‌بینی می‌کنیم و آن میزان آبی که قرار است از سدها خارج شود را به استان‌ها ابلاغ می‌کنیم تا برنامه مدیریت منابع و مصارف آب به خوبی اجرا شود.

وی با بیان اینکه از مخازن سدهای کشور مصرف زیادی صورت گرفته است، گفت: امیدواریم امسال بتوانیم با بارش مناسب، مخازن سدها را پر کنیم هرچند باید مردم صرفه‌جویی در مصرف آب را در سرلوحه کار خود همچنان قرار دهند.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به اینکه در تابستان امسال میزان انرژی تولید شده از سدهای برق‌آبی کشور ۱۴ میلیون مگاوات ساعت بوده است، افزود: حوضه کارون بزرگ در مجموع بیش از ۱۲ میلیون مگاوات ساعت انرژی تولید شده است به طوری که در سال آبی گذشته در پیک ۹۰ روز تابستان روزانه ۴۹ هزار و ۹۳۶ مگاوات تولید شده است اما امسال قصد داریم روزانه ۵۳ هزار و ۹۱ مگاوات به طور متوسط تولید برق از سدهای برق‌آبی داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه تحریم‌ها چندان روی مسائل فنی آب و مصارف کشور تاثیری نداشته است، گفت: در حال حاضر در تکنولوژی سازه‌ها کشور بومی شده است اما آن چیزی که در حال حاضر ما را در بخش آب با مشکل مواجه کرده، نقدینگی طرح‌های عمرانی بوده است.

حاج رسولی‌ها افزود: وقتی قیمت نفت به یک چهارم کاهش یافت و وصولی‌ها با مشکل مواجه شد، طرح‌های عمرانی کشور بخصوص سدسازی با مشکل مواجه شده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۱۶۰ هزار میلیارد تومان طرح نیمه تمام در بخش سد و آب کشور داریم، بنابراین امیدواریم بحث تخصیص اعتبارات و آزادسازی منابع مالی کشور صورت گیرد تا بتوانیم طرح‌های نیمه تمام را به پایان برسانیم.

به گفته وی، ۴۷ سد در برنامه پنجم تعهد شده بود که تکمیل شود اما به دلیل نبود نقدینگی، این طرح‌ها هنوز به پایان نرسیده است.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: