سهم ۷۰ درصدی چینی‌ها از بازار ۸۰۰ میلیونی چادر و روسری

ایران یکی از مصرف‌کنندگان چادر و روسری است که حجم عمده آن نیز از خارج از ایران تامین می‌شود، اما از بازار ۸۷۰ میلیونی چادر و روسری وارداتی ایران سهم چینی‌ها چیزی در حدود ۷۰ درصد است.

به گزارش عیارآنلاین ، درحالیکه سال گذشته زمزمه‌هایی از تولید چادر مشکی ایرانی به گوش می‌رسید، طی ماه‌های گذشته واردات شال، چادر، روسری و مقنعه مجموعا به بیش از ۱۰۰ تن رسید.

به این ترتیب در نیمه نخست امسال نزدیک به ۸۷۴ میلیون تومان چادر مشکی و روسری تنها از مبادی رسمی به ایران وارد شد.

آمارهای گمرکی نشان می‌دهد که ارزش مجموع ۱۰۵ تن چادر و روسری وارد شده به کشور به حدود ۳۰۰ هزار دلار یعنی چیزی نزدیک به ۸۷۴ میلیون تومان می‌رسد.

ایران در این مدت مجموعا از ۸ کشور شامل آلمان، اسپانیا، امارات، ایتالیا، ترکیه، فرانسه، فنلاند و چین چادر و روسری خریداری کرده است.

اما بیشترین سهم در بازار چادر و روسری ایران متعلق به چین است، این کشور تقریبا تمامی این بازار را در دست دارد و کشورهای دیگر حتی ترکیه و امارات نیز در این بین سهمی ناچیز در مقابل چین دارند.

آمارها نشان می‌دهد که در ۶ ماهه نخست امسال چین ۷۶٫۵ تن چادر وروسری با ارزش مجموعا بیش از ۲۱۶ هزار دلار به ایران فروخته است.

حجم واردات چادر و روسری از چین در مقایسه با کل واردات این محصول نشان می‌دهد که این کشور سهمی ۷۲ درصدی به لحاظ وزنی و ارزشی از بازار چادر و روسری وارداتی ایران دارد.

منبع: ایسنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: