۲۷ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۱۹
مدیرعامل شرکت ملی نفت مطرح کرد

افزایش تولید نفت ایران به ۵ میلیون بشکه در روز با رونمایی از قراردادهای جدید نفتی

مدیرعامل شرکت ملی نفت گفت: کنفرانس قراردادهای جدید نفتی با هدف زمینه سازی برای افزایش تولید روزانه نفت به حدود ۵ میلیون بشکه و تولید روزانه گاز به ١,۴ میلیارد مترمکعب برگزار خواهد شد.

به گزارش عیارآنلاین ،رکن الدین جوادی، در نخستین کنگره نفت و نیرو گفت: پتانسیل عظیم ذخایر نفت و گاز، نیروی انسانی آموزش دیده تحصیلکرده و توانمند و بنگاه‌های اقتصادی رو به توسعه فرصت خوبی را برای کشور ما فراهم کرده است تا بتواند از تجربیات بین المللی در این زمینه ها استفاده کرده و آنها را مورد تبادل نظر قرار دهد.

وی با اشاره به اهمیت فناوری در کسب و کار انرژی اظهار داشت: در بخش برق، استفاده از فناوری‌های روز منجر به افزایش راندمان نیروگاه‌ها، کاهش مصرف برق و هوشمندسازی شبکه‌های انتقال و توزیع شده است به‌گونه‌ای که با وجود توسعه اقتصادی در کشورهای جهان، مصرف برق به شکل قابل توجهی کاهش یافته است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت در توضیح آثار بهره‌مندی از فناوری‌های جدید در توسعه بالادست نفت و گاز، گفت: بهبود روش‌های حفاری و استفاده از تکنولوژی‌هایی مانند حفاری افقی، حفاری هوشمند، به دست آوردن تکنولوژی حفاری در آب‌های عمیق، تولید و توسعه در لایه‌های رسوبی یا لایه‌های شیل نفت و گاز و مواردی از این دست انقلاب عظیمی را در صنایع بهره‌برداری در سطح جهان ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: استفاده از فناوری‌های روز در پتروشیمی نیز منجر به ایجاد لیسانس‌های جدید بویژه در زمینه تبدیل گاز به پروپیلن و افزایش ظرفیت مجتمع‌های پتروشیمی شده است.

رئیس شورای سیاستگذاری کنگره نفت و نیرو اضافه کرد: در حوزه گاز طبیعی، در بخش انرژی و GTL، پیشرفت های عظیمی حاصل شده و در بخش بهینه سازی مصرف نیز ایجاد ساختمان های هوشمند و یا افزایش راندمان صنایع انرژی بر، نتیجه استفاده از این فناوری ها بوده است.

جوادی در ادامه اظهار داشت: امیدواریم با افزایش راندمان پنل‌های خورشیدی، افزایش بهره‌وری توربین‌ها و دیگر تغییرات مثبت در این حوزه فرصتی برای جایگزینی هرچه بیشتر انرژی‌های نو با سوخت‌های فسیلی فراهم شود.

جوادی با بیان این که هم اکنون بیش از ٢٠ درصد برق مصرفی در آلمان از محل انرژی‌های نو تأمین می‌شود، تصریح کرد: هممچنین لازم است در بخش خودرو با تحولات جدی مسیر برای جایگزینی سوخت‌های فسیلی از طریق استفاده بیشتر از خودروهای هیبریدی و الکتریکی فراهم شود و فناوری‌ها بیش از پیش به کاهش مصرف انرژی کمک کند.

جوادی در پایان با بیان این که حدود یک ماه دیگر کنفرانس رونمایی از قراردادهای جدید نفتی برگزار می‌شود از نمایندگان شرکتهای داخلی و بین المللی حاضر در کنگره نفت و نیرو خواست در این کنفرانس حضور یابند و زمینه را برای برداشتن گام‌های پرشتاب‌تر در حوزه اقتصادی پس از کناررفتن تحریم‌های ظالمانه فراهم کنند.

وی تصریح کرد: کنفرانس قراردادهای جدید نفتی با هدف زمینه سازی برای افزایش تولید روزانه نفت به حدود ۵ میلیون بشکه و تولید روزانه گاز به ١,۴ میلیارد مترمکعب برگزار خواهد شد.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: