افزایش سقف برداشت از عابربانک، مغایر با شفافیت و بانک‌داری الکترونیک

بانک مرکزی قصد دارد تا سقف برداشت از عابربانک‌ها را به ۴۰۰هزار تومان افزایش دهد. با اینکه این تصمیم به دلیل کاهش ارزش پول طی سالهای اخیر اتخاذ شده است، اما تصمیمی بر خلاف بانکداری الکترونیک و شفافیت است.

به گزارش عیارآنلاین، محمود احمدی، دبیر کل بانک مرکزی در تاریخ ۳۱ شهریور سال جاری در مصاحبه‌ای بیان کرده بود که افزایش مبلغ در دستگاه‌های خودپرداز در حال بررسی است و به احتمال زیاد تا یک ماه آینده باید در انتظار ابلاغ بخشنامه بانک مرکزی در این رابطه باشیم.

طبق گفته‌های قبلی ایشان، بنای بانک مرکزی بر این است که سقف برداشت از عابربانک‌ها از مبلغ ۲۰۰هزار تومان به ۴۰۰هزار تومان افزایش یابد. با اینکه این تصمیم به دلیل کاهش ارزش پول طی سالهای اخیر اتخاذ شده است، اما تصمیمی بر خلاف بانکداری الکترونیک و شفافیت است.

عابربانک

در کشورهای پیشرفته،‌ مردم برای برداشت‌های محدود که به صورت پول کاغذی از بانک‌ها دارند، باید کارمزد بدهند و لذا این سبب می‌شود تا بیشتر از مبادلات الکترونیک استفاده کنند. همچنین نمی‌توانند مبالغ زیادی را به صورت غیرالکترونیکی جابجا کنند، چرا که مشمول قوانین پول‌شویی شده و باید برای برداشت پول، دلیل موجهی داشته باشند.

بنابراین پیشنهاد می‌شود با توجه به اینکه زیرساختهای پرداخت الکترونیکی اعم از عابربانک‌ها و دستگاه‌های پوز به صورت مطلوبی در کشور وجود دارد، سقف برداشت پول از عابربانک‌ها افزایش نیابد و به جای آن، به توسعه و گسترش این زیرساختها افزوده شود تا علاوه بر افزایش شفافیت،‌ هزینه‌های بانک مرکزی در چاپ پول نیز کاهش یافته و رفته‌رفته به سمت بانک‌داری کاملا الکترونیک حرکت شود.

۱ دیدگاه

  1. ناشناس :

    کاملا درست است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: