حکایت انتظاری چند ساله برای تحقق یک سند

در آرزوی تصویب نقشه راه اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش

اجرای سند تحول، یکی از مطالبات جدی رهبر معظم انقلاب از مسئولان آموزش و پرورش است. ایشان بر تهیه برنامه عملیاتی سند، زیر نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی تأکید داشتند. اکنون، نزدیک به ۴ سال از تصویب سند تحول می‌گذرد، اما نقشه راه اجرای آن نهایی نشده است.

به گزارش سرویس آموزش و پرورش عیارآنلاین، اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، یکی از مطالبات جدی رهبر معظم انقلاب از مسئولان وزارت آموزش و پرورش است. ایشان در سال ۹۳، در دیدار با فرهنگیان بر تهیه برنامه عملیاتی سند، زیر نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی تأکید کرد و در دیدار سال بعد نیز توصیه نمودند که از ظرفیت برنامه ششم توسعه برای اجرایی شدن سند تحول استفاده شود.

اکنون، نزدیک به ۴ سال از تصویب سند تحول بنیادین آموزش و پرورش می‌گذرد، اما نقشه راه اجرای این سند، به تصویب نرسیده است.

زمان دقیق تصویب نقشه راه،امروز یا فردا؟

در طی سال ۹۳، وزیر آموزش و پرورش بارها از آماده‌سازی نقشه راه اجرای سند تحول تا پایان سال سخن گفت. اما با وجود این سخنان، ماه‌های سال ۹۳ سپری شدند و خبری از پایان تدوین نقشه راه اجرای سند به گوش نرسید. تا اینکه در اردیبهشت‌ماه ۹۴ و اندکی قبل از دیدار سالیانه فرهنگیان با رهبر انقلاب، علی اصغر فانی اعلام کرد که پیش‌نویس نقشه راه در اسفند ۹۳ به اتمام رسیده است. وی وعده داد که این پیش‌نویس در جلسه فوق‌العاده‌ی شورای عالی آموزش و پرورش که به‌زودی برگزار می‌شود، تصویب خواهد شد.

بعد از این اظهارات، دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، به‌عنوان ناظر تدوین نقشه راه سند، با صدور بیانیه‌ای بر مطالبه و پیگیری اجرای «سند تحول» از سوی همه نخبگان و فرهیختگان تأکید کرد. جالب این که وزیر آموزش و پرورش در ابتدای دیدار فرهنگیان با رهبر انقلاب نیز از تهیه نقشه راه سند تحول و ارسال نسخه‌ای از آن به شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داد و برخی از مسئولین مربوطه نسبت به این امر ابراز بی‌اطلاعی می‌نمودند!

به هر ترتیب نزدیک به ۶ ماه از این سخنان و وعده‌ها گذشته است، اما نه جلسه فوق‌العاده شورای عالی آموزش و پرورش برای تصویب نقشه راه برگزار شد و نه حتی پیش‌نویس این نقشه در اختیار عموم قرار گرفت.

آیا نقشه راه با برنامه‌های زیرنظام‌ها فرقی دارد؟

حکایت نقشه راه اجرای سند، به اینجا ختم نشد. اواخر شهریور ۹۴، نوید ادهم، دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش، به نکته‌ای اشاره نمود که به نظر می‌رسد با گفته وزیر مبنی بر تهیه نقشه راه سند همخوانی نداشته باشد. نوید ادهم با گذشت حدود شش ماه از ادعای وزیر مبنی بر پایان تدوین نقشه راه، بیان داشت که تدوین و تنظیم نقشه راه سند تحول مراحل نهایی خودش را سپری می‌کند! وی ابراز امیدواری نمود که تدوین برنامه‌های زیرنظام‌های سند نیز اردیبهشت سال ۹۵ به اتمام برسد!

اما یک هفته پس از اظهارات دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش، دکتر فانی در جلسه این شورا طی سخنانی بر ابهامات موجود درباره تدوین نقشه راه افزود. فانی گفت: «زیرنظام های سند بیشتر در حوزه طراحی است و نه اجرا» و ضمن اذعان بر اختلاف میان برنامه‌های زیرنظام‌ها و نقشه راه سند، اعلام کرد که «نقشه راه تهیه شده می‌تواند با خروجی زیرنظام‌ها یکی باشد و در عمل نیز دیده خواهد شد که اختلاف‌ها زیاد نیست!».

این در حالی است که بر اساس گفته کارشناسان و مسئولین، برنامه‌های زیرنظام‌های سند تحول، جزئی از نقشه راه است و بر اساس سند تحول باید یک سال بعد از تصویب سند (یعنی نهایتاً تا سال ۹۱) تدوین و تصویب می‌شد[۱] که به‌جز برنامه درسی ملی، سایر زیرنظام‌ها هنوز برنامه‌ی مصوبی ندارند.

بنا به روند پیش‌بینی شده در سند تحول، تهیه برنامه‌ی زیرنظام‌ها، مقدمه تدوین نقشه راه محسوب می‌شوند. طبیعتاً در صورتی که فانی پایبند به روند سند باشد، باید ابتدا برنامه‌ی‌ زیرنظام‌های سند را تدوین و بعد از آن نقشه راه را نهایی کند. این در حالی است که نقشه راه آماده شده، اما برنامه زیرنظام‌ها به مرحله نهایی نرسیده است.

آیا نقشه راه اجرای سند، مبنای احکام برنامه ششم خواهد بود؟

کمتر از ۶ ماه تا آغاز اجرای برنامه ششم توسعه باقی مانده است و مسئولین در حال تدوین احکام پیشنهادی برای این برنامه هستند. طبق بیانات مقام معظم رهبری و نیز اظهارات خود وزیر آموزش و پرورش، باید از ظرفیت برنامه ششم جهت اجرای نقشه راه سند تحول، استفاده شود. اما با توجه ابهامات مطرح درباره نقشه راه، آیا مسئولین می‌توانند به نقشه راهی که هنوز به تصویب نرسیده، به‌عنوان مبنا برای تدوین برنامه ششم تکیه کنند؟

پی‌نوشت:

[۱] فصل هفتم از سند تحول بنیادین آموزش و پرورش.

الف

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: