ضوابط تجارت مرزنشینان تغییر می‌کند

رئیس سازمان توسعه تجارت با اعلام اینکه مصوبات تجارت مرزنشینان درحال تغییر است، گفت: برای ساماندهی تجارت مرزنشینان مصوبات مربوطه از لحاظ نوع و میزان واردات کالا درحال بررسی و مطالعه مجدد است.

به گزارش عیارآنلاین، ولی‌الله افخمی‌راد در خصوص برنامه‌های سازمان توسعه تجارت برای ساماندهی تجارت مرزنشینان در برنامه ششم توسعه، اظهار کرد: تجارت مرزنشینی و مصوباتی که در خصوص نوع و میزان واردات کالاها می‌تواند انجام شود درحال بررسی و مطالعه مجدد است.

رئیس سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه برای اشتغال و ماندن مرزنشینان در شهرهای خود باید راه‌های دیگری در این زمینه به کار گرفته شود، گفت: صرف اینکه معیشت آنها بخواهد از طریق تجارت مرزی صورت گیرد، نه برای آنها تأمین کننده بوده و نه برای تجارت کشور مناسب است.

وی با بیان اینکه تجارت باید درقالب انبوه صورت گیرد، یادآور شد: وقتی که تجارت در قالب خرد صورت می‌‎گیرد، بازارهای صادراتی ما نیز تحت الشعاع قرار گرفته و اصطلاحاً خراب می‌شود.

افخمی راد ادامه داد: صادرات کالا به‌صورت خرد، باعث می‌شود که ما کالاهای خود را به‌صورت ارزان صادر کنیم که این موضوع در واردات کالا نیز مشکلاتی ایجاد کرده است.

افخمی‌راد در پایان با تأکید بر اینکه مصوبات تجارت مرزنشینان از لحاظ نوع و میزان واردات کالاها توسط مرزنشینان، درحال بررسی و مطالعه مجدد است، گفت: امیدواریم این تغییرات در برنامه ششم توسعه لحاظ شود.

بر اساس این گزارش، واردات و صادرات مرزنشینان و تجارت پیله‌وری با توجه به اینکه نظارت لازم را مانند کالاهایی که از مرز گمرک عبور می‌کنند، ندارد، اعتبار محصولات صادراتی ما را زیر سؤال می‌برد، از طرفی در واردات نیز، نکات بهداشتی و کیفی لازم را مورد توجه ندارد.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: