برقراری ۱۸ پرواز در هفته بین ایران و افغانستان/ بهره‌برداری از خط‌آهن خواف-‌هرات‌

وزیر امور شهرسازی افغانستان با هدف استفاده از تجربیات و توانمندی‌های ایران با عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی کشورمان ملاقات کرد که در این دیدار بر بهره‌برداری خط‌آهن خواف – هرات تأکید شد.

به گزارش عیارآنلاین،عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران و سیدسعادت منصور نادری، وزیر امور شهرسازی جمهوری افغانستان، بعدازظهر شنبه ‌۱۸ مهرماه ‌با یکدیگر ‌دیدار کردند.

عباس آخوندی‌ در بیان جزییات این دیدار بیان کرد: در ملاقات با هیأت کشور افغانستان گفت‌و‌گوهای موثری در حوزه حمل و نقل و مسکن و شهرسازی داشتیم.

وی افزود: در حوزه حمل و نقل به زودی خط‌آهن خواف – هرات در کشور ایران در فاز جدید به بهره‌برداری می‌رسد و راه‌آهن ایران به افغانستان وصل می‌شود‌ البته ادامه این‌ کار و بهره‌برداری موثر نیاز به وصل شدن این خط به خطوط تاجیکستان، قرقیزستان و چین دارد تا بدین ترتیب محور ریلی جاده ابریشم از جنوب ایران تا چین تکمیل شود.

وزیر راه و شهرسازی ایران همچنین از پیگیری تهران و کابل برای برگزاری اجلاس پنج جانبه ایران٬ افغانستان٬ تاجیکستان، قرقیزستان و چین برای کامل شدن خط آهن خبر داد.

آخوندی درباره همکاری دو کشور در حوزه مرزی گفت: مراودات مرزی ایران با افغانستان بسیار زیاد است‌ در شمال مرز دوغارون و در بیرجند مرز ماهی‌رود وجود دارد و ضرورت است فعالیت‌های جاده سازی در این منطقه داشته باشیم؛ قرار شده است تیم مشترکی این جاده را مورد بازدید و بررسی قرار دهند.

آخوندی ادامه داد: در منطقه زابل مرز میلک را داریم که آنجا نیز نیاز به تعدادی پل است که نیازمند مباحث فنی است و باید بیش از گذشته این مرز فعال شود، هرچند این مرز یکی از مرزهای فعال ایران و افغانستان است همچنین در این ملاقات در مورد دریاچه هامون نیز صبحت کردیم که بنا داریم در جلسات بعدی و سطوح بالاتر گفت‌‌و‌گوهای جدی تری داشته باشیم.

وی در حوزه هوایی ارتباط دو کشور را مثبت ارزیابی کرد و گفت: خوشبختانه در مرزهای هوایی موافقت نامه‌ای داریم که طبق آن به صورت هفتگی ۹ هواپیما از ایران به افغانستان و همچنین ۹ هواپیما از افغانستان به ایران تردد می‌کنند.

وزیر راه  شهرسازی در بیان جزییات ملاقات دوجانبه در حوزه مسکن با اشاره به طرح مباحث مناسب افزود: با توجه به اینکه شهرنشینی در افغانستان به شدت در حال توسعه است و در حال حاضر ۶ شهر بزرگ در این کشور وجود دارد، بحث شهرسازی بسیار مهم است.

آخوندی ضمن اعلام آمادگی ایران برای دراختیار قرار دادن تجربیات در حوزه مسکن به کشور افغانستان ادامه داد: قرار است این گروه از چند شهر ایران بازدید کنند و با نحوه طرح‌ریزی شهری در شهرهای جدید، فناوری ساختمانی و پروژه‌های بزرگ ساختمانی و همچنین فناوری مصالح ساختمانی در ایران اعم از سیمان، فولاد، کاشی و غیره که در کشور تولید می‌شود آشنا شوند تا مورد بهره‌برداری کشور افغانستان قرار گیرد.

وی گفت: در حال حاضر بخشی از این مصالح در اختیار ملت افغانستان قرار می‌گیرد و به آن کشور صادر می‌شود‌ معتقد هستم هرچه این مراودات و ارتباطات بیشتر شود‌ در جهت صلح و امنیت دو کشور اثرگذارتر خواهد بود.

دعوت وزیر شهرسازی افغانستان از وزیر راه ‌‌ایران برای سفر به افغانستان

در ادامه سیدسعادت منصور نادری، وزیر امور شهرسازی جمهوری افغانستان، در تشریح جزئیات دیدار خود با آخوندی توضیح داد: ‌افغانستان و ایران دارای وجوه مشترکی از جمله دین مقدس اسلام، تاریخ، فرهنگ و زبان هستند؛ بر همین اساس ایران همیشه دوست نزدیک افغانستان بود و به کشور ما کمک‌های فراوانی کرد که از این منظر دولت و ملت افغانستان همیشه سپاسگزار ایران است.

وزیر امور شهرسازی جمهوری افغانستان با یادآوری کمک‌های ایران طی ۱۴ سال اخیر افزود: میلیون‌ها مهاجر افغان به ایران آمدند و حکومت اسلامی و همچنین ملت ایران با آغوش گرم پذیرای این افراد شدند؛ همچنین کمک‌های فراوانی که طی ۱۴ سال گذشته از سوی ایران برای بهسازی و نوسازی افغانستان انجام شد همواره مورد قدردانی ملت و دولت افغانستان است.

سیدسعادت منصور نادری ضمن اظهار امیدواری برای ادامه همکاری ایران با افغانستان از فرمان اخیر مقام معظم رهبری جمهوری اسلامی ایران درباره مهاجران افغانستان ساکن در ایران مبنی بر بهره‌مندی از خدمات آموزشی، تحصیلی و بیمه و سایر خدمات زندگی سپاسگزاری کرد.

وی افزود: جایگاه ایران در سیاست خارجی افغانستان حائز اهمیت است و به همین خاطر نیز داشتن روابط نزدیک با کشورهای همسایه خصوصاً جمهوری اسلامی ایران اهمیت دارد که همواره رئیس جمهوری افغانستان بر آن تاکید می‌کند.

‌وی در تشریح اهداف سفر خود به ایران گفت: بهره‌مندی از تجارب موفق وزارت راه و شهرسازی ایران و تقویت روابط دو کشور در حوزه راه، مسکن و شهرسازی از اهداف این سفر است.‌

وزیر امور شهرسازی جمهوری اسلامی افغانستان ادامه داد: ‌در نظر داریم سرمایه‌داران و تاجران ایرانی را در قسمت بهسازی و نوسازی افغانستان ترغیب به سرمایه‌گذاری کنیم؛ دولت جمهوری اسلامی افغانستان در خدمت سرمایه‌گذاران و تاجران ایرانی است و از هرگونه همکاری و کمک دریغ نمی‌کند.

وی گفت: امیدواریم در آینده‌ای نزدیک میزبان‌ وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران در افغانستان باشیم.

منبع: فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: