امتناع بانک‌های خصوصی از پرداخت تسهیلات در بافت فرسوده/ تجدیدنظر در سهمیه ۶۰ درصدی خصوصی‌ها

معاون وزیر راه و شهرسازی با انتقاد از این موضوع که بانک مرکزی ۶۰ درصد سهمیه پرداخت تسهیلات مسکن بافت فرسوده را به بانک‌های خصوصی داده است، گفت: در جلسه‌ای که با نوبخت داشتیم از سهمیه پرداخت ۱۰۰ هزار فقره از ۳۰۰ هزار فقره تسهیلات بافت فرسوده به بانک مسکن موافقت شد.

به گزارش عیارآنلاین، محمد سعید ایزدی با اشاره به اینکه در قالب بسته‌های خروج از رکود مجموعه پیشنهاداتی ارائه شده است،‌گفت: در جلسه‌ای که با نوبخت رئیس سازمان مدیریت برنامه‌ریزی داشتیم مقرر شد پرداخت ۱۰۰ هزار فقره از ۳۰۰ هزار فقره تسهیلات بانکی ساخت مسکن در بافت فرسوده را به بانک مسکن بدهند.

ایزدی با اشاره به اینکه از ۳۰۰ هزار فقره تسهیلات مسکن بافت فرسوده ۵ هزار سهمیه به بانک مسکن داده شده بود، اظهار داشت: طبق پیشنهادی که بانک مسکن به بانک مرکزی ارائه کرده، قرار شد تا سهمیه بانک مسکن از ۵ هزار فقره به ۱۰۰ هزار فقره افزایش یابد.

مدیر عامل سازمان عمران و بهسازی شهر ایران با تأکید بر اینکه در جلسه مزبور نوبخت بر این موضوع تأکید کرد،‌گفت: یکی از راهکارهای مهم خروج مسکن از رکود،‌ به رونق افتادن ساخت و ساز در بافت‌های فرسوده است که خوشبختانه دولت نیز با این موضوع موافق است.

ایزدی در پاسخ به این سؤال که چرا بانک‌ها در پرداخت تسهیلات برای ساخت مسکن در بافت فرسوده رغبتی نشان نمی‌دهند، گفت: مشکل این است که بانک مرکزی سهمیه ۶۰ درصد پرداخت تسهیلات در بافت فرسوده را به بانک‌های خصوصی داده است و این بانک‌ها نیز حاضر نیستند در این خصوص ورود کنند.

وی ادامه داد: بانک‌های خصوصی در این خصوص می‌گویند، به جای اینکه خود را ۱۲ سال درگیر اعطای تسهیلات با نرخ سود ۲۱ درصد کنیم می‌توانیم منابع خود را در قرارداد‌های ۶ و یا ۹ ماهه با نرخ سود بالاتر از ۲۱ درصد صرف کنیم.

وی تصریح کرد: معلوم است که بانک‌های خصوصی هیچ انگیزه‌ای برای اعطای تسهیلات ساخت و ساز در بافت فرسوده نشان نمی‌دهند و تنها راه این است که سهمیه اعطای تسهیلات تغییر کند.

ایزدی خاطر نشان کرد: پس بانک مرکزی باید این سهمیه ۶۰ درصد اعطای تسهیلات را به بانک مسکن که یک بانک تخصصی است تعمیم دهد چرا که این اقدام نه مصوبه شورای پول و اعتبار و نه مجوز دولت را می‌خواهد بلکه تنها با موافقت بانک مرکزی امکان پذیر است.

منبع: فارس

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: