تهران و توکیو در زمینه سرمایه‌گذاری مشترک بعد از لغو تحریم‌های ایران به توافق رسیدند

دو کشور ایران و ژاپن به توافق رسیدند که بعد از لغو تحریم‌های ایران در اوایل سال آینده میلادی، سرمایه‌گذاری‌های مشترک داشته باشند.

ایران و ژاپنبه گزارش عیارآنلاین،  وزرای خارجه ایران و ژاپن در بیانیه‌ای اعلام کردند که دو کشور در زمینه سرمایه‌گذاری مشترک به توافق رسیدند که طبق آن بعد از لغو تحریم‌های ایران در اوایل سال آینده میلادی، سرمایه‌گذاری ژاپن در ایران تقویت می‌شود.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، ژاپن برای تقویت روابط با ایران و سرمایه‌گذاری در پروژه‌های منابع در این کشور و همچنین افزایش واردات نفت خام از ایران ابراز تمایل کرده است.

واردات نفت خام ژاپن از ایران از سطح سال ۲۰۱۱ قبل از آنکه تحریم‌های شدیدی در سال ۲۰۱۲ علیه برنامه هسته‌ای ایران تحمیل شود، بیش از ۴۰ درصد افت داشته است.

هیأت‌های تجاری از ایتالیا، فرانسه و دیگر کشورها به ایران سفر کرده‌اند تا فرصت‌های از سرگیری روابط تجاری با ایران و سرمایه‌گذاری در این کشور را مورد ارزیابی قرار دهند.

«فومیو کیشیدا» وزیر خارجه ژاپن در دیدار با «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران در تهران در روز دوشنبه هفته جاری، در خصوص یک بسته سرمایه‌گذاری به توافق رسید.

در بیانیه مشترک وزرای خارجه دو کشور آمده است: «دو طرف بر تلاش‌های بیشتر به منظور رسیدن به نزدیک‌ترین نتیجه احتمالی و اجرایی کردن آن تأکید کردند».

رسانه‌های ژاپنی گزارش کردند که دولت این کشور می خواهد که توافق با ایران حدود اوایل سال آینده میلادی اجرا شود.

شرکت نفت و گاز «اینپکس» ژاپن که در سال ۲۰۱۰ مجبور شد سهام خود در میدان نفتی آزادگان ایران را به واسطه تحریم‌ها کنار بگذارد ولی در بین شرکت‌هایی بود که در ماه آگوست از ایران بازدید داشت.

مذاکره‌کننده ارشد ایران در قراردادهای جدید نفتی هفته گذشته اعلام کرد که ایران قصد دارد در آینده‌ای نزدیک، بیش از ۵۰ پروژه اکتشافی و تولیدی را به سرمایه‌گذاران معرفی کند.

مجلس شورای اسلامی ایران روز سه شنبه (دیروز) لایحه‌ای را به تصویب درآورد و جزئیات طرح برجام را به تصویب درآوردند و در صورت تأیید شورای نگهبان، اجرای آن طی روزهای آینده آغاز می‌شود.

منبع: فارس

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: