یک فعال اقتصادی:

آثار توسعه صادرات کشور آشکار نشده است

عضو هیات مدیره کنفدراسیون صادرات ایران معتقد است: طی دو سال گذشته سیاستهای تشویق و ترغیب که آثار توسعه صادرات را به دنبال داشته باشد، مشاهده نشده و انتظار می رود تا فرصت ها از دست نرفته به این مهم توجه شود.

به گزارش عیارآنلاین،سیدرضا نورانی روز دوشنبه اظهار داشت: رشد صادرات کشور پیامد افزایش تولید و رونق اشتغال را به دنبال دارد و ارزآوری آن موجب چرخش اقتصاد خواهد شد.
به گفته وی، واقعیت این است که ارز ارزان قیمت به واردات اختصاص دارد و به این ترتیب به توسعه صادرات نمی توان اندیشید و انتظار می رود روز ملی صادرات فعالان اقتصادی فرصت آن را بیابند که برای مقامهای ارشد کشور مشکلات و نارسائی های این بخش را بازگو نمایند.
نورانی افزود: براساس مصوبه هیات وزیران سالانه ۵۰ صادر کننده برتر معرفی می شوند و امسال گویا از بین صادرکنندگان میوه و سبزیجات صادرکننده نمونه انتخاب نشده و دلیل آن را هم گفته اند، این گروه در واقع صادرکننده آب محسوب می شوند.
وی تصریح کرد: چنین نگرشی از صادرات این بخش، پیامد تعطیلی واحدهای فعال را به دنبال دارد و بنابراین سیاستهای توسعه صادرات را با بینش نادرست متوقف می سازیم.
رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران خاطرنشان ساخت: ارزش صادرات محصولات کشاورزی (میوه، تره بار، گل و نهال) در نیمه نخست سال جاری افزون بر دو میلیارد دلار است و چنانچه سیاستهای حمایتی از این بخش صورت گیرد، می تواند دستاوردهای بیشتری به دنبال داشته باشد.
به اعتقاد این فعال اقتصادی، جمهوری اسلامی ایران یک متولی متخصص برای توسعه صادرات نیاز دارد لازم است و یک کانون و مرکز مشخص برای این منظور تصمیم گیری نماید، اعم از بنادر، گمرک و غیره زیر یک چتر قرار گیرند و با یکدیگر همسویی داشته باشند.
وی یادآور شد: دهه ۷۰ یک تشکیلات به عنوان مرکز توسعه صادرات ایران، متولی این بخش بود اما از سال ۱۳۸۳ با شکل گیری سازمان توسعه تجارت ایران، چیزی به نام توسعه صادرات مشاهده نشد.
نورانی با مخالفت با اعطای جوایز صادراتی، گفت: جوایز صادراتی پیامد بروز رانت را به دنبال دارد و با اعطای سه درصد از ارزش صادرات رونقی حاصل نمی شود، بنابراین زیرساختها باید اصلاح شود و این امر کاهش هزینه ها را به دنبال خواهد داشت.
وی یادآور شد: تعطیلی حمل بار کشتیرانی جمهوری اسلامی به مقاصد بحرین، کویت، قطر و عربستان، صادرات محصولات کشاورزی را غیراقتصادی می سازد، وقتی صادر کننده ناگزیر باشد برای صدور یک محموله به مقصد کویت، از کشور دیگری استفاده کند، ناگزیر از صرف هزینه مضاعف برای این منظور است که اعطای جایزه دو تا سه درصدی نیز پاسخگو نیست.
عضو هیات مدیره کنفدراسیون صادرات ایران، افزود: دولت یازدهم باید بر موضوع زیرساختها فعالیت کند تا روان سازی صادرات تحقق یابد، معافیت مالیاتی از دیگر خواسته های صادرکنندگان است، زمانی این موضوع اجرایی می شود و گاهی جریمه هم مطالبه می شود و ازطرفی مالیات بر ارزش افزوده نیز مقوله ای دیگر است که سنگی در برابر صادرکنندگان قرار می دهد.
وی تاکید کرد: واقعیت این است که مسئولان و برنامه ریزان نباید در اندیشه رشد چند درصدی صادرات کشور باشند، بلکه باید بگونه ای طراحی این امر انجام دهند که جهش صادراتی را در پایان سال شاهد باشیم.
نورانی گفت: نگرانی فعالان اقتصادی از گسترش واردات با اجرایی شدن توافق برجام است و دولت یازدهم باید در شرایط فعلی به شکلی بسترسازی کند که موج واردات از اقصی نقاط جهان، تولید کشور را تعطیل نکند و ایران به بازار مصرف کشورهای صنعتی تبدیل نشود.
اهداف صادراتی که توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت طراحی شده نشان می دهد، ارزش صادرات غیرنفتی ایران در سال جاری رقم ۷۷ میلیارد دلار مورد انتظار است و سهم صادرات کل کالا ۶۱ میلیارد و یکصد میلیون دلار و صادرات کل خدمات نیز ۱۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار پیش بینی شده است.
سال ۱۳۹۳ ارزش کل صادرات غیرنفتی ایران حدود ۵۰ میلیارد دلار و صادرات خدمات نیز ۱۳ میلیارد دلار ثبت شد.

منبع: ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: