معاون وزیر صنعت،معدن و تجارت:

توسعه پایدار در هیچ کشوری بدون پذیرش ریسک رخ نمی دهد

معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر صنعت، معدن و تجارت در مجمع عمومی صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک(صحا) تاکید کرد: توسعه پایدار در هیچ کشوری بدون پذیرش ریسک رخ نمی دهد.

به گزارش عیارآنلاین،«علی یزدانی » در مجمع عمومی صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک با ابراز خرسندی از فعال سازی سرمایه گذاری ریسک پذیر در صحا و با بیان اینکه تحول نیازمند تغییر نگاه ها در تمامی بخش هاست، گفت: چنانچه به دنبال تحول هستیم باید متناسب با ضرورت ها و وضعیت حاکم بر اقتصاد نگاه ها را از حالت بخشنامه ای تغییر دهیم.
وی با تاکید براینکه اصولا توسعه پایدار در هیچ کشوری بدون پذیرش ریسک رخ نمی دهد،افزود: این درحالی است که صندوق های توسعه ای و تاثیرگذار از جمله صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک در توسعه صنایع پیشرفته می بایست به طور جدی تقویت شوند تا بتوانند پوشش های لازم را برای اقدامات و توسعه صنایع دانش بنیان از جمله صنایع الکترونیک به عنوان بخش اصلی صنایع «های تک» به عمل آورند و انتظار ما از سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور حمایت ویژه از این موضوع است.
مهندس یزدانی با اشاره به آمار بالای فارغ التحصیلان بیکار در کشور گفت: در حالی که نیروی انسانی برای هر کشوری یک فرصت است و نه تهدید اما متاسفانه در مراجعات و ملاقات های هفتگی درخواست های بسیاری از فارغ التحصیلان خوب دانشگاهی به ما برای کار می شود که باید بتوان در دوران پسا تحریم با تغییر نگاه ها در همکاری های بین المللی مشکل فارغ التحصیلان بیکار را برطرف کرد.
معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: تنها راه برای حل این مشکل توسعه کسب و کارها و صنایع خصوصی است که توسط خود فارغ التحصیلان یا با بکارگیری این منابع انسانی اداره شوند تا بتوان به توسعه اقتصاد دانش بنیان دست یافت و با ارزش افزوده بالا برای کشور ایجاد ثروت کرد.
وی با بیان اینکه با توسعه ساختارهای دولتی موافق نیستم، خاطرنشان کرد: در عین حال معتقدم که توسعه صادرات با ساختار دولتی صورت نمی پذیرد و با کنترل قیمت ها هم نمی توان از رکود خارج شد و سرمایه گذاری مشترک با خارجی ها داشت.
معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره شاخص های سند راهبردی صنعت، معدن و تجارت گفت: اگر به دنبال ارتقاء شاخص ها هستیم باید رقابت پذیری صنعتی رخ دهد. همچنین اعتمادمان به مردم را افزایش و از روشهای تجربه شده دنیا هم بهره ببریم.
افزایش ۱۰ برابری صدور ضمانت نامه تا پایان سال جاری
همچنین مدیرعامل صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک در مجمع عمومی صحا با اشاره به برنامه های سال جاری صندوق گفت:  تا پایان سال ۱۳۹۴ درصددیم که صدور ضمانت نامه صندوق به میزان بیش از ده برابر سال گذشته رشد کند.
« علی وحدت» با بیان اینکه در سال جاری همکاری با صندوق های تامین مالی در حوزه صنایع پیشرفته آغاز شد، افزود: همچنین تلاش شد که با شبکه بانکی جهت افزایش پوشش مالی صنایع هدف همکاری جدیدی طراحی شود.
وی، پیگیری تصویب آیین نامه های «تامین سرمایه و سرمایه گذاری جسورانه» و «خدمات کارشناسی» در دولت را از دیگر اقدامات صحا در سال ۱۳۹۴ عنوان کرد و ادامه داد: اجرای این دو آیین نامه ها از اهمیت بالایی برخوردار است چراکه از چهار برنامه عملیاتی صندوق از ابتدای تاسیس تاکنون این دو بخش مهم یعنی سرمایه گذاری ریسک پذیر و خدمات کارشناسی که چندان مبتنی بر سرمایه هم نیستند، بر زمین مانده بود.
وحدت با اشاره به مصوبه هیئت دولت مبنی بر افزایش ۲۵ میلیون دلار سرمایه صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک گفت: امیدواریم که امسال بتوانیم این اعتبار را جذب کنیم تا برنامه های پیش رو با اطمینان خاطر بیشتری عملیاتی کنیم.
مدیرعامل صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک در همین رابطه با تشریح برنامه های سال ۱۳۹۵ صحا گفت: پیش بینی می کنیم که با افزایش سرمایه ، اعطای تسهیلات مالی به مبلغ ۷۰۰ میلیارد ریال  و  صدور ضمانت نامه به مبلغ ۵۰۰ میلیارد ریال برای سال آینده افزایش یابد.
وحدت افزود: همچنین به شدت پیگیر هستیم که در اعطای تسهیلات هماهنگی خوبی بین بخش های تخصصی اعضای مجمع مانند وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، نیرو و نهادهای صنفی صنعت الکترونیک برقرار شود و در این راستا به شکل جدی تعامل صحا با نهادهای تخصصی حرفه ای و تشکل های صنفی از جمله انجمن اتامسیون، نظام صنفی رایانه ای و خودروسازان جهت دریافت اولویت ها آغاز شده است.
وی ، توسعه همکاری های بین المللی در دروان پساتحریم را از دیگر برنامه های سال آینده صحا عنوان کرد و گفت: در این راستا تا پایان سال چند مورد همکاری بین المللی به نتیجه خواهد رسید که صندوق نقش واسط را برای ارتباط بیشتر شرکت های داخلی و خارجی اجرا می کند.
وحدت در ادامه تاکید کرد: ایجاد J.V. با شرکتهای بین المللی، استفاده از ظرفیتهای خالی صنایع داخلی از طریق تولید بدون کارخانه، ارائه آموزش و مشاوره تخصصی به صنایع الکترونیک در زمینه نحوه جذب و انتقال فناوری و صادرات از دیگر برنامه های صحا برای سال ۱۳۹۵ به شمار می رود.
مدیرعامل صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک تصریح کرد: تجربیات و اطلاعات خوبی از وضعیت و ظرفیت های صنعت الکترونیک کشور در صندوق موجود است که تاکنون بر پایه این اطلاعات به مراجعه کنندگان خدمات کارشناسی ارائه شده است که درصددیم که این خدمات را در قالب آیین نامه خدمات کارشناسی تنوع بخشیده و گسترش دهیم.

منبع: شاتا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: