قائم مقام وزیر صنعت خبرداد

ضرورت ثبات نرخ ارز/ پیشنهاد تعیین نرخ ویژه تسهیلات صادراتی

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان لزوم ثبات در نرخ ارز، از پیشنهادی برای ارائه تسهیلات بانکی در بخش صادرات با نرخ ویژه‌ خبرداد.

به گزارش عیارآنلاین،مجتبی خسروتاج ، در مورد سیاست دولت برای توسعه صادرات، گفت: صادرات در ۶ ماه اول امسال بنا به دلایل مختلف که بیش‌تر منشأ جهانی دارد، روند کاهشی داشته و وضعیت قیمت‌های محصولات متأثر از نفت و پتروشیمی، میعانات گازی و معدن کاهش داشته است.

به گفته خسروتاج علی‌رغم رشد صادرات ۳۸ درصدی محصولات پتروشیمی ارزش دلاری آن تغییر نکرده است.

وی همچنین با بیان اینکه تناژ بخش صنعت با کاهش ۴۰ درصدی مواجه بوده است، خاطرنشان کرد: صنعت فولاد نیز سال گذشته ۴۵۰ دلار در هر تن صادر می‌شد، امسال به ۳۰۰ دلار رسیده است.

خسروتاج در پاسخ به اینکه برداشته شدن تحریم‌ها چه تأثیری می‌تواند بر توسعه بازارهای صادراتی داشته باشد، خاطرنشان کرد: برداشته شدن تحریم‌ها بهبود فضای کسب و کار را نیز در پی دارد، چراکه رفع محدودیت‌های بانکی خود بی تأثیر نیست و صادرکننده می‌تواند از شبکه حمل‌ونقل بین‌المللی استفاده کند؛ چراکه امروزه صادرات ما در شرایط قرون وسطایی انجام می‌شود.

ضرورت ثبات نرخ ارز

معاون بازرگانی داخلی وزیر صنعت به راهکارهای بهبود وضعیت صادرات اشاره کرد و گفت: در کوتاه‌مدت نیاز به تقویت بنگاه‌ها، تولید با هدف صادرات است، ولی در عین حال نباید از موضوع ثبات در نرخ ارز غفلت کنیم و این بدان مفهوم نیست که ارز لزوما تک نرخی شود، بلکه تولیدکننده بتواند بر پایه یک نرخ ثابت ارز، مواد اولیه خود را تهیه کند، تا در طی زمان و هنگام فروش محصول با نوسان نرخ ارز دچار زیان نشود.

وی ادامه داد: برای مدیریت سیاست کلان نرخ ارز می‌توان در بلندمدت و با شیب آرام اجازه دهیم تا نرخ ارز رشد یک تا ۲ درصدی را تجربه کند که ضرر و زیانی هم متوجه صادرکننده نشود.

توجه ویژه بر توسعه صادرات خدمات فنی مهندسی

خسروتاج بر این نکته تأکید کرد: به‌دلیل تحریم‌های طولانی مدت، بازار اروپا تعاملی با بازار ایران نداشته و اکنون راه برای صنایعی هم‌چون مواد غذایی و پتروشیمی باز شده است، اما از صادرات خدماتی فنی و مهندسی نیز نباید به آسانی گذشت.

قائم‌مقام وزیر صنعت تصریح کرد: توسعه صادرات نیاز به بسیج همگانی تمام سازمان‌های متولی در این امر را دارد؛ چراکه صادرات متغیری وابسته به عوامل مختلف است که از تولید، مصرف و فرهنگ صادرکنندگان تأثیر می‌پذیرد.

وی با بیان اینکه بنگاه‌ها برای صادرات مزیت رقابتی داشته باشند، راهکار این مسئله را ادغام چند بنگاه کوچک برای تقویت دانست و افزود: برخی بنگاه‌ها معتقدند که قیمت‌های آنها بسیار بالا و غیررقابتی است، درحالی که راه حل این مسئله افزایش تولید و صادرات برای کاهش قیمت تمام‌شده است.

سود بالای بانکی پاشنه آشیل صادرات و قیمت تمام شده

خسروتاج قیمت تمام‌شده محصولات صادراتی را یکی دیگر از نکات کلیدی برای ورود به بازارهای صادراتی عنوان کرد و گفت: بحث سود بانکی یکی از مسائلی است که در این زمینه بی‌تأثیر نیست و ما می‌گوییم وقتی بازده یک بنگاه صفر است، چگونه می‌تواند با کارمزد ۲۸ درصد بانکی تسهیلات گرفته و به‌ موقع تسهیلات را بپردازد.

پیشنهاد تعیین نرخ ویژه سود تسهیلات صادراتی

وی افزود: پیشنهاد داده‌ایم برای تسهیلات بانکی در بخش صادرات باید نرخ ویژه‌ای داشته باشیم، در همه جای دنیا بانک ویژه‌ای بحث صادرات و واردات را با نرخ سود ویژه پوشش می‌دهد، در حالی که در کشور ما با یکسان شدن نرخ سود بانکی، بانک توسعه صادرات هم با نرخ سود بالا ۲۰ درصد تسهیلات به صادرکننده می‌دهد.

خسروتاج در مورد مشوق‌های صادراتی نیز گفت: برای برخی کالاها نیازمند مشوق‌های نقدی و برای برخی نیاز به حمایت‌های غیرنقدی داریم، به‌ عنوان مثال در سال‌های قبل خدمات فنی و مهندسی که مشمول جوایز نقدی می‌شدند، امکان رقابت در مناقصه‌های بین‌المللی داشته و پیمانکار صادراتی می‌توانست از این محل در قیمت مناقصه تخفیف دهد.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: