وزرای علوم ایران و اندونزی خواستار گسترش همکاری مراکز علمی دو کشور شدند

دکتر محمد فرهادی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در سفر به اندونزی با وزیر علوم این کشور دیدار و گفتگو کرد

به گزارش عیارآنلاین،وزیر علوم، علاوه بر دیدار با همتای اندونزیایی از سازمان هوا و فضا و مرکز تحقیقات علوم و فناوری اندونزی نیز بازدید کرد.

دکترفرهادی در این دیدار گفت: پیشرفت کشورها نیازمند برخورداری از منابع انسانی با کیفیت و کارآمد است و از طرف دیگر رشد اقتصادی کشورها در ارتباط مستقیم با میزان پیشرفت علوم و فناوری در آن کشورها است که این مباحث نشان از اهمیت علوم، تحقیقات و فناوری در کشورهای مختلف و البته مسئولیت سنگین وزارتخانه های مربوطه دارد.
وی دلیل پیشرفت های علمی و فناوری جمهوری اسلامی ایران را همکاری نزدیک میان دولت، بخش خصوصی، دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری دانست و گفت: سیاست گذاری دولت در زمینه علوم و فناوری همواره رو به جلو بوده است و در این راستا  در حال برنامه ریزی برای  تبدیل دانشگاهها به دانشگاه های نسل سوم و دانشگاه های کارآفرین هستیم.
وزیر علوم در ادامه سخنان خود با اشاره به پیشرفت های ایران در حوزه های مختلف فناوری از قبیل فناوری نانو، فناوری بایو، پتروشیمی و پلیمیر از آمادگی کشورمان برای همکاری و تبادل تجربیات با کشور اندونزی خبر داد.
وی با اشاره به فعالیت بیش از دو هزار و ۶۰۰ دانشگاه دولتی و غیردولتی در ایران، آمادگی این مراکز علمی و دانشگاهی کشورمان را برای تعاملات علمی با دانشگاه ها و مراکز علمی اندونزی اعلام کرد.
وزیر تحقیقات اندونزی نیز در دیداراز حوزه های امنیت غذایی، بهداشت، محیط زیست، ترابری، مواد، صنایع دفاعی، انرژی های تجدیدپذیر و امور دریایی به عنوان اولویت های فعالیتی این وزارتخانه نام برد.
دکتر محمد نصیر ضمن تاکید بر برگزاری پنجمین نشست کمیته مشترک همکاری های علمی، فناوری و تحقیقاتی میان دو کشور که این دوره می بایست در تهران برگزار شود، گفت: سازمان های مختلف علمی و تحقیقاتی اندونزی در زیر مجموعه وزارت تحقیقات، فناوری و تحصیلات عالی فعالیت می کنند و به یقین این سازمان ها در نشست آتی کمیته مشترک دو کشور آماده همکاری با همتایان ایرانی خود و تبادل تجربیات هستند.
وزیر علوم اندونزی همچنین با اشاره به اهمیت همکاری میان دانشگاه های اندونزی و کشورمان و فعالیت ۱۳۴ دانشگاه دولتی و بیش از چهار هزار و ۱۰۰ دانشگاه غیردولتی در این کشور، آمادگی همکاری و تعاملات علمی و تحقیقاتی میان این دانشگاه ها و دانشگاه های ایرانی را اعلام کرد.
در پایان این دیدار وزیر تحقیقات، فناوری و تحصیلات عالی اندونزی با اشاره به واقعه تاسف بار منا که موجب کشته شدن تعداد بسیاری از مسلمانان بویژه حجاج ایرانی و اندونزی شد، این واقعه را به دولت، ملت و بازماندگان قربانیان این فاجعه تسلیت گفت.

منبع: وزارت‌علوم

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: