۲۸ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۰۹
پنجمین بسته خبری فاوا

موازی کاری در فضای مجازی همچنان ادامه دارد…

با وجود گذشت بیش از یکماه از ابلاغ سیاستها و تأکیدات مقام معظم رهبری بر «انحلال شوراهای موازی» و «اهتمام جدی مسئولین»، هنوز شاهد حرکت جدی و اهتمام ویژه در این خصوص نیستیم.با توجه به اهمیت موضوع فضای مجازی تصمیمات سریع و حساب شده می تواند جلوی بسیاری از آسیبهای این حوزه را بگیرد.

به گزارش سرویس فاوا عیارآنلاین، این هفته به بررسی لغو موازی کاری شوراهای مرتبط در موضوع فضای مجازی، تولید سرویس‌های ایرانی در عرصه فضای مجازی و سایر اخبار مهم حوزه فاوا پرداخته شده است.

مرکز ملی فضای مجازیلغو موازی کاری به تعویق افتاد!

در حالی که قرار بود یکشنبه هفته گذشته ادغام شورای عالی فناوری اطلاعات در شورای عالی فضای مجازی برای چندمین بار و مطابق با تأکید مقام معظم رهبری بر انحلال شوراهای عالی موازی با شورای عالی فضای مجازی، در کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی بررسی شود اما مجددا این کار به تعویق افتاد. اعضای کمیسیون صنایع دلیل عدم بررسی این طرح مهم را، پایان یافتن زمان کاری کمیسیون مطرح کردند و گفتند که طرح‌های دیگری در دستور کار بررسی بوده که عملا وقتی به چکش‌کاری بحث ادغام این شورا نرسیده است.

حال با گذشت بیش از یکماه از ابلاغ این سیاستها و تأکید معظم له بر اهتمام جدی مسئولین، هنوز شاهد حرکت جدی و اهتمام ویژه در این خصوص نیستیم.با توجه به سرعت رشد فناوری و اهمیت موضوع فضای مجازی تصمیمات سریع و حساب شده می تواند جلوی بسیاری از آسیبهای این حوزه را بگیرد. آسیبهای فراوانی که ناشی از عدم وحدت رویه و عدم اجرائی کردن سیاستهای کلان در حوزه فضای مجازی است.

جستجوی اینترنتتولید سرویس‌های ایرانی در عرصه فضای مجازی

به منظور پاسخگویی به نیاز فارسی زبانان دنیا و همچنین تسریع روند دانلود در فضای مجازی، جامع‌ترین، جدیدترین و بروزترین سرویس دانلود بر روی موتور جستجوگر پارسی‌جو نصب و راه‌اندازی شد. زارع مدیر پروژه پارسی جو، از افزایش سرعت دانلود توسط این سرویس خبر داده و درباره علت ارائه این سرویس گفته است: «سومین پرس و جوی پرتکرار کاربران در سال گذشته ماهیت دانلودی داشته است، بر همین اساس تلاش کردیم تا به این نیاز پر کاربرد جامعه پاسخ دهیم.»

گفتنی است که کاربران می‌توانند با مراجعه به آدرس download.parsijoo.ir از قابلیت‌های این سرویس بهره‌مند شوند. به نظر می‌رسد در عرصه تولید موتور جستجوی ملی اقدامات خوبی توسط وزارت ارتباطات صورت گرفته است اما باید دانست برای داشتن یک موتور جستجوی همگانی و بومی، ارائه امکانات متنوع و مناسب با سلایق و انگیزه های مردم لازم است.

همچنین به منظور حمایت از تولید و عرضه کلیه داده‌های فارسی در فضای مجازی، جهانگرد معاون وزیر ارتباطات از پروژه‌ای تحت عنوان نهضت «قند پارسی» در سازمان فناوری اطلاعات ایران خبر داد. به گفته کارشناسان، سامانه ثبت دامنه فارسی که با هدف استفاده از خط و زبان فارسی در نشانه‌های اینترنتی راه‌اندازی شده است، امکان ثبت دامنه‌های تماما فارسی برای کاربران را فراهم ساخته که این امکان نقش موثری را در ترویج و اشاعه زبان فارسی در فضای مجازی و بین‌المللی ایفا خواهد کرد.

اخبار کوتاه و مهم

اجازه نمی‌دهیم تهران، مزرعه آنتن‌های مخابراتی شود

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران اعلام کرد: اجازه نمی‌دهیم تهران به مزرعه آنتن‌های مخابراتی بدل شود.

جایزه ۳۰۰ هزار دلاری تلگرام برای یک هکر 

یکی دیگر از قابلیت‌های تلگرام که آن را برای ورود به عرصه خبر آماده تر می‌کند این است که از طریق این اپ به طور مستقیم می‌توان به توئیتر و… دسترسی داشت بدون اینکه نیازی به خارج شدن از تلگرام و ورود دوباره به آن باشد.

قیمت امکانات انحصاری زیرساخت کشور ۶۰۰ درصد افزایش یافت 

درحالیکه وزارت ارتباطات کاهش قیمت دسترسی به اینترنت و توسعه پهنای باند در کشور را یکی از اهداف اصلی اعلام می‌کند اما خروجی مصوبات و عملکرد آن حاکی از آن است که در عمل، هنگام تعرفه‌گذاری حق‌السهم خود را چندین برابر سایر بازیگران مشخص و مصوب می‌کند.

اینترنت همراه فعلا گران نمی‌شود 

مدیر عامل ایرانسل با تاکید بر اینکه سرعت اینترنت امری نسبی است که در قیمت آن هم تاثیر‌گذار است، تاکید کرد: اپراتور دوم فعلا برنامه ای برای افزایش تعرفه اینترنت ندارد.

دیدگاه عارف درباره قیمت اینترنت ایران 

محمدرضا عارف معتقد است: بر اساس شاخص های مختلفی مانند درآمد مردم در کشورهای مختلف، تولید ناخالص ملی کشورها، هزینه های یک سرویس جدا از سرویس های دیگر شاید این امکان وجود نداشته باشد که بتوان به طور دقیق به مقایسه قیمت اینترنت در کشورها پرداخت.

 اجرای فاز اول طرح تلویزیون اینترنتی در هشت استان 

مدیرعامل یک شرکت ارتباطی از اجرای فاز اول طرح تلویزیون اینترنتی در هشت استان اصلی کشور خبر داده و افزود: پس از ارائه‌ی این سرویس در هر نقطه‌ای که امکان دسترسی به خدمات اینترنت نسل‌های سه و چهار موبایل ( ۳G و ۴G) وجود داشته باشد مردم می‌توانند از خدمات IPTV بهره‌مند شوند.

حمله سایبری به پایگاه یک مرجع تقلید تا ۴۰۰ بار در روز 

مدیر پایگاه اطلاع‌رسانی و فناوری اطلاعات دفتر آیت‌الله مکارم شیرازی از حمله هکرهای خارجی و معاند بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ بار در روز به پایگاه این مرجع تقلید خبر داد.

پروانه‌های جدید ارتباطی را به شرکت های نوپا نمی‌دهیم 

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص صدور پروانه های جدید در حوزه ICT گفت: بر روی پروانه‌های جدید کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات ۲ سال است که مطالعاتی را آغاز کرده و اینکه چنین اقداماتی برای جامعه موردنیاز است، قطعا تردیدی وجود ندارد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: