۲۸ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۳۶

بحران ناباروری و زوج‌های بی‌پناه!

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه زوج‌های مبتلا به ناباروری به دلیل هزینه بالای روش‌های درمانی ناباروری، اغلب از درمان شانه خالی می‌کنند و حتی در بیمارستان‌های دولتی هزینه‌های سنگینی را متقبل می‌شوند، آن‌ها را بی‌پناه توصیف کرد.

به گزارش عیارآنلاین، چهارمین بسته خبری جمعیت منتشر شد. این بسته خبری به موضوعاتی چون افزایش ناچیز نرخ باروری و وضعیت طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده پرداخته است.

بی‌پناهی زوج‌های مبتلا به ناباروری

جمعیتمحمداسماعیل مطلق، مدیرکل دفتر سلامت جمعیت بهداشت با اعلام خبر افزایش نرخ باروری کشور از ۱٫۸ به ۱٫۹، این رویداد را به برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته در بازه ۱۸ ماهه پس از ابلاغ سیاست‌های کلی جمعیت نسبت داد. هرچند کارشناسان جمعیت‌شناسی، دلیل افزایش تعداد ازدواج‌ها در برهه کنونی را، رسیدن متولدین دهه شصت به سن ازدواج و فرزندآوری می‌دانند، جای طرح این سوال مطرح است که وزارت بهداشت با اجرای کدام برنامه‌ها تا این حد در رشد نرخ باروری تاثیرگذار بوده است.

در همین راستا، وزیر بهداشت که سیاست‎‌های جمعیتی این وزارت‌خانه را شرح می‌داد، اجرای بسته‌های افزایش جمعیت تدوین شده را منوط به تامین بودجه دانست. یکی از برنامه‌های مهم وزارت بهداشت، بسته حمایت از زوج‌های نابارور است، که شاهدیم آمار اعلامی تعداد این زوج‌ها توسط مسئولان این وزارت‌خانه، تفاوت آشکاری دارد. به طوری که وزیر بهداشت این آمار را ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار زوج، و علی اسلامی، رئیس اداره باروری سالم، این تعداد را ۳ میلیون زوج اعلام کرده است.

در این زمینه استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران از سیاست‌های جمعیتی وزارت بهداشت انتقاد کرد. حسن جمشیدیان با ابراز اینکه ناباروری به رغم اینکه یک معضل جدی درمانی است نه یک معضل زیبایی، از تحت پوشش نبودن درمان ناباروری با وجود هزینه‌های سنگین آن انتقاد کرد. جمشیدیان با بیان اینکه زوج‌های مبتلا به ناباروری به دلیل هزینه بالای روش‌های درمانی ناباروری، اغلب از درمان شانه خالی می‌کنند و حتی در بیمارستان‌های دولتی هزینه‌های سنگینی را متقبل می‌شوند، آن‌ها را بی‌پناه توصیف کرد.

نبود عزم جدی در درمان ناباروری باعث شد رسول خضری، نماینده مجلس هم از وزارت بهداشت انتقاد کند. عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از آمار تکان‌دهنده زوج های نابارور در ایران خبر داد. به گفته وی ۲۰٫۶ درصد زوج های ایرانی نابارور هستند؛ که این رقم بیش از دو برابر آمار اعلامی وزیر بهداشت است. خضری ضمن ابراز تاسف از تحت پوشش قرارنگرفتن نازایی توسط تامین اجتماعی از هزینه‌های دو تا پانزده میلیون تومان این زوج‌ها برای درمان خبر داد.

«به‌زودی»های خیلی طولانی خانم نماینده

شهلا میرگلوی بیاتهمانطور که در بسته‌های خبری پیشین اشاره شد، شهلا میرگلوبیات، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، مدت‌هاست که در تریبون‌های مختلف از لفظ «به زودی» برای در دستور کار قرار گرفتن طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده که توسط این کمیسیون تدوین شده استفاده می‌کند.

این طرح که حدود یک‌سال است منتظر بررسی در صحن علنی مجلس است، به دلیل بار مالی زیاد آن برای دولت، با مخالفت‌های زیادی روبرو بوده است. بیات با اشاره به این‌که این طرح زمان‌بر بوده و نتیجه‌گیری از آن طولانی خواهد شد، تصویب طرح کوتاه‌مدت مجلس را که در آن مدت مرخصی زایمان از ۶ ماه به ۹ ماه افزایش می‌یابد و محدودیت بیمه فرزند چهارم لغو می‌شود، یک راه حل دانست. اما همین طرح هم در اکثر قریب به اتفاق ارگان‌ها و سازمان‌ها اجرا نمی‌شود.

سایر اخبار مهم

رسیدن به رشد اقتصادی با افزایش جمعیت؛

حجت الله عبدالملکی، اقتصاددان، از مهم ترین نیازمندی ها برای رشد اقتصادی را، داشتن جمعیت بیشتر (در حد دو برابر میزان کنونی در سال ۲۰۵۰) دانست. به گفته وی سیاست افزایش جمعیت می‌بایست به شدت مورد توجه قرار گیرد. در صورتیکه نرخ رشد جمعیت کشور از میزان ۱٫۳ درصد کنونی به ۲ درصد افزایش یابد، جمعیت ۱۶۰ میلیونی در سال ۱۴۳۰ (۲۰۵۰) محقق خواهد شد. با لحاظ این جمعیت و توجه به جمعیت تقریبا ۷۰۰ میلیون نفری همسایگان کشور در سال ۲۰۵۰، بازار محصولات تولید شده، به ارزش بیش از ۴۳ هزار میلیارد دلار، زمینه رشد اقتصادی را فراهم خواهد کرد.

علل افزایش سن ازدواج از زبان جوانان و مسئولان؛

صداوسیما، با مصاحبه با دختران و پسران جوان، از علل تاخیر در ازدواج آنان جویا شد. پسران بیکاری و مشکلات اقتصادی را دلیل تاخیر در ازدواج خود معرفی کردند، و دختران هم شاغل شدن و بالا رفتن توقعاتشان، عدم تناسب فرهنگی، ترس از تاهل در سن بالا را علت این رویداد معرفی کردند. در همین زمینه علی اسلامی، معاون اداره سلامت جمعیت و خانواده وزارت بهداشت، دلیل تاخیر در ازدواج جوانان را تحصیلات طولانی دختران، بالارفتن سطح توقعات و هزینه‌های مراسم ازدواج عنوان کرد.

در ایران جمعیت زنان سالمند بیشتر از مردان سالمند است؛ انوشیروان محسنی بندپی، رییس سازمان بهزیستی با اشاره به زنانه شدن آسیب های اجتماعی گفت: جمعیت زنان سالمند بیشتر از مردان سالمند بوده و باید این مسئله به عنوان معضل در نظام برنامه ریزی مطرح شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: