اجرای تعادل بخشی منابع آب تنها در ۱۱ استان/ توجه ویژه به آب و محیط زیست در بودجه ۹۵

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با بیان اینکه طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی برای ۱۱ استان کشور آغاز شده است، گفت: در ۲۰ استان کشور به دلیل اینکه هنوز تخصیص اعتبار صورت نگرفته طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی آغاز نشده است.

به گزارش عیارآنلاین، محمد حاج رسولی‌ها در پاسخ به این سؤال که گفته می‌شود اگر برداشت آب از منابع زیرزمینی با روند فعلی ادامه یابد باعث خواهد شد تا ۱۵ سال آینده ایران به کویر تبدیل شود، گفت: این موضوع به همه مناطق تسری پیدا نمی‌کند، اما تقریباً چند مرجع مطالعاتی کشور به شدت مشکل‌دار هستند.

*در آبخوان فلات مرکزی دچار مشکل هستیم

حاج رسولیها افزود: در حوزه شمال کشور، حوزه خزر، دریای عمان و خلیج فارس مشکل زیادی نداریم، اما در آبخوان فلات مرکزی دچار مشکل هستیم.

وی ادامه داد: برای فلات مرکزی و کرمان طرح‌های متعددی داریم، اما به هر حال ما ۹۱ محدوده مطالعاتی داریم که برای بحرانی‌ترین محدوده‌ها طرح احیاء و تعادل‌بخشی منابع آب زیرزمینی را اجرا خواهیم کرد.

*با اجرای طرح تعادل بخشی از روند افت سفره‌های زیرزمینی جلوگیری می شود

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به شروع طرح احیاء و تعادل‌بخشی منابع آب زیرزمینی گفت: اجرای این طرح زمان‌بر است، اما با اجرای طرح می‌توان سال به سال از روند افت سفره‌های زیرزمینی جلوگیری کرد.

به گفته وی، طرح احیاء و تعادل‌بخشی منابع آب زیرزمینی را نمی‌توان در یک سال یا ۵ سال اجرا کرد و نتیجه گرفت؛ چراکه این طرح زمان‌بر است و باید کنتورها نصب و تغییر الگوی کشت نیز اجرا شود.

*از ۳۱ استان تنها برای ۱۱ استان تخصیص اعتبار صورت گرفته است

حاج رسولی‌ها در پاسخ به این سؤال که برای طرح احیاء و تعادل‌بخشی منابع آب زیرزمینی چه میزان اعتبار در نظر گرفته شده است، گفت: اعتبار مصوب‌شده برای طرح احیاء و تعادل‌بخشی منابع آب زیرزمینی مناسب و خوب بوده است، اما صرفاً برای ۱۱ استان این اعتبار تخصیص پیدا کرده است و ۲۰ استان دیگر هنوز تخصیص اعتبار برای شروع طرح صورت نگرفته است.

وی در پاسخ به این سال که برای ۱۱ استان مورد اشاره چه میزان اعتبار در نظر گرفته شده است، گفت: کل اعتباری که برای طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی مصوب‌ شده ۳۲۰ میلیون تومان بود،‌ اما برای ۱۱ استان این اعتبار در حدود ۵۰ تا ۶۰ میلیارد تومان تخصیص پیدا کرده است.

به گفته وی، این طرح در حال حاضر در استان های فارس، قم، خراسان رضوی، کرمانشاه، همدان، گیلان، آذربایجان شرقی، سیستان و بلوچستان و تهران آغاز شده است.

*۱۵۰ هزار میلیارد تومان اعتبار برای اتمام طرح های نیمه تمام حوزه آب

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به اینکه با توجه به بحرانی شدن موضوع آب در کشور در بودجه سال ۹۵ طبق اولویت‌بندی محورهایی که دولت در برنامه ششم توسعه گنجانده است بحث آب و محیط زیست جزو مهمترین اولویت در این برنامه به شمار می‌رود، گفت:حدود ۱۵۰ هزار میلیارد تومان اعتبار برای اتمام طرح های نیمه تمام حوزه آب کشور نیاز است.

حاج رسولیها خاطر نشان کرد: با توجه به این میزان اعتبار مورد نیاز و  تخصیص تنها نزدیک به چهار هزار میلیارد تومان برای این طرحها، تا سه دهه آینده امکان آغاز طرح جدید را نداریم.

حاج رسولیها در نشست خبری خود در روز دوشنبه در خصوص طرح های اجرا شده و در دست اجرا در حوزه آب اطلاع رسانی خواهد کرد.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: