رکود بخش مسکن اگر ادامه یابد به بحران تبدیل می‌شود

دبیر اول کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه اگر بخش مسکن در همین حالت رکود باقی بماند، دولت را با یک چالش و نگرانی جدی مواجه می‌کند، گفت: بسته خروج از رکود می‌تواند بخش مسکن و صنایع مرتبط با این بخش را از رکود خارج کند.

به گزارش عیارآنلاین، ابراهیم نکو نماینده مردم رباط کریم و بهارستان در پاسخ به این سؤال که آیا بسته ۳۰ بندی خروج از رکود می‌تواند منجر به خروج مسکن و کلاً اقتصاد کشور از رکود شود، گفت: بحثی که روز گذشته در بسته ۳۰ بندی خروج از رکود نمود زیادی پیدا کرد این است که دولت به دنبال نگرانی‌های به وجود آمده اقدامات خوب و قابل قبولی در جهت تدوین بسته‌ها صورت داده است.

وی افزود: نگرانی به وجود آمده بعد از انتشار نامه چهار وزیر به روحانی نشان داد که این نگرانی منجر به تدوین بسته خروج از رکود شده است، پس نتیجه می‌گیریم که دولت بلافاصله پس از اعلام خطر، دنبال راه‌حل رفت.

نکو با اشاره به اینکه تدوین بسته خروج از رکود به تنهایی کافی نیست و باید در عمل نیز این موضوع پیاده شود، تأکید کرد: با اراده‌ای که در دولت برای خروج از رکود است تصور می‌کنم که اقتصاد و بخش مسکن که موتور محرکه اقتصادی است از رکود خارج می‌شود.

نماینده مردم رباط کریم و بهارستان ادامه داد: رکود حاکم بر بازار مسکن که به نظر می‌رسد روزهای آخر خود را سپری می کند نگرانی زیادی در میان اهالی مسکن به وجود آورده است، بنابراین تصور بنده این است که بسته خروج از رکود می‌تواند بخش مسکن را از رکود خارج کند.

*رکود بخش مسکن اگر ادامه یابد به بحران تبدیل می‌شود

نکو تصریح کرد: رکود بخش مسکن اگر ادامه یابد به بحران تبدیل می‌شود و می‌تواند علاوه بر کاهش عرضه مسکن در حوزه اشتغال نیز مشکلات زیادی ایجاد کند، پس اگر بخش مسکن به همین حالت در رکود باقی بماند دولت را با یک چالش جدی و نگرانی زیادی مواجه می‌کند.

وی با اشاره به اینکه بسته ۳۰ بندی خروج از رکود اگر عملی شود منجر به خروج مسکن از رکود خواهد شد، گفت: اگر بخش مسکن از رکود خارج شود، خود به خود سایر بخش‌های مرتبط با صنعت ساخت و ساز نیز که هرکدام بیش از ۱۰۰ فرصت شغلی ایجاد می‌کند فعال می‌شوند.

نکو با تأکید بر اینکه در حال حاضر مسکن به سمت اشباع شدن پیش می‌رود پس نباید جلوی ساخت و ساز به هر دلیل گرفته شود، تصریح کرد: اینکه بخواهیم با کنترل تورم و یا ایجاد موانع برای خرید و فروش مسکن، تورم را کاهش دهیم چندان نمی‌تواند صحیح و درست باشد، چرا که ساخت و ساز و عرضه مناسب خود می‌تواند کنترل‌کننده تورم باشد.

وی ادامه داد: قطعاً با رونق ساخت و ساز برخی از سازندگان با رقابتی کردن و کاهش قیمت‌ها سعی خواهند کرد قیمت‌ها را نیز کاهش دهند، اما اگر ساخت و ساز از تقاضا عقب بماند قطعاً رشد قیمت‌ها را شاهد خواهیم بود.

دبیر اول کمیسیون اقتصادی مجلس در پاسخ به این سؤال که گفته می‌شود دولت برای اینکه تورم را کاهش دهد رکود در بخش مسکن و یا سایر بخش‌ها را ایجاد کرده است، گفت: افزایش نرخ تورم تهدیدی علیه رکود نیست پس دولت نباید صرفاً به کاهش تورم فکر کند.

وی ادامه داد: رکود بخش مسکن و افت معاملات مسکن این روزها به دلیل پایین بودن قدرت خرید متقاضیان است، ضمن اینکه اشباع شدن بازار مسکن را هم باید به آن اضافه کرد.

نکو گفت: اینکه گفته می‌شود اگر بازار مسکن از رکود خارج شود قیمت مسکن بالا خواهد رفت را قبول ندارم چرا که این روزها تقاضای خرید مسکن متناسب با میل افراد است و جای نگرانی از بابت رشد قیمت‌ها نیست.

به گفته وی، این روزها سازندگان و انبوه‌سازان با بالا بردن کیفیت ساخت و ساز به دنبال کاهش قیمت هستند تا متقاضیان را به خرید مسکن ترغیب کنند.

منبع: فارس

 

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: