۲۷ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۴۱

کاهش فاصله با عراق در میادین مشترک

وزارت نفت به توسعه میادین مشترک غرب کارون که جزو بزرگترین و مهم ترین ذخایر نفتی کشورمان به شمار می روند، اهمیتی ویژه قایل شده و قصد دارد با تمرکز مدیریتی و مالی، ضمن شتاب بخشیدن به توسعه آنها، عقب ماندگی سال های گذشته راجبران کند.

به گزارش عیارآنلاین، در نواحی نزدیک به کشور عراق حدود ۱۳ میدان جای گرفته اند که تعدادی از آن ها مشترک و تعدادی هم مستقل هستند. این حوزه متشکل از چند میدان بزرگ و مهم و تعدادی میدان کوچک و کم اهمیت است.

آزادگان، یادآوران و یاران جزو میادین بزرگ مرزی و میدان های بند کرخه، سهراب، جفیر، اروند، سپهر، امید، سوسنگرد، مشتاق و خرمشهر جزو میادین کوچک و مستقل به شمار می روند. میادین آزادگان، یاران و یادآوران که در این محدوده و در جوار مرزهای عراق قرار گرفته اند، جزو مهم ترین و دست نخورده ترین میادین ایران به شمار می روند. ( میادین مشترک، وزیر نفت عراق را به ایران کشاند )

کشور عراق درست در سوی مقابل و در خاک خود، میدانی به نام مجنون را دارد. یازده سال قبل تولید این میدان چیزی حدود ۵۰ هزار بشکه بوده اما با ورود شرکت های بین المللی، تولید آن چندین برابر افزایش یافته است. (میادین مشترک نفتی غارت می شوند )

با هدف سهولت عملیات و توسعه میادین، آن سه میدان بزرگ را به پنج میدان تقسیم کرده اند؛ بدین صورت که میدان آزادگان و میدان یاران هر کدام به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شده اند که عملاً پنج پروژه را شامل می شود.
طبق برخی برآوردها، حجم میادین مهم غرب کارون حدود ۶۰ میلیارد بشکه است.

** اولویت بندی پروژه های غرب کارون
دولت یازدهم، پس از استقرار، پروژه های غرب کارون را جزو اولویت های اصلی صنعت نفت قرار داد تا با تمرکز منابع، عقب ماندگی های گذشته جبران شود.( غفلت از میادین مشترک و تولید صیانتی )

در سال های اخیر، کشور عراق با استفاده از سرمایه گذاری های بزرگ و فن آوری های شرکت های بزرگ نفتی، توفیقات خوبی را در این میادین داشته و تعدادی از آنها را به بهره برداری رسانده و توسعه سایر میادین را به سرعت پیگیری کرده است.

هرچند ایران در طی این مدت برخی از این میادین را توسعه داده و حتی به تولید زودهنگام نیز رسانده بود، اما به علت تحریم و نابسامانی مدیریتی، نتوانسته بود که همپای عراق، این میادین را توسعه داده و به بهره برداری برساند.

در دوره جدید مدیریت وزارت نفت تلاش شده است که این عقب ماندگی ها جبران و با پیمانکاران کم کار از جمله چینی ها برخورد شود. این در حالی است که در دوران مدیریت گذشته، عزم جدی برای برخورد باچینی های کم کار وجود نداشت به طوری که یک مقام صنعت نفت می گوید: در آن دوران به همکاران ما اجازه ی اجرای نقش کارفرمایی و برخورد با پیمانکار چینی داده نشد. اما در دوران کنونی زنگنه به ما تکلیف کرد که وظیفه ی کارفرمایی خود را اجرا کنید.

وی خاطرنشان می کند: در طول ۱۹ ماهی که چینی ها حضور داشتند، تنها ۳ دکل حفاری فعال شد، اما بعد از ۶ ماه از خروج آن ها تعداد دکل ها به ۱۶ رسید. سال ۱۳۹۱ بعد از بازدید از این طرح با چینی ها برخورد کردم اما به من پیغام دادند که اگر با آن ها اینگونه برخورد کنید؛ آن ها از ما شکایت می کنند.

** طرح توسعه ی یکپارچه میادین مشترک غرب کارون
توسعه و بهره برداری از میادین مشترک در اولویت برنامه های وزیر نفت دولت یازدهم قرار گرفته و در این میان زنگنه، حساسیت زیادی بر روی میدان های غرب کارون دارد.

با توجه به اینکه مقرر شده در طول سه سال، ٧٠٠ هزار بشکه تولید از میدانهای غرب کارون تولید شود، تلاش های زیادی از جانب وزارت نفت جهت اخذ مجوز برای امضای قراردادهای بیع متقابل از طریق بند ‘ق’ از شورای اقتصاد انجام شده است.

طبق بررسی ها برای این میدانها ٢٠ میلیارد دلار اعتبار اختصاص یافته است. تخصیص این وجوه بدون توسل به سرمایه گذاری های خارجی و در دوران تحریم صورت گرفته است.

طرح توسعه یکپارچه میادین غرب کارون به عنوان بزرگ ترین برنامه توسعه ای وزارت نفت با هدف ایجاد ظرفیت تولید معادل ۵۵۰ هزار بشکه در روز مطرح شده که در بهمن ماه سال گذشته به تصویب شورای اقتصاد رسید. میزان سرمایه گذاری تخصیص یافته حدود ۱۵٫۲ میلیارد دلار بوده و قرار است تا سال ۱۴۰۰ به بهره برداری برسد.

تحقق این تولید ۵۵۰ هزار بشکه در روز از محل میادین آزادگان جنوبی (فاز ۱)، آزادگان شمالی (فاز ۲)، یادآوران (فاز ۲) و یاران جنوبی هدفگذاری شده است.

همچنین مقرر شده تا پایان ۱۳۹۷ تولید تجمعی نفت خام از تمام میادین غرب کارون به ۷۴۰ هزار بشکه در روز افزایش یابد.

در حالی که برنامه اصلی وزارت نفت در دوران بعد از توافق هسته ای، ورود جسورانه و مقتدرانه به بازار نفت و سهم خواهی کشور است؛ به نظر می رسد این طرح توسعه ای با اقبال بیشتر دولت و خصوصاً راهبری وزارت نفت به طور مطلوبی به پیش برود.

همچنین یکی از نکات قابل توجه در توسعه غرب کارون، توجه به حضور بخش خصوصی است. در این زمینه باید به برگزاری مناقصه حفاری ٣۵٠ چاه در غرب کارون اشاره کرد. مقامات رسمی نفتی خبر از واگذاری حفاری ١١٠ حلقه چاه از ١٨٠ حلقه چاه برنامه ریزی شده در حوزه غرب کارون به شرکتهای خصوصی داده اند کما اینکه به زودی تکلیف پیمانکاران مابقی چاههای فاز نخست این حوزه نفتی مشترک مشخص می شود.

با توجه به اهمیت غیرقابل انکار میادین مشترک و نقش آن ها در کلیت توسعه ی صنعت نفت، یقیناً اینگونه واگذاری ها را باید مصداقی از جایگاه بخش خصوصی در نزد وزارت نفت تلقی کرد.

** میدان مشترک آزادگان
عملیات اجرایی برای توسعه میدان از دهه ۱۳۸۰ شمسی شروع شد و در ابتدا شرکت ژاپنی اینپکس پروژه را با محوریت بخش جنوبی آن در دست گرفت اما در سال ۱۳۸۵ عملاً از پروژه کنار رفت.

از آن پس شرکت مناطق نفت خیز جنوب عهده دار پروژه شد و در ابتدا عملیات تولید زودهنگام را در بخش جنوبی در دستور کار قرار داد که منجر به تولید ۵۰ هزار بشکه ای شد.

در بخش شمالی اما اوضاع بهتری حاکم شد. در حالی پروژه ی توسعه آزادگان شمالی در سال ۱۳۹۲ تحویل دولت جدید داده شد که فقط ۴۷ درصد پیشرفت داشت؛ اما تا پایان سال گذشته میزان پیشرفت پروژه بالای ۹۳ درصد بود که پیشرفت فیزیکی ۴۵ درصدی را در دولت یازدهم نشان می دهد.

در دولت گذشته شرکت چینی CNPC مامور توسعه آزادگان جنوبی شد که به لحاظ کیفیت عملکرد، حاشیه های زیادی را برای وزارت نفت به همراه داشت. بنابراین وزارت نفت، پس از دادن اخطار، این پیمانکار را کاملاً خلع ید کرد.

با خروج پیمانکار مسامحه گر شرکتهای ایرانی کار را در دست گرفتند. براساس آمار، چینی ها در طی ۱۹ ماه حدود ۵۰ هزار متر حفاری کردند، اما ایرانی ها در عرض حدود ۱۲ ماه ۱۲۵ هزار متر حفاری کردند.

هدف از اجرای فاز یک توسعه این میدان، رسیدن به تولید روزانه ۷۵ هزار بشکه نفت خام است. بخش مهندسی و مطالعات تحت الارضی نیز از پیشرفت بالای ۹۳ درصدی برخوردار بوده و پیشرفت بخش حفاری تقریباً ۱۰۰ درصد و تاسیسات سطح الارضی نیز ۹۳ درصد گزارش شده است.

** میدان مشترک یاران
این میدان نیز به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شده و بررسی های فنی حاکی است که شیب این میدان مشترک، به سوی عراق است و به همین خاطر میدان یاران باید به سرعت، توسعه پیدا کرده و به بهره برداری برسد.

برنامه تولید در این میدان، بیشتر با محوریت بخش جنوبی آن و معطوف به تولید ۵۰ هزار بشکه ای برای سال ۱۳۹۵ است. دولت گذشته در توسعه این میدان فعالیت چندانی نداشته به گونه ای که در مقطع تحویل دولت، میزان پیشرف توسعه ی یاران جنوبی حدود فقط ۴ درصد بوده که در انتهای سال ۱۳۹۲ به مرز ۱۱ درصد رسیده است.

به تدریج با اعمال مدیریت، درصد پیشرفت پروژه در پایان بهمن سال حدود ۲۷ درصد گزارش شده که حاکی از یک رشد حدود ۲۲ درصدی است.

در یاران شمالی، میزان پیشرفت در پایان سال ۹۲ فقط ۱۰ درصد بوده که این رقم در پایان سال گذشته به مرز ۴۰ درصد رسیده و لذا دولت کنونی چیزی حدود ۳۰ درصد رشد پیشرفت فیزیکی در این پروژه حاصل کرده است.

** میدان مشترک یادآوران
این میدان مشترک در دوره دولت یازدهم تحولات زیادی را تجربه کرده است. طبق مطالعات تکمیلی، برآورد میزان ذخایر این میدان به طور چشمگیری افزایش یافته و لذا اهمیت آن برای صنعت نفت کشور بیشتر شده است.

طرح توسعه میدان در ۳ فاز تعریف شده که علاوه بر آن، تولید زودهنگام هم در دستور کار قرار داشته است. میزان پیشرفت فاز اول آن از مرز ۹۶ درصد گذشته است.

این پروژه با میزان پیشرفت حدود ۸۰ درصد به دولت کنونی تحویل شد. میزان پیشرفت فیزیکی دولت فعلی نیز حدود ۱۳ درصد بوده که با توجه به مقطع انتهای تکمیل، نرخ بسیار خوبی محسوب می شود.

همچنین حفاری میدان هم با پیشرفت ۱۰۰ درصدی مواجه است و به طور کلی در فاز اول، حدود ۱۰۰ درصد از اهداف تولید زودهنگام نیز نحقق یافته و تولید میدان به مرز ۵۵ هزار بشکه رسیده است.

منبع: عصرنفت

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: