۲۷ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۰۶:۰۹
اصرار عجیب برای سفر به لندن

درآمدزایی از بیت المال برای انگلیسی ها

اصرار بیش از اندازه سید مهدی حسینی برای برگزاری کنفرانس لندن و رونمایی از قراردادهای نفتی در این شهر توسط موسسه CWC ابهامات و پرسش های بسیاری را برای کارشناسان حوزه نفت بوجود آورده است؛ سوالاتی که یک جواب مشخص دارد:«عضویت سید مهدی حسینی در موسسه انگلیسی CWC».

به گزارش عیارآنلاین،با وجود «بی محلی» شرکت های نفتی از همایش لندن رئیس کمیته بازنگری قراردادهای نفتی ایران اصرار عجیبی بر برگزاری این همایش وتحمیل هزینه های سنگین به صنعت نفتی را دارد که غرق در بی پولی است.
حسینی معقتد است که لندن چهار راه انرژی جهان است و موسسه CWC به عنوان برگزار کننده این همایش، باید مراسم رونمایی از قراردادهای نفتی را برگزار کند. اما چه رابطه ای میان حسینی و موسسه CWC  وجود دارد. برای دریافت پاسخ این پرسش، بخشی از گفت و گوی وی در کتاب «شطرنج اندیشه ها در قراردادهای نفتی» در ادامه می آید:

*…چرا بیع متقابل خوب است یا بد؟
یک مرکز خصوصی مطالعاتی و تحقیقاتی در انگلستان با نام اختصاری «CWC» در حوزه نفت فعالیت می‌کند و ریاست این مرکز را نیز هم‌اکنون وزیر نفت سابق ونزوئلا بر عهده دارد، بیشتر شخصیت‌های با سابقه نفتی از کشورهای مختلف دنیا همچون آیت الحسین؛ وزیر نفت الجزایر و نادر سلطان؛ معاون مدیرعامل شرکت نفت کویت (رئیس کنفرانس انرژی سالانه آکسفورد) هم در این مرکز عضویت دارند؛ این مؤسسه در سال گذشته میلادی (۲۰۱۲) با استفاده از یک گروه حدودا ۲۰ نفره، اجرای طرحی مطالعاتی درباره تعریف رابطه شرکت‌های ملی نفت (NOC) و شرکت‌های نفتی بین‌المللی (IOC) را آغاز کرد.

اعضای این گروه را مدیران و متخصصان عالی رتبه نفتی از شرکت‌های شل (هلند)، توتال (فرانسه)، استات اویل (نروژ)، آجیپ (ایتالیا)، مدیرعامل شرکت نفت مکزیک و از دیگر کشورهای نفتخیز تشکیل می‌دهند.

*تا آنجایی که بنده اطلاع دارم، شما هم در این گروه عضویت داشته اید.
بله. این گروه در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۱ نخستین گزارش خود را ارائه کرد و آن گزارش حکایت از آن داشت که مسیر حرکت بین‌المللی در کشورهای نفتخیز به‌عنوان یک تکامل از طرف قراردادهای مشارکت در تولید (PSA)، به سوی قراردادهای خدمانی (Service Contract) است. این گزارش به شرکت‌های نفتی بین‌المللی (IOC) توصیه کرد که این واقعیت را بپذیرند و با آن سازگار شوند.

این گروه برای ادعای خود، دلیل‌های مختلفی همچون ارتقای سطح علمی و پژوهشی شرکت‌های ملی نفت (NOC)، همچنین رشد تکنیکال آنها، افزایش نیروی انسانی متخصص، تحصیل کرده و کارآزموده، ارائه کرد؛ از سوی دیگر انتظارهایی که مردم قرن ۲۱ در کشورهای نفتخیز از شرکت‌های ملی خود دارند، در قیاس با دهه‌های گذشته متفاوت است.

بر اساس این گزارش،گروه CWC یک موسسه انگلیسی است که قراراست برگزار کننده همایش “نفت و گاز ایران پس از تحریم ها” باشد. این شرکت با ۱۸ سال سابقه، برگزاری همایش هایی بسیاری در زمینه انرژی، زیرساخت و همچنین ارتباطات را در سرتاسر جهان به ویژه در منطقه خاورمیانه، در کارنامه خود دارد.

چندی پیش غلامحسین حسنتاش چند نکته در مورد کنفرانس نفتی لندن را به رشته تحریر درآورد که حاوی نکات قابل تاملی بود.
منبع: عصرنفت

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: