۲۶ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۲۳

“آزادگان شمالی” زمستان به بار می‌نشیند

برداشت روزانه ۷۵ هزار بشکه نفت خام از میدان مشترک آزادگان نفتی در هشتاد و دومین ماه اجرای عملیات توسعه محقق می‌شود.

به گزارش عیارآنلاین،بعد از کشف میدان نفتی آزادگان در ۸۰ کیلومتری غرب اهواز در سال ۱۳۷۸ -که بزرگترین میدان نفتی محسوب می‌شود-  تصمیم گرفته شد برای توسعه آن میدان به دو بخش جنوبی و شمالی تقسیم شود تا سهم بخش شمالی از ۴۲ میلیارد بشکه نفت درجا به حدود ۱۷ میلیارد بشکه برسد.

توسعه فاز اول میدان نفتی آزادگان که با میدان نفتی مجنون در عراق مشترک است به شرکت ملی نفت چین (سی.ان.پی.سی) با هدف تولید روزانه ۷۵ هزار بشکه نفت خام در مدت ۴۸ماه که قابل تمدید ۵۲ ماه بود واگذار شد.

طبق اعلام شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) قرار بود فاز اول توسعه میدان نفتی میدان آزادگان شمالی تیرماه امسال تکمیل شود اما این تاریخ به شهریور ماه موکول شد. البته در این تاریخ چینی‌ها بازهم نتوانستند طبق برنامه، این طرح توسعه‌ای را تکمیل کنند.

رکن‌الدین جوادی؛ مدیرعامل شرکت ملی نفت درباره آخرین وضعیت افزایش تولید نفت از میدان مشترک نفتی آزادگان شمالی اعلام کرده است: فاز اول توسعه این میدان نفتی با ظرفیت تولید ۷۵ هزار بشکه در روز در حال راه اندازی است و انتظار می رود اگر مشکلی پیش نیاید تا اواسط زمستان در مدار تولید قرار بگیرد.

تأخیر‌ بیش از دو سال چینی‌ها در فاز اول طرح توسعه میدان آزادگان شمالی موجب شد وضعیت شرکت سی.ان.پی.سی چین برای اجرای فاز دوم این طرح نامشخص باشد.

البته کرامت بهبهانی؛ مجری طرح توسعه این میدان پیش از این درباره حضور مجدد چینی‌ها در فاز دوم طرح گفته بود: اگر چه طبق قرارداد فاز دوم باید به چینی‌ها داده شود اما ممکن است آنها تمایلی به حضور در این طرح نداشته باشند و  یا اینکه شرکت نفت به گونه‌ ای که ایران مجبور به پرداخت خسارت نشود، تمایلی به ادامه همکاری با چینی‌ها نداشته باشد. ادامه همکاری با پیمانکار چینی برای فاز دوم طرح در حال بررسی است.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: