۲۰ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۱۹
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت:

فقط یک درصد از تجارت جهانی سنگ در اختیار ایران است

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت معدن و تجارت گفت: با وجود تولید ۱۲ درصدی سنگ جهان، تنها یک درصد تجارت جهانی سنگ را در اختیار داریم.

به گزارش عیارآنلاین،جعفر سرقینی در آیین افتتاحیه هشتمین نمایشگاه تخصصی سنگ ساختمانی ایران که در شهرستان محلات در حال برگزاری است، اظهار کرد: اقتصادهای بزرگ دنیا نیز دچار رکورد می‌شوند و این امر صرفا در ایران وجود ندارد اما با تدابیر دولت و در نظر گرفتن بسته خروج از رکود به زودی از رکود خارج خواهیم شد.

وی با بیان اینکه در دو سال اخیر هنوز نتوانسته‌ایم به جایگاه واقعی در صنعت سنگ برگردیم، گفت: اقداماتی در دولت در این راستا انجام شده و تلاش بر این است که ستاد سنگ کشور با ترکیب بهتر تشکیل شود.

سرقینی با اشاره به اینکه ۱۲ درصد تولید سنگ جهان را در اختیار داریم، اما تنها از یک درصد تجارت جهانی سنگ برخوردار هستیم، افزود: از ابتدا خام‌فروشی آفت این صنعت بوده است و واحدهای سنگبری علیرغم در اختیار داشتن تکنولوژی روز دنیا به دلیل عدم دسترسی به سنگ دنیاپسند به حال تعطیل و نیمه‌تعطیل درآمده‌اند و لازم است در این راستا همت و کار و تلاش بیشتری داشته باشیم.

وی یکی از چالش‌های معدن‌کاوی در کشور را مباحث زیست‌محیطی و منابع طبیعی عنوان کرد و گفت: نزدیک به ۳۵ درصد سنگ دنیا در اروپا تولید می‌شود که بسیاری از معادن آنها در دل جنگل‌هاست، اما در کشور ما منابع طبیعی در حوزه معدنکاری بسیار سخت‌گیری دارد و باید در این راستا مذاکراتی صورت گیرد.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت معدن و تجارت با بیان اینکه وزارتخانه با تجمیع نمایشگاه‌های سنگ موافق است و این امر نیاز به همت مسئولین این بخش دارد، افزود: استاندارد ملی سنگ در دستور کار ستاد سنگ قرار دارد.

وی اظهار کرد: شهرستان محلات علیرغم اینکه شهر کوچکی است، ظرفیت‌های خوبی در بخش صنعت و معدن داشته و منابع انسانی کافی در اختیار که این امر پتانسیل شهرستان را افزایش داده است.

سرقینی در خصوص بهره‌گیری از معدن گفت: معدن نعمت الهی است که شکرانه آن مهربانی با معدن و در واقع بهره‌وری اصولی است.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت در پایان در خصوص پرداخت حقوق دولتی گفت: تعدادی از معدنکاران استخراج غیرمجاز انجام دادند که این امر موجب بروز خسارت شد که در پرداخت این خسارات تعدیل و تقسیط انجام شده است.

به گزارش ایسنا، هشتمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ، معدن و صنایع وابسته با حضور ۳۰۰ شرکت داخلی و خارجی و ۹۶ معدن فعال کشور در محلات آغاز بکار کرد.

در این نمایشگاه ۷۰۰۰ تن سنگ خام از ۹۶ معدن کشور و یک معدن از افغانستان به نمایش گذاشته شده است.

همچنین دوره‌های آموزشی با حضور چندین مدرس ایتالیایی در خصوص روش های نوین استخراج در حاشیه این نمایشگاه برگزار می‌شود و از تجار و رایزنان تجاری کشورهای مختلف به منظور افزایش حجم مراودات بین المللی نیز دعوت شده است.

منبع: ایسنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: